Ekonomi

Antalya’da turizm sektörünün durumu ve beklentileri ele alındı

ANTALYA (AA) – AntalyaTürkiye’de düzenlenen toplantıda turizm sektörünün durumu ve beklentileri ele alındı.

Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin Belek’te Turizm Şirketinin merkezde bulunan otelinde düzenlenen “Turizm sektörünün bu yıl pandemiye ve gelecek beklentilerine rağmen performansı” konulu toplantıda Temmuz ve Ağustos aylarını dolu dolu kapattıklarını belirtti.

Ekim ayında yüzde 95 doluluk beklediklerini söyleyen Şahin, Antalya turizminin yaz aylarını diğer bölgelere göre nispeten daha iyi geçirdiğini kaydetti.

TürkiyeAğustos sonunda 14 milyon Turist Turizm sektörünün bu noktaya geldiğini kaydeden Şahin, “Turizm bu davranışı geri kalan aylarda gösterirse yılsonuna kadar 23 milyonu bulabiliriz. Vaka sayısını azaltabilirsek, hızlandırabilirsek. İstanbul’da biraz biraz Batı Anadolu’da ise turist sayısında 25 milyon bulabiliriz, yani bu yıl turist sayısı geçen yıla göre ikiye katlanacak. 2022’de salgın kontrol altına alınırsa bunu en az yakalayacağız. Birikmiş olan tatil isteğinin de hızlanması turist sayısında yüzde 50’yi buluyor.” dedi.

Şahin, bu yıl salgına rağmen önemli stratejik kararlar aldıklarını ve pazarları çeşitlendirdiklerini ve Ukrayna, Polonya ve Kazakistan’a açıldıklarını söyledi.

“En büyük sorun personel”

Anex Tour CEO’su Vural Karasu, salgının turizm açısından 2016’daki Rusya olayından çok daha büyük bir kriz olduğunu söyledi.

Turizmciler için en büyük sorunun personel olduğunu belirten Karasu, “Birçok otel personel olmadığı için rezervasyon yapamıyor. Orta ve uzun vadede personel ihtiyacı olacak. Sekiz ay açık kalması mümkün değil. on iki ay için. Bu bir meslek olarak görülmeli ve bu ancak hükümetle yapılabilir. Birlik ile çözülebilir.” dedim.

Point Meeting Türkiye CEO’su Kamil Özil, salgın nedeniyle 2020’de Türkiye’ye sadece 400 bin Alman turistin geldiğini söyledi.

Alman turist sayısının bu yıl 1 milyona ulaşacağını vurgulayan Özil, “2022’de Alman turist sayımızı 2019’a göre ikiye katlamayı hedefliyoruz” dedi. deyimini kullandı.

Toplantıya Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca, Akdeniz Tur Operatörleri ve Otelciler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Zafer Alkaya ve ekonomistler söz alarak katkıda bulundular.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu