Ekonomi

ABD 2035’te elektriğinin yüzde 40’ını güneş enerjisinden karşılayabilir

YENİ ABD’nin 15 yılda güneş kapasitesini 10 kat artırarak elektriğinin yüzde 40’ını güneş enerjisiyle üretmesinin mümkün olduğu açıklandı.

YENİ ABD’nin 15 yılda güneş kapasitesini 10 kat artırarak elektriğinin yüzde 40’ını güneş enerjisiyle üretmesinin mümkün olduğu açıklandı.

ABD Enerji BakanlığıEnerji verimliliği e Yenilenebilir enerji Ofisi tarafından yayınlanan raporda, ABD’nin elektrik üretimini daha yenilenebilir ve iklim değişikliği tehdidine dayalı hale getirmesinin mümkün olduğu değerlendirildi.

Önemli politika değişiklikleri gerektiren bu adım için ülkenin milyarlarca dolarlık yatırım ve yıllık güneş enerjisi kapasitesini dört katına çıkararak elektrik altyapısını yenilemesi gerektiği bildirildi.

Rapor, ülkenin yıllık kapasitesini dört katına çıkarması halinde, 2035 yılına kadar yenilenebilir enerji şebekesine 1.000 gigawatt (GW) elektrik sağlayabileceğini belirtiyor.

2050 yılında güneş enerjisinden üretilmesi beklenen yılda 1600 GW elektriğin mevcut ticari ve konut işletmelerinin tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceği gözlemlendi ancak elektrik tüketiminin 2050 yılına kadar artarak devam etmesi beklendiği göz önüne alındığında, Tüm sistemin yenilenebilir olması için elektrik üretiminin 3000 GW’a çıkması gerektiğini tahmin etti.

Bakanlık yetkilileri, raporun yönetimin politikasını yansıtmadığını, yalnızca önümüzdeki on yıl içinde güneş enerjisi endüstrisine rehberlik etmeyi ve ilham vermeyi amaçladığını söyledi.

Enerji Bakanı Jennifer Granholm, raporun “en ucuz ve en hızlı büyüyen yenilenebilir enerji biçimi olan güneş enerjisinin 2035 yılına kadar tüm ABD evlerine güç sağlayabileceğini ve bu süreçte 1,5 milyon iş yaratabileceğini gösterdiğini” söyledi.

Enerji Bakanlığı verilerine göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki güneş enerjisi kapasitesi 2020 yılına kadar 15 GW arttı ve toplam elektrik üretiminin yüzde 3’ü güneşten sağlandı.

Kaynak: Axencia Anadolu / Esin Eşkinat Sayılgan

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu