Teknoloji

AŞI HARİTASINDA RENGİ MAVİYE DÖNEN SİVAS’TA ‘TÜRKOVAC’I BEKLEMEYİN’ UYARISI

SİVAS Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Çetin, aşının ciddi koruma sağladığını belirterek herkesin aşı olmasını tavsiye etti.

SİVAS Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Prof. Dr. İlhan ÇetinAşının ciddi koruma sağladığını belirterek, aşı olmaya gelen herkesin kalıcı aşı olmasını tavsiye etti. “Türkovac” aşısının Türkiye’de geliştirilmesini bekleyenlerin olduğunu vurgulayan Çetin, “Bazıları için Türkovac’ın çıkmasını beklemek için çok geç olabilir. Şu anda elimizde hangi aşı varsa onu yapmalıyız. Çünkü , aşılama oranı ne kadar yüksek olursa, salgının ortadan kalkma olasılığının o kadar yüksek olacağını söyledi.

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı veriler doğrultusunda aşının ilk dozu yüzde 75 barajını aşarak maviye, ikinci dozda ise yüzde 61.8’e döndü. SivasUzmanlar bunun devam etmesi konusunda uyardılar. Ülke genelinde vaka sayısının 24 bine ulaştığını hatırlatarak, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Çetin, Şu anda 24 bini bulan vaka sayımız var. Elbette maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymaya devam etmeliyiz ama elimizdeki en önemli silah aşı. Yetkililer bunu da sıklıkla açıklıyor. Sivas’ta valimiz, sağlık müdürümüz ve teşkilatı büyük emekler harcadılar. Sivas’ın dünden beri mavi iller kategorisine girmesi bizleri mutlu etti. Önümüzdeki dönemde vaka sayılarının daha da azalmaya başlayacağını düşünüyoruz. Tüm vatandaşlarımızın, vatan görevini yerine getirir gibi aşılanmasını tavsiye ediyoruz. Çünkü şu anda aşının etkileri ciddi şekilde kendini göstermeye başlıyor. İstatistiklere göre yoğun bakım hastalarının yüzde 90’ı aşıları tamamlanmamış vatandaşlar. Benzer şekilde, hastaların yüzde 80’i aşılanmamaktadır. Bu durum ülkemizin geleceği için çok önemli ve stratejik olduğunu göstermektedir. Sağlık ordusu olarak aşı konusunda milletimizin üzerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getirmesini temenni ediyoruz” dedi.

“TÜRKOVAC’I BEKLİYORSANIZ GEÇ OLABİLİRİZ”

Yerli Türkovac aşısında faz 3 çalışmaların yapıldığını belirten Prof. Dr. Elbette ekim sonu veya kasım başında kendi aşımızı kullanabiliriz. Bazı Sivaslı arkadaşlarımız gönüllü olarak bu faaliyetlerde yerlerini aldılar. Ama o aşıyı beklerken çok geç gelebiliriz. Çünkü iş aşılama olduğunda 1 saat, hatta belki 1 dakikanın önemli olduğunu düşünüyoruz. Belki bir sonraki aşıyı hazır olursa Türkovac ile yapabiliriz. Türkovac’ın da çok etkili olduğunu, hastalanma oranını önemli ölçüde azalttığını ve aşılı kişilerin hastalıktan kolayca kurtulabildiğini biliyoruz. Bu nedenle aşımızın da en az Sinovac ve BioNTech aşıları kadar etkili olduğunu düşünüyoruz. Ancak aşı için bazen 1 gün, bazen 1 saat bile çok önemli bir süre olduğu için halkımızın yerli aşıyı beklemeden aşı olması gerekir. Turkovac’ın gitmesini beklemek bazı insanlar için çok geç olabilir. Şu anda elimizde hangi aşı varsa onu yapmalıyız. Çünkü aşılama oranı ne kadar yüksekse, salgının gitme olasılığı da o kadar yüksek. Yerli aşı çıktığında inşallah gerekli dozları alabiliriz” dedi.

VATANDAŞLAR MASADAN MEMNUN

Öte yandan kentin aşısının maviye dönen rengi halk tarafından memnuniyetle karşılandı. Sağlık Bakanlığı’nın ve uzmanların tavsiyelerine uymaya çalıştıklarını ifade ederek, salgının bitmesi için herkesin aşı olması gerektiğini vurguladı.

UYARI
UYARI
UYARI
UYARI

Kaynak: Demirören haber ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu