Sağlık

Aksaray’da mobil aşı ekipleri köy köy dolaşıp aşı yapıyor

Aksaray’da gezici aşı ekipmanları köyden köye, Aksaray İl Sağlık Müdürlüğü’nden gelen gezici aşı ekipmanları da köy köy dolaşarak vatandaşlara aşı yapılmaktadır.

Aksaray’da aşılama için köyden köye gezici aşı ekipmanları geziyor.

AKSARAY – Aksaray İl Sağlık Müdürlüğü mobil aşılama ekipmanı, vatandaşları aşılamak için köyden köye gider.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan yapılan son açıklamaya göre, Aksaray’da vaka sayısının arttığı Aksaray’da valilik yönlendirmesiyle Kovid-19 ile mücadele alanında köylerde aşı kampanyası başlatıldı. . Bu kapsamda köylere giderek vatandaşlarla buluşan sağlık ekipleri vatandaşları bilgilendiriyor ve aşı yapıyor. Kovid-19’dan korunmak için köylerde muhtarlık aracılığıyla toplanan vatandaşlar, önce SMS ile onay kodu aldı ve aşı seçeneği yaptı. Bazı vatandaşlar ilk dozunu alırken, bazı vatandaşlar ikinci ve üçüncü aşılarını yaptırdı. Sadece 205 kişiye aşı yapıldı Acıpınar Köyde 65 yaş üstü vatandaşlara yönelik aşı programları da denetlendi. Aşı kampanyasında tarihleme sistemi kaldırılırken vatandaşlar sağlık çalışanlarından kimlik ve iletişim bilgilerini istedi. Hayat Eve Sığar uygulaması ve E-Nabız sistemi üzerinden aşı talepleri yapılmış ve uygun olan vatandaşlar sırasıyla barkod kaydı ile aşılanmıştır. Aşılama programının kente geldiklerinde köylerde yaşadıkları ulaşım sorunları nedeniyle vatandaşların işlerini kolaylaştırmaya ve sağlık faaliyetlerinden yararlanmalarına olanak sağlamaya devam edeceği öğrenildi.

Sivil toplum kuruluşlarının desteklediği programa vatandaşlar ilgi gösterdi.

Aşı programını desteklediklerini ve köyde yaşayan vatandaşların aşı ile ilgilendiğini iddia eden Damızlık Keçi Yetiştiricileri Derneği Başkanı Mahmut Aktürk, köyde yaşayan vatandaşların ulaşım ve iletişimde retlerle karşı karşıya kaldığını ifade etti. Hem ilimizde hem ülkemizde hem de dünyada çok ciddi bir salgınla karşı karşıyayız Sayın Valimiz Hamza Aydoğdu ‘Bugün Halk Sağlığı Başkanlığı’nın talimatıyla Acıpınar köyünde Kovid-19 aşı programına katıldık. ve İl Sağlık Müdürlüğümüzden. Sivil toplum kuruluşu olarak bu programı destekliyoruz. Tabii ki köylerde insanlar şehre gitmeye vakit bulamıyorlar ve yazın hasat zamanı olduğu için evde sorun yaşıyorlar. Randevu yok, beklemek yok, aşıları sorunsuz aldık. Acıpınar köyünde yaklaşık 205 kişiye Kovid-19 aşısı yaptık. İnşallah diğer köylerde de bu aşı devam ederse biz de bu programa destek olacağız” dedi.

19 yaşındaki torunu Vahide ile birlikte gelen ve minibüste aşı olan 85 yaşındaki Vahide Koç, “Devletimize şükranlarımı sunuyorum, çok teşekkür ediyorum. Allah sizden razı olsun. Köyümüze ve milletimize hayırlı olsun. .Daha ne diyeyim.Size her şeyi veriyor.Görevlerimizi yapın,hizmetlerimizi yapın,Allah razı olsun “Daha ne diyeyim” dedi.

80 yaşındaki Ahmet Zengin, “Hizmetleriniz için hepinize canı gönülden teşekkür ediyoruz. Acıpınarlı olarak nasıl olabilirim? Bundan daha güzel bir hizmet olamaz. Hepinize teşekkür ederim, bizler için var gücümüzle çalışın. Hepinize teşekkür ederim. içtenlikle. “

Aksaray'da aşılama için köyden köye gezici aşı ekipmanları geziyor.
Aksaray'da aşılama için köyden köye gezici aşı ekipmanları geziyor.
Aksaray'da aşılama için köyden köye gezici aşı ekipmanları geziyor.
Aksaray'da aşılama için köyden köye gezici aşı ekipmanları geziyor.

Kaynak: İhlas / Yasin Can Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu