Ekonomi

10 aylık yasak sona erdi! Rusya, Antalya ve İzmir’den domates ile biber ithalatı yasağını kaldırdı

Rusya, meyve kırışıklığı virüsü, domates solgunluğu virüsü ve salatalık mozaik virüsü nedeniyle Aralık 2020’de Antalya ve İzmir’den alımını durdurduğu domates ve biber ithalatını yasakladı.

Türkiye’den Rusyaithal ürünlerin bir domates ve biber, Aralık 2020’de dikkat çekici bir karar alındı. Rus tarafı, meyve kırışıklığı virüsü, domates solgunluğu virüsü ve salatalık mozaik virüsünü gerekçe göstererek sevkiyatları durdurma kararı aldı. İthalat yasağında daha ileri adımlar atıldı.

ANTALYA VE İZMİR’DE YASAK

Rusya Tarım Ürünleri Denetim Ajansı (Rosselhoznadzor), Antalya İzmir’den domates ve biber ithalatına getirilen kısıtlamayı kaldırdı. Sputnik yapmak HaberlerYarından itibaren Aralık 2020’de Antalya ve İzmir’den domates ve biber gönderme yasağı kaldırıldı.

“9 EYLÜL’DE KALDIRILACAK”

Kurumdan yapılan açıklamada, “Rosselhoznadzor, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nün verdiği garantiye istinaden, Türkiye’nin Antalya ve İzmir illerinden domates ve biber ithalatındaki geçici kısıtlamaları 9 Eylül 2021 tarihinden itibaren kaldırıyor. Türkiye Tarım ve Dağlar Bakanlığı.”

BELİRTİLEN VİRÜSLER

Rusya, Aralık 2020’de Antalya ve İzmir’den domates ve biber tedarikine kısıtlamalar getirdi. Kararın gerekçesi, ürünlerde domates kahverengi meyve kırışık virüsü, domates lekeli solgunluk virüsü ve salatalık mozaik virüsünün görülmesiydi. .

10 aylık yasak sona erdi.  Rusya, Antalya ve İzmir'den domates ve biber ithalatını yasakladı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu