Ekonomi

AB’den aday ülkelerin katılım öncesi fonlarına onay

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, Türkiye gibi aday ülkeler için yürütülmekte olan Katılım Öncesi Yardım Aracının (IPA III) üçüncü dönemi için 14,2 milyar Euro’luk bir bütçeyi onayladı.

Avrupa Birliği (AB) üye ülkeleri, Türkiye Katılım Öncesi Mali Yardım Aracının (IPA III) üçüncü dönemi için Türkiye gibi aday ülkelere 14,2 milyar Euro’luk bir bütçe tahsisini onayladı.

AB Konseyi, aday ülkeler Türkiye, Arnavutluk, Karadağ, Kuzey Makedonya ve Sırbistan’ın yanı sıra Bosna-Hersek, Kosova ve Zlanda2021-2027 yıllarında sağlanacak IPA III fonlarına nihai onayın verildiğini bildirdi.

Sonuç olarak, AB bütçesinden 7 yıllık bir süre içinde bu ülkelere 14,2 milyar Euro’luk katılım öncesi mali destek sağlanacaktır.

Bu fonlar, ülkelerin gelecekte AB üyeliğine yönelik reformlar yapmasına yardımcı olacak.

IPA III kapsamındaki yardım, performansa dayalı bir yaklaşımla adil teslimat ilkesine uygun olarak sağlanacaktır.

Hukukun üstünlüğü, temel haklar, demokratik kurumlar, kamu yönetimi, ekonomik kalkınma ve rekabet edebilirlik gibi alanlardaki reformlara özel önem verilecektir.

Reform alanlarında gerileme veya ilerleme olmaması durumunda yardımın kapsamı ve yoğunluğu değiştirilebilir.

Fonlar ülke zarfları yerine tematik önceliklere göre tahsis edilecektir. Ülke bazlı kaynaklar önceki dönemden IPA fonları olarak tahsis edilmeyecektir.

Bu aşamadan sonra bu fonların Avrupa Parlamentosu (AP) tarafından resmi olarak onaylanması gerekmektedir.

IPA I döneminde 2007-2013 döneminde, 2014-2020 IPA II döneminde Türkiye’ye yaklaşık 4,5 milyar avro ve 4,4 milyar avro tahsis edilmiştir.

Kaynak: Anadolu / Ata Ufuk Şeker Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu