Ekonomi

7. Makine Halısı Tasarım Yarışması’nda dereceye girenlere ödülleri verildi

GAZİANTEP (İHA): VII Makine Halı Tasarım Yarışması’nın kazananları ödüllendirildi

Yazan GAZİANTEP – Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Gaziantep Üniversitesi Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokulu, Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halı Tasarım Derneği işbirliğiyle düzenlenen VII Makine Halı Tasarım Yarışması’nda dereceye girenlere ödülleri verildi.

VII Halı Tasarım Yarışması Makineleri kazananları için GAİB hizmet binasında ödül töreni düzenlendi. Gaziantep Valisi Davut Gül, yarışmaya katılan tasarımcıları tebrik etti. Vali Gül, yaptığı konuşmada, “Gaziantep rutinin dışına çıkma konusunda çok başarılıydı. Diğer Anadolu şehirlerinden farklı olarak Gaziantepli işadamı ürettiği malları çantaya koydu ve riskten korkmadan binlerce kilometre ötede açık bıraktı. Üretimde de aynı fedakarlığı yaptı.Yani üretimde de aynı fedakarlığı yaptı.O zaman mevcut ve ek işlerin korunmasına, adım atılmasına ihtiyaç var. Bu tasarım yarışmasında bir anlamda var olanı korumak ve rekabet avantajımızı sürdürmek için halı üreticilerimiz ve tasarımcılarımızın desteğiyle öğretmenlerimiz tarafından desteklenen işler ortaya çıkacaktır. tasarımın kendisi kadar önemli Öğrencilerimize, meslek yüksekokullarına ve üniversitelere gerekli desteği veriyoruz. yarışmaya katılan ayı tasarımcıları ve öğretmenleri” dedi.

“Her alanda yüksek teknolojiye geçmemiz gerekiyor”

Tasarımcıları tebrik ederek konuşmasına başlayan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, üretim ve ihracatın önemine vurgu yaparak, “Çalışkan ve azimli olan yaşadığımız coğrafyada iş yapabilir. Bu coğrafyada ekmeğimizi taştan çıkarmak zorundayız.Birlik olup güçlerimizi birleştirmemiz gerekiyor.Sektörde yüksek teknolojiye geçmemiz gerekiyor.Halı üreticilerimiz dokuma,dokuma,dokuma,makineden para gönderiyor. Almanya’ya, Belçika’ya makine parası gönderiyor, cepheyi çiziyor, elde ettiği karı Avrupa’ya gönderiyor. Peki ne yapacağız? ”Bir an önce yüksek teknolojiye geçmemiz gerekiyor. Bu yüzden model fabrika kurduk, verimliliği artırdık, dijitale geçtik, yazılım ve donanımımızı artırdık” dedi.

“2020’de 173 ülkeye halı ihracatı yapıldı”

GAHİB Başkanı Ahmet Kaplan, Gaziantep ve TürkiyeFirmanın adını dünyaya duyuran ve ciddi bir markalı ürün haline gelen kilimlerin 2020 yılında 173 ülkeye ihraç edildiğini söyleyen Başkan Kaplan, sektöre yeni yetenekler kazandırmak istediklerini belirterek, “Hepinizin bildiği gibi, Gaziantep başta olmak üzere bölgemiz, otomatik halı üretimi ve ticaretinde dünyanın en önemli merkezlerinden biri haline gelmiş olup, son yıllarda yapılan önemli yatırımlarla Türkiye’nin halı ihracatının 1,8 milyar dolarını milyarlarca dolar yaparak Birliğimizin payı Türkiye genelinde halı ihracatının yüzde 70, bölgemizde ise halı sektörünün tüm ihracattaki payı yüzde 20 artarak yılı artışla kapatan 6 sektörden biri oldu.Gaziantep’in lokomotif sektörü olan halı, 50.000’e yakın iş imkanı, bölgesel kalkınmanın anahtarlarından biri haline geldi. Göz ihraç edildi” diyor. xo.

“Zirvede kalmak çok çaba ve çaba gerektirir”

Başkan Ahmet Kaplan, “Rekabet ortamında her zaman öne çıkmak için rekabet gücümüzü artırmamız gerekiyor” dedi.

“Bütün bu sektörel başarılar adımızı yukarılara taşısa da zirvede kalmak büyük emek ve emek gerektiriyor. Bu süreçte mevcut üretimimize değer katmak ve rekabet ortamında her zaman öne çıkmak için rekabet gücümüzü artırmamız gerekiyor. Sadece fiyatların düşük olması nedeniyle değil, pazar nedeniyle de özgün ve katma değerli ürünler sunabilmek gerekiyor. Artık sadece bir zorunluluk değil, tüketici beğenilerini çekmek zorunda olan halı sektörü, yetenekli tasarımcılara ve tasarımcılara geçmişe göre daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır.Halı sektörü, sektördeki genç katılımcılar ve yeni yetenekler ile daha da güçlenecektir. Her yıl geleneksel olarak düzenlediğimiz halı makineleri tasarım yarışmasını ve onunla birlikte düzenlediğimiz Tasarım Konferanslarını Türkiye için çok önemli buluyoruz. ra sektörümüz. iş alanında insan sermayemizi geliştirdiğimize inanan; Benzer çalışmalarla farklı sektörlere örnek olmaktan gurur duyuyoruz. Bu yıl yedinci tasarım yarışmamızın finali için yeni tasarımcılarımızın heyecanını paylaşıyoruz. Sanat alanındaki yetenekleri ve makine halısı sektöründe moda yaratabilecek özgün tasarımları ile ilgileniyoruz. “

“Halı sektörü dış pazar sorunlarına destek bekliyor”

Halı sektörünün önemine değinen TİM Halı Sanayi Meclisi Başkanı Salahattin Kaplan, bu sektörün ülke ekonomisine yüksek katma değer sağladığını söyledi. Kaplan, son dönemde sektörün karşı karşıya olduğu önemli sorunların altını çizerek, “ABD’nin Kasım ayında uygulayacağı yüzde 25’lik tarife, sektörümüzü ABD pazarında olumsuz etkileyecek. Hükümetimiz bu konuda ABD makamlarıyla gerekli görüşmeleri yapmıştır. Bu vergilerin uygulanmasından vazgeçilmesi talebimizin görüşülmesini rica ettim ve inanıyorum ki iki ülke arasındaki müzakerelerle çözüleceğine inandığımız bu problemler rekabette sektörümüzün önünü en kısa zamanda açacaktır. , bu tür yarışmalar sanayici ve tasarımcıları bir araya getiren ve sektöre yeni bakış açıları kazandıran yarışmalardır.Tasarım sektörümüz için elbette önemli bir unsurdur ve üreticinin ürünleri “Daha fazla satabilmek tasarımınıza ve ürün çeşitliliğinize bağlıdır. Bu yarışmada emeği geçenleri tebrik ediyorum” dedi.

“Fiyat odaklı değil amaca yönelik ürünler üretmeliyiz”

Halının Gaziantep ve Türkiye için önemli bir ürün olduğunu ifade eden GAİB Başkanı Ahmet Fikret Kileci, “Gaziantep ve ülkemiz için önemli bir ürün olan halı ile ilgili her türlü faaliyeti destekliyoruz. sektörlere mutlaka fayda sağlayacak faaliyetler.Yarışmaya katılan tasarımcıları tebrik ederek, “Çok daha katma değeri olan, çok daha yenilikçi, çok daha çevreci, fiyat odaklı değil amaca yönelik ürünler üretmeliyiz. ve nasıl yapabiliriz, bu tür yarışmaların neden çok önemli olduğunu “.

“Gaziantep halının başkentidir”

Üniversite-sanayi işbirliğini önemsediklerini ifade eden Gaziantep Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Yumrutaş konuşmasında, “Halı denilince akla Gaziantep geliyor çünkü Gaziantep halı ve halı kumaşının başkenti çünkü Gaziantep Türkiye ihracatında 5. sırada yer alıyor ve bu ihracatın yaklaşık yarısını halı sektörü yapıyor. Bu nedenle halı sektörü Gaziantep için hayati önem taşıyor” dedi. Bizler için Gaziantep Üniversitesi olarak sanayi-üniversite işbirliğini önemsiyoruz. Sanayicilerimizle böyle bir etkinlikte bir arada olmaktan mutluluk duyuyoruz. Yarışmada emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum.”

GAİB hizmet binasında düzenlenen VII Halı Desen Tasarım Yarışması ve Tasarım Günleri’nin final töreninde yapılan konuşmaların ardından eserlerin kazananları ödüllerini aldı.

Bu yıl 211 eserin sunulduğu yarışmada, jürinin ilk elemesinde ilk 20 kazanan belirlendi. Yarışmada İzel Pençik Evrensel Değişim adlı eseriyle birinci, Gamze Sçık Var Olmak adlı eseriyle ikinci, Özgecan Bülbül Yeniden Yeni adlı eseriyle üçüncü, Selen Çolak Gözlem adlı eseriyle dördüncü, Gülcan Kündü, Eflatun adlı eseriyle beşincilik ödülünü kazandı.

Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, TİM Halı Sektörü Masa Başkanı Salahattin Kaplan, GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, GAÜN Rektör Yardımcısı Prof. Kaplan ve yönetim kurulu üyeleri tarafından sunuldu. Gece toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

VII Makine Halı Tasarım Yarışması'nda dereceye girenlere ödülleri verildi.

VII Makine Halı Tasarım Yarışması'nda dereceye girenlere ödülleri verildi.

VII Makine Halı Tasarım Yarışması'nda dereceye girenlere ödülleri verildi.

VII Makine Halı Tasarım Yarışması'nda dereceye girenlere ödülleri verildi.

VII Makine Halı Tasarım Yarışması'nda dereceye girenlere ödülleri verildi.VII Makine Halı Tasarım Yarışması'nda dereceye girenlere ödülleri verildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu