Ekonomi

Araban’da biber hasadına başlandı – Haberler Ekonomi

Arabán’da biber hasadı başladı

GAZİANTEP – Gaziantep2021 yılında Türkiye’nin Araban ilçesinde biber hasadı başladı. Biber veriminin yüksek olması üreticilerin yüzünü güldürüyor.

Güneydoğu Anadolu bölgesinin ahırı olan ve sarımsak diyarı olarak bilinen Araban’da sofralık, dolmalık, kurutmalık, salça, turşu ve biber yapımında kullanılan biber hasadı başladı. Hasat nedeniyle bölgede araştırma yapan Araban, Ziraat Odası kafa Hasan AltunBiber hasadının hayırlı olmasını dileyerek, biberde yüksek verimin üreticiyi gülümsettiğini dile getirdi.

“Üreticilerimiz performansa gülümsüyor”

Biber mahsulüyle ilgili araştırma ve açıklamalarda bulunan Araban Ziraat Odası Başkanı Hasan Altun, “Sofralık, dolmalık, kurutulmuş, salça, turşu ve biber üretiminde kullanılan biber mahsulü, Türkiye’de de Araban’da biber üretimi başladı.Araban’da biber üretimi bölge ve ülke ekonomisine önemli katkı sağlayacak.Bu yıl ilçemizde çok sayıda gurbetçi olduğu için Biber Araban çok ilgi ve talep görüyor.Bu yıl biber 3 bin dönüm alana dikildi.Bu yıl taze biberin kilosu 3 liradan satılıyor.Maşallah üreticilerimiz bu yıl 4 ton taze biber üretti. “Üreticilerimiz verimden dolayı gülümsüyor” dedi.

Üretici performanstan memnun

Biber üreticisi İsmail Avşar, bu yılki biber hasadından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Bu yıl biber hasadımız maşallah. Bu yıl tarladan biber biçecek tarım işçisi bulmakta zorlandık. Tarladan taze biberi 3 TL’ye satıyoruz. kilogram. Dediğim gibi bu yılki performansımızdan memnunuz.”

Arabán'da biber hasadı başladı

Arabán'da biber hasadı başladı

Arabán'da biber hasadı başladıArabán'da biber hasadı başladı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu