Ekonomi

Adana lezzetleri için geri sayım başladı

5. Uluslararası Adana Lezzet Festivali bu yıl 8-10 “Coğrafya lezzettir” temasıyla Ekim ziyaretçilerini ağırlamaya hazırlanıyor. Festival öncesi basın mensuplarıyla bir araya gelen Adana Valisi Süleyman Elban, Adana mutfağını tanıtmanın yanı sıra bu mutfağı gelecek nesillere taşımayı ve gastronomi turizminin gelişmesine katkıda bulunmayı amaçladıklarını söyledi.

Bu yıl “Coğrafya lezzettir” temasıyla düzenlenecek V Uluslararası Adana Lezzet Festivali’nin basın toplantısı, Adana Valisi Süleyman Elban tarafından İstanbul’da düzenlendi. Toplantıya Vali Süleyman Elban’ın yanı sıra Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan da katıldı. topraklar ve ünlü şefler Mehmet Yalçınkaya, Somer Sivrioğlu ve Arda Türkmen.

8-9-10 Ekim 2021 tarihlerinde gerçekleşecek festival öncesinde basın mensuplarıyla bir araya gelen Vali Elban, Adana Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere tüm ilçe belediyelerinin, odaların, sivil toplum kuruluşlarının ve tüm Adanalıların, Festivalin başarısını desteklemek.

Adana Valisi Süleyman Elban, Adana’nın tarım, turizm, gastronomi ve ticaret açısından yüksek potansiyele sahip olduğunu belirterek, “Adana’nın lezzetini, coğrafyasını, endemik bitkilerini ve gastronomi kültürünü belki de en son o konuşuyor. Lezzetini biliyor, Adana’nın lezzeti ve mutfağı benim gibi, bundan eminim.”

Adana’nın antik çağlardan beri göç aldığını ifade eden Vali Elban, “Bu göçlerle birlikte farklı coğrafyalardan insanlar yemek kültürleriyle Adana’da bir araya geldi. Uygun iklim yapısı ve farklı lezzetleri ile Adana’da çok özgün bir mutfak oluşturuldu. Adana bugün sadece kebabın anıldığı bir şehir haline geldi ama aslında sadece çorbalarını veya yemeklerini saymaya çalıştığımızda yüzlerce çok özel yemeği ve çeşitliliği ile birçok şehrin mutfağını aşan bir şehir. tatlılar.” dedi.

Tüm vatandaş ve basın mensuplarının Adana’ya gelmesini beklediklerini ifade eden Vali Elban, “8-10 Ekim tarihleri ​​arasında yapılacak olan festivale basın mensuplarımızı ve seven herkesi bekliyoruz. Sizleri de Adana’ya davet ediyorum. Adana’yı belediye başkanlarımız, oda başkanlarımız ve diğer kafa dengi dostlarımızla birlikte temsil ediyoruz” dedi. Onu kuru bir davetle ya da telefon mesajıyla davet etmek yerine Adana’yı buraya davet etmek istedik” dedi.

Toplantıda konuşan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, konuşmasına, “Tarihin şehri, kültür şehri, sanat şehri ve tabii ki şehri Adana’ya sevgi ve saygılarımı sunuyorum. tadı “. Adana’nın tarihi bir lezzet haline gelmiş, görmeyenlerin de uğradığı bir şehir olduğunu iddia eden Başkan Karalar, “Adana kebabı tabii ki eşsiz ve baskın bir lezzet. Ancak Adana mutfağı öyle değil. sadece kebap Adana’ya geldiğinizde daha yüzlerce leziz tatlar olduğunu göreceksiniz. Adana “Hadi çok şey kazanacaksınız. Bir kere gelseniz bir daha vazgeçemezsiniz. Adana’ya gelin ve ciğerimi ye.” dedi.

Şef Mehmet Yalçınkaya, “Ülkemizde son dönemde gastronomi alanında pek çok festival yapılıyor. Bu festivallerle şehirlerin dibinde hangi ürünlerin olduğunu yakından görebiliyoruz.” dedi.

Bu arada Arda Türkmen, Adana lezzet festivalinin her yıl düzenlendiğini belirterek, “Bu yıl buraya gelip lezzetleri tekrar görmek istedik. Zamanla bu mutfağı daha çok tanıtmaya başladık. Bu sayede insanlar daha çok takdir edebiliyor. sahip olduğumuz değerler.”

Şef Somer Sivrioğlu, “Adana lezzet festivali uzun zamandır kutlanıyor. Adana’yı seviyoruz, yemekleri ve kültürüyle çok farklı bir şehir.” – İSTANBUL

İhlas Haber Ajansı – Ekonomi Haberleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu