Gündem

ABD, ‘Avustralya ile nükleer denizaltı anlaşması’ konusunda Fransa ile tansiyonu düşürmeye çalışıyor

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken Avustralyadenizaltı satın alırken devre dışı bırakıldı Fransa Paris, başta Hint-Pasifik olmak üzere pek çok konuda Türkiye ile gerilimi azaltmak için son derece kritik bir ortak.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken ve ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Avustralya Dışişleri Bakanı Marise Payne ve Avustralya Savunma Bakanı Peter Dutton ile Washington’da yaptıkları dörtlü görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

ABD ve İngiltere, Avustralya ile nükleer denizaltı alımı da dahil olmak üzere üçlü bir savunma ortaklığı anlaşması imzalarken, Fransa’da büyük tepkiye yol açarken, Blinken Fransa ile tansiyonu düşürmeye çalıştı.

Basın toplantısında Blinken şunları söyledi: “Hint-Pasifik’te önemli rol oynayan Avrupa ülkelerini memnuniyetle karşılıyoruz. Burada NATO, Avrupa Birliği ve diğerleri, yakın işbirliğini sürdürmek için sabırsızlanıyoruz. Özellikle Fransa, nesiller öncesine dayanan bu ve diğer pek çok konuda kritik bir ortaktır. “

Fransa’nın Avustralya ile yapılan anlaşmadan dışlandığı için kendisini “arkadan bıçaklanmış” hissettiğine ilişkin bir soruya yanıt veren Blinken, Fransa’nın ABD için önemli bir ortak olduğunu ve son iki gün içinde Avustralya ile yapılan anlaşma hakkında Fransız mevkidaşıyla temasa geçtiğini yineledi. , ancak ABD ve O, nükleer bir denizaltı için İngiltere ile anlaşma yapmanın Avustralya’nın seçimi olduğunu belirtti.

ABD’li bakan: “Bu anlaşma kimseye karşı değil. Buradaki amaç, işbirliğimizi ve üçlü yeteneklerimizi artırmak. İlk adım, Avustralya’nın nükleer bir denizaltı elde etmesini sağlamak.” dedim.

Çin ile de yarıştı

Avustralya Dışişleri Bakanı Payne de görüşmelerinde Çin ile rekabetin gündemde olduğunu söyledi.

“Çin ile stratejik rekabet, buna tepkimiz ve bu konuda direncimizi artırma ihtiyacı hakkında çeşitli düzeylerde konuştuk. Bu, Çin ile ilişki kurmak için yapıcı alanlar olmadığı anlamına gelmez. Avustralya, Çin ile diyalog aramaya devam ediyor. ön koşul olmadan, ”dedi Payne. dedim.

Bu arada ABD Savunma Bakanı Austin, Çin’in bölgedeki ülkeleri tehdit ettiğini söyledi. Austin, “Çin Halk Cumhuriyeti ile yapıcı ve sonuç odaklı bir ilişki sürdürürken, Pekin’in yerleşik uluslararası düzeni baltalama çabalarına ilişkin vizyonumuzu da göz önünde bulunduracağız” dedi. dedi.

Beyaz Saray’dan “Fransa ile ilişkimize sahip çıkıyoruz” mesajı

Öte yandan Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, günlük basın toplantısında Fransa’nın tepkisini değerlendirerek, “Fransa ile ilişkilerimize ve işbirliğimize önem veriyoruz. Fransa ile ekonomik büyüme, Kovid ile mücadele gibi birçok alanda ortaklığımız var – 19, güvenlik sorunları ve bu uzun yıllar devam etti.”

“Neden yeni bir teknoloji arıyorlar” sorusunun cevabının Avustralyalı ortaklarında olduğunu vurgulayan Psaki, “Başkan Biden’ın dün söylediği gibi Fransa ile yakın çalışıyoruz. Hint-Pasifik’te birçok ortak önceliğimiz var. Bölge ve bu tabii ki devam edecek” dedi. dedi.

Fransa’nın Avustralya ile önceki denizaltı anlaşması Haberler Dar olduğuna dikkat çeken Psaki, “Rekabeti destekliyoruz ama çatışma aramıyoruz” dedi. dedim.

AUKUS Fransa’yı kızdırdı

ABD Başkanı Joe Biden, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Avustralya Başbakanı Scott Morrison’ın katıldığı sanal basın toplantısında, ABD, İngiltere ve Avustralya liderleri yeni bir işbirliğinin başladığını duyurdu. güvenlik AUKUS adı altında ve bu kapsamda kurulmuştur. , Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık, sualtı teknolojisini ilan edilen nükleer enerji ile paylaşacak.

AUKUS anlaşmasının devreye girmesiyle Avustralya’nın 2015 yılından bu yana Fransa ile sürdürdüğü, önce 43 milyar dolara mal olan, ardından 90 milyar dolara ulaşan ve ülkede tartışmalara neden olan Taarruz Denizaltı Programı da rafa kaldırıldı.

Bu duruma tepki gösteren Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ve Savunma Bakanı Florence Parly, Avustralya hükümetinin Fransa ile denizaltı programını durdurma ve nükleer denizaltı inşası konusunda anlaşmaya varma kararının alındığını belirtti. ABD ile işbirliği ruhuna aykırıydı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu