Gündem

ABD’de Kovid-19 vakaları İşçi Bayramı sonrasında 40 milyon barajını aştı

YENİ ABD’de yeni tip koronavirüs salgınının (Kovid-19) ortaya çıkmasından bu yana virüs testi pozitif çıkan kişi sayısı 40 milyonu aştı.

YENİ ABD’de yeni tip koronavirüs salgınının (Kovid-19) ortaya çıkmasından bu yana virüs testi pozitif çıkan kişi sayısı 40 milyonu aştı.

Johns Hopkins Üniversitesi’nin derlediği verilere göre dün ülke genelinde kutlanan İşçi Bayramı’nın ardından Kovid-19’da mahsur kalan kişi sayısı 40 milyon 28 bini geride bırakırken, virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 650 bine yaklaştı.

Aynı kaynağa göre dünya genelinde tespit edilen toplam Kovid-19 vakası sayısı 221 milyon civarında olmasına rağmen ABD’deki vakaların dünya toplamının yaklaşık 1/5’ine tekabül ettiği görüldü.

Aşı çalışmalarında teşvik ve kontrollerin artmasına rağmen, virüsün Delta varyantının daha hızlı bulaşma gücünün de etkisiyle vaka sayısı Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık eyaleti olan California nüfusunu geçmiş durumda.

Hafta sonu boyunca ülke çapında ortalama günlük virüs vakası sayısı 161.000’i ve hastaneye yatış sayısı 102.000’i aştı.

Amerikalıların yüzde 47’si henüz tamamen aşılanmadı

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Kovid-19 vaka sayısında 40 milyon rakamı önemli bir kilometre taşı olarak öne çıksa da iki doz aşı yapılan Amerikalıların sayısı yine 176 milyon ile yüzde 53 oranına ulaştı.

ABD Başkanı Joe Biden’ın bir önceki açıklamasının aksine, 20 Ekim’de başlaması gereken üçüncü doz güçlendirici aşılar için sadece Pfizer-BioNTech’in hazır olduğu ve diğer aşı şirketleri için hazırlıkların Ekim ayına ertelenebileceği duyuruldu.

Aşısızların ülke nüfusunun yüzde 47’sini oluşturduğu Amerika Birleşik Devletleri’nde yetkililer, okul sezonunun başlamasıyla vakaların artması ve yüz yüze eğitime dönüş konusundaki endişelerini paylaştı.

Kaynak: Axencia Anadolu / Mücahit Oktay

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu