Ekonomi

19 bin 500 karayolu işçisinin toplu iş sözleşmesi imzalandı

Karayolları Genel Müdürlüğü’ne bağlı iş merkezlerinde çalışan 19.541 işçiyi kapsayan 19. Toplu İş Sözleşmesi imzalandı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Hem ilk 6 ayda yüzde 12’lik maaş artışıyla, hem de sonraki dönemlerdeki zamlarla çalışanlarımızın enflasyona karşı baskı altında kalmaması güzel” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Otoyolların genel yönü işyerinde çalışan 19.500’den fazla işçiyi etkileyen 19. Toplu İş Sözleşmesi’nin imza törenine katıldı. Karayolları Genel Müdürlüğü ile Yol-İş arasında imzalanan sözleşme töreninde konuşan Bakan Karaismailoğlu, dünya genelinde olduğu gibi şunları söyledi: TürkiyeTürkiye’de de pandemi koşullarını yoğun bir şekilde yaşadıklarını ifade etti.

Karaismailoğlu, “Salgın, doğal afetler ve krizlere rağmen refah devleti olmanın gereği olarak zarar gören şirketlere ve çalışan kardeşlerimize yapılan sosyal ödemeler artmaya devam etti. Pandemi sürecini eskisinden çok daha iyi yönettiğimizi vurgulamak isterim. Emekleriyle ülkemize değer katan işçilerimizin yanında olduk.Bugün imzalanacak olan ve 19 yılı kapsayacak olan pandemi sürecinde her zaman olduğu gibi işçi ve işveren temsilcilerimizle diyalog mekanizmalarını açık tuttuk. bin 541 arkadaş, hem ilk 6 ayda yüzde 12 zamlı hem de sürekli zam. İlerleyen dönemlerdeki zamlarla çalışanlarımızın enflasyona karşı baskı altında kalmaması güzel.”

19.500 yol işçisi için toplu sözleşme imzalandı

“2.000 532 OTOYOL YAPIMINDA ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM ETTİ”

Karaismailoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak ülke genelinde 2 bin 532 yol projesinin yapım işlerinde Sağlık Bakanlığı’nın sağladığı önlemleri uygulayarak çalışmalarını sorunsuz sürdürdüklerini kaydetti. Karaismailoğlu, “Bakanlık olarak AK Parti hükümetleri döneminde yaklaşık 1 trilyon 115 milyar liralık taşımacılık ve taşımacılık hizmeti gerçekleştirdik. HaberlerKarayolları, birleşme yatırımlarının çoğunu yüzde 62 oranında ve 668,2 milyon sterlin tutarında aldı. Son 19 yılda bölünmüş yolun uzunluğunu 6.100 kilometreden 28.260 kilometrenin üzerine çıkardık. Hedefimiz 2023 yılına kadar bölünmüş yol uzunluğunu 29.500 kilometrenin üzerine çıkarmak. 714 kilometre olan yol uzunluğumuza 1.809 kilometre ekleyerek 3.532 kilometreye ulaştık. Yap-İşlet-Devret modeli ile 2023 yılına kadar toplam 6 proje ile 620 kilometre yol, 2035 yılına kadar toplam 13 proje ile 3.726 kilometre yol daha hayata geçirmeyi planlıyoruz. Köprü ve viyadük toplam uzunluğunu artırdık. 2003’ten 311 kilometre önce olan 708 kilometreye kadar. Tünelin uzunluğunu 50 milden 617 mile çıkardık.

19.500 yol işçisi için toplu sözleşme imzalandı

BAKAN BİLGİSİ: BU İŞÇİLERİN GÜCÜ

Bakan Bilgin, Türkiye’nin coğrafyasında tüm sorunlara cevap verebilecek tek ülke olduğuna dikkat çekerek, “Sadece ayakta olan değil, yardım eden de ülkedir. Hangi koşullarda? Saldırı altında. Sorunları çözerek güçlenen Türkiye.İşçileriyle buluştuğunda taleplerini karşılamada ilerleyen bir Türkiye var.Ekonomik büyüme geçtiğimiz günlerde açıklandı.Türkiye ilk çeyrekte yüzde 7,2 büyüdü.Şu anda 21 büyüdü, Yüzde 7. Tahmin edeyim: Türkiye bu yıl sonuna kadar yaklaşık yüzde 10 büyüyecek. Bu Türkiye’nin gücü. “Bu, Türk devletinin, çalışanlarının ve emekçilerinin gücüdür. Bir araya getirdik” dedi.

19.500 yol işçisi için toplu sözleşme imzalandı

Kaynak: Demirören / Kaan Ulu Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu