Gündem

Arjantin’de binlerce kişi istihdam ve sosyal yardım talebiyle yürüdü

İYİ ArjantinBinlerce insan, hükümetin iş yaratmasını ve işsizler için sosyal yardımları artırmasını istedi ve gösterdi.

Sol grupların çağrısıyla başkent Buenos Airesİstanbul’un merkezindeki 9 Temmuz Caddesi’nde toplanan kalabalık, Sosyal Kalkınma Bakanlığı’na doğru yürüyüşe geçti.

senin elinde Uluslararası Para Fonu (IMF) aleyhine pankartlar taşıyan protestocular, Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez’in genel seçim öncesi verdiği sözleri tutmadığını ve mutfaklara yeterli yardımı yapmadığını savundu.

“Şiddete yol açacak koşullar var”

Protestoyu düzenleyen örgütlerden Polo Obrero’nun yöneticisi Eduardo Belliboni, AA muhabirine yaptığı açıklamada, protestonun asıl amacının işin gerçek talepleri olduğunu, birçok Arjantinli gencin okulu bırakmak zorunda kaldığını söyledi. yeni tip koronavirüs salgını (Kovid-19) ve uzaktan eğitim için gerekli donanıma sahip olmayan kişiler.

Belliboni, ülkede 11 milyondan fazla insanın yemek yediği mutfaklara acil ihtiyaç olduğuna dikkat çekerek, hükümetin bu alana başvurmadığını ve 2 ayı aşkın süredir yemek gönderilmeyen mutfakların olduğunu söyledi.

Şili ve Kolombiya’dakilere benzer şiddete neden olan insanların huzursuzluğu sorulduğunda Belliboni, “Yüzde 50 yoksulluk oranı ve 4 milyon ihtiyaç sahibi insanla, bunun olmaması garip çünkü tüm ekonomik koşullar var. patlaması için. bir halk isyanı “. ifadeleri kullandı.

“Bu kapitalist sistem çalışmıyor”

Gösteriye katılan bir diğer grup olan “MST Teresa yaşıyor”un yöneticilerinden Nahuel Orellana, Fernández hükümetinin seçim öncesi verdiği sözleri yerine getirmediğini iddia ederek mutfaklara acil gıda yardımı istedi.

Orellana, hükümetin gerekli ekonomik önlemleri almaması halinde Şili ve Kolombiya’da olduğu gibi insanların toplumsal krize yol açacak bir sürece gireceğini söyledi.

Kovid-19 salgınının halkın acısını gözler önüne serdiğini kaydeden Orellana, “Bu kapitalist sistem çalışmıyor, sadece daha fazla işsizliğe ve açlığa neden oluyor” dedi. dedim.

Arjantin’de doksanlı yılların ortalarında ortaya çıkan ve Türkçe’de “yol önleyici” anlamına gelen “piquetero” adı verilen ve sıklıkla gösteriler düzenleyen gruplar, ülkede sık sık gösteriler düzenliyor.

Çoğunluğu sol görüşlü olan bu gruplar, protestolarıyla mutfakların istihdam, sosyal yardım ve gıda ihtiyaçları gibi devlet yardımlarını talep ediyor.

Arjantin'de binlerce kişi istihdam ve sosyal yardım talebiyle yürüdü

Arjantin'de binlerce kişi istihdam ve sosyal yardım talebiyle yürüdü

Arjantin'de binlerce kişi istihdam ve sosyal yardım talebiyle yürüdüArjantin'de binlerce kişi istihdam ve sosyal yardım talebiyle yürüdü

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu