Teknoloji

Anemi nedir? Anemi neden olur?

Demir eksikliği anemisi, kanda yeterince sağlıklı kırmızı kan hücresi bulunmaması durumu olarak adlandırılan aneminin yaygın bir alt tipidir. – Kanda yeterince sağlıklı kırmızı kan hücresi bulunmadığı bir durum. Kırmızı kan hücreleri, vücut dokularına oksijen taşımak için çalışır. Peki anemi neden olur? Anemi nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi, demir eksikliği anemisine vücutta yetersiz miktarda demir neden olur. İnsan vücudunda yeterli demir yoksa, kırmızı kan hücreleri, vücudun ihtiyacı olan kısımlarına oksijen taşımalarını sağlayan madde olan hemoglobini üretemez. Demir eksikliği anemisi, doğrudan bir sonuç olarak kişiyi yorgun ve nefessiz bırakabilir. Anemi nedir? Türkiye’nin en eksiksiz Haberler alan, Haberler.com ile Haberler devam ediyor.

ANEMİ NEDİR?

Anemi, kırmızı kan hücrelerinin sayısının veya içlerindeki hemoglobin konsantrasyonunun normalden düşük olduğu bir durumdur. Hemoglobin oksijen taşımak için gereklidir ve az sayıda kırmızı veya anormal kan hücreniz varsa veya yeterli hemoglobin yoksa kanın vücut dokularına oksijen taşıma yeteneği azalır. Bu, diğerlerinin yanı sıra yorgunluk, halsizlik, baş dönmesi ve nefes darlığı gibi semptomlara neden olur. Fizyolojik ihtiyaçları karşılamak için gereken optimal hemoglobin konsantrasyonu yaşa, cinsiyete, ikamet yüksekliğine, sigara içme alışkanlıklarına ve hamilelik durumuna göre değişir. Aneminin en sık nedenleri beslenme eksiklikleri, özellikle demir eksikliğidir ancak folat, B12 ve A vitaminleri eksiklikleri de önemli nedenlerdir; hemoglobinopatiler; ve sıtma, tüberküloz gibi bulaşıcı hastalıklar,

Anemi, özellikle küçük çocukları ve hamile kadınları etkileyen ciddi bir küresel halk sağlığı sorunudur. Dünya Sağlık Örgütü, dünya çapında 5 yaşın altındaki çocukların %42’sinin ve hamile kadınların %40’ının anemik olduğunu tahmin ediyor. Gündem Haberler Bizi takip edin Haberler.com gündemin en önemli konularını derler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu