Teknoloji

4.doz aşı gerekli mi? Dördüncü doz aşı kimlere yapılıyor? Kimler dört doz aşı olmalı?

Covid 19 için kaç doz aşı geliştirildiğine dair detaylar araştırılmalı. Ülkemizde bir Çin aşısı olan Sinovac ve bir Alman aşısı olan Biontech var. Aşıların farklı ülkelerden farklı onayları olması nedeniyle kaç doz aşı yapılması gerektiği araştırılan konular arasındadır. Peki dördüncü doz aşı gerekli mi? Dört doz aşıyı kim almalı? Dördüncü doz aşı kimlere yapılır?

Dördüncü doz aşı gerekli mi? sorusunun cevabı gündemde merak edilen konular arasında yer alıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamasıyla, “3 doz aşı olan kişilerin aşı yaptıran kişilere göre hem hastalığa yakalanma oranında hem de yoğun bakım ünitesindeki hastanede daha iyi korunduğu anlaşılmıştır. 2 doz aşı için “Birçok kişi 2 doz aşıdan sonra üçüncü doz aşı yapılıp yapılmayacağını sorgulamaya başladı. Peki dördüncü doz aşı gerekli mi? Dört doz aşıyı kim almalı? Dördüncü doz aşı kimlere yapılır?

3. AŞIYI KİM YAPAR?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu’nun son toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 3 doz aşı yapılması gerektiğini öne sürerek şunları söyledi: konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Açıklamada; “Üç doz aşı olanlar 2 doz aşı olanlara göre daha iyi korunuyor. 3 doz aşı olan kişilerin hem hastalığa yakalanma oranında hem de hastanelerde yatış oranlarında daha iyi korunduğu anlaşıldı. , 2 doz aşı olan kişilerle karşılaştırıldığında.” sözleri yer aldı. Gündem Haberler Bizi takip edin Haberler.com gündemin en önemli konularını derler.

Açıklamaların ardından, “En iyi korumayı 3 doz inaktif aşı sağlar. 2 doz inaktif aşı alan vatandaşlarımızın 3ª doz aşı yaptırmaları gerektiği anlaşıldı. 2 doz inaktif aşı alan vatandaşlarımızın yaptırması gerekmektedir. 3ª doz mRNA (BionTech) veya inaktif (Sinovac).

İki doz mRNA aşısı olan vatandaşlarımız için yakın zamanda üçüncü doz çalışması yapılıyor. Bugün için en önemli sonuç, iki doz inaktive aşı aldıysak, gecikmeden üçüncü dozu vererek koruma seviyemizi artırmamız gerektiğidir.

4. AŞI GEREKLİ Mİ?

Sinovac’ın ilk iki dozunu alan ve yurt dışına çıkmak isteyen vatandaşların 4. doz aşı olması bekleniyor. Sinovac aşısı birçok ülkede onaylanmadığından, ilk iki doz Sinovac aşısı olan vatandaşların iki doz Biontech aşısı olmaları gerekmektedir. Türkiye’nin en eksiksiz Haberler alan, Haberler.com ile Haberler devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu