Gündem

ABD mahkemesi, Filistin yanlısı gösterilerin engellenemeyeceğine hükmetti

YENİ ABD federal mahkemesi, Michigan bir sinagogdan yıllar alan İsrail anti e Filistin protestoların önlenemeyeceğine karar verdi.

Amerika Birleşik Devletleri 6. Devre Temyiz Mahkemesi, Detroit, Ann Arbor Bölgesi’ndeki Beth Israel Sinagogu’na karşı 18 yaşındaki İsrail karşıtı protestoların devam edebileceğine karar verdi “çünkü Amerika Birleşik Devletleri Anayasası’nın 1. Değişikliği ile korunuyor. “

ABD’li Yargıç Jeffrey Sutton karar hakkında şunları söyledi: “Asıl engel, 1. Madde’nin kamu yararına olan konularda şiddet içermeyen protestolara sunduğu sağlam korumalardır.” bir açıklama yaptı.

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU) de eylemcileri destekleyen bir bildiri yayınlayarak protestoların bir hak olduğunu vurguladı.

Beth İsrail cemaati üyeleri, protestocuların “Cumartesi namazlarına müdahale ettiğini ve duygusal sıkıntıya neden olduğunu” iddia ederek mahkemeden engellemeyi veya uzak durmasını istedi.

2003’ten bu yana haftalık protestolarda Filistin yanlısı protestocular, “İsrail’e fon sağlamayı durdurun” ve “Filistin soykırımına son verin” yazılı pankartlar taşıyorlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu