Sağlık

Aşı ‘hayata bağlamaya’ devam ediyor

Aşı “yaşamaya” devam ediyor: Elazığ’da hayatını kaybeden ya da yoğun bakımda yatan hastaların çoğunun aşılanmadığı ya da eksik aşılandığı belirlendi.

Aşı “hayata bağlanmaya” devam ediyor

– Elazığ’da hayatını kaybeden ya da yoğun bakımda olan hastaların çoğunun aşıları ya yaptırmadığı ya da eksik yaptığı belirlendi.

-Elazığ İl Sağlık Müdürü Polat:

– “Yoğun bakımda yatan ya da ölen hastalarımızın hemen hemen tamamı aşısız ya da eksik yaptırdı”

ELAZIĞ – İl sağlık müdürü Prof., geçen ay aşı haritasında kırmızıya dönen Elazığ’da aşı artışıyla yüzde 67,6 oranında sarıya geçtiklerini söyledi. Dr. Cahit Polat, yoğun bakımdaki hastaların veya ölenlerin neredeyse tamamının aşılarının yapılmadığını veya aşılarının eksiksiz yapıldığını kaydetti.

Elazığ İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Cahit Polat, kentteki pandemi ve aşıdaki son durumu değerlendirdi. İl Sağlık Müdürlüğü’nde basın mensuplarıyla bir araya gelen Prof. Dr. Polat, bugün itibariyle aşı haritasında kırmızıdan sarıya dönüştüklerini kaydetti. Şehir genelinde 200’e yakın aşı noktası kurduklarını iddia eden Prof. Dr. Polat, aşıya güvenmeyenlere, “Bilimsel bir temeli yok, temeli yok. Tamamen medyaya ya da dedikoduya dayalı bir direnişle karşı karşıyayız” dedi.

Elazığ sarıya döndü

Aşı haritasında sarıya dönüştüklerini ifade eden İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Cahit Polat, “Çok mutluyuz. Çünkü bir ay önce yaptığımız toplantıda ilimizin aşı haritasının rengi kırmızıydı. Bu kızarıklık neredeyse yüzümüze utanç olarak yansıdı. Çünkü emeğimizin karşılığı bu değildi. şehrimizdeki yer değildi, turuncuya döndük ve yüzde 65 aşılama oranıyla sarıya döndük Bir sonraki hedefimiz maviye gitmek Halkımız şüphesiz bu konuma gelmede en başarılı olanlar Olması gereken buydu, çünkü ilimiz kendi bölgesinde her zaman güvenin, güvenliğin, sağlığın ve huzurlu yaşamın şehri olmuştur. “Bir an önce yüzde 75’in üzerine çıkarak haritadaki yerimizi almalıyız” dedi.

Yoğun bakımda doluluk oranı yüzde 75,2

Son aşı durumunu verileriyle paylaşan Prof. Dr. Cahit Polat, “Hastanelerimizde normal hizmetlerde pandemi yatak doluluk oranımız yüzde 58,8, pandemi yoğun bakım doluluk oranımız ise yüzde 75,2. İlimizde özellikle yoğun bakım hastalarında yavaş bir artış var. İl olarak il olarak , hem şehirde hem de üniversitede hastaneleri var.Hizmet ve yoğun bakım anlamında bir sıkıntımız yoktu ve sanmıyorum.Ancak biz bu yatakların boş olmasını istiyoruz.İlk alan kişi sayısı ilimizde aşı dozu 302 bin 626, 2. doz aşı 227 bin 275, 3. doz aşı yapılan kişi sayısı 51 bin 737’dir. Bu veriler sonucunda ilimizde aşılanma oranı artmıştır. yüzde 67,6’ya., Baskil 65.69, Karakoçan 53.69, Keban 70.08, Kovancılar 49.01, Maden 71.31, Palu 50.44, Sivrice 68.45. ekiplerimiz ile gece gündüz bu oranları çok daha yukarılara çıkarmak. şu an 200 civarında aşı noktamız var. Randevulu veya randevusuz aşılarımıza devam ediyoruz. Vatandaşlarımız aşı olmak istediği sürece onların ayağına gideceğiz” dedi.

“Elazığ’da aşılama oranında artış var”

Elazığ’da aşılama oranlarında gözle görülür bir artış olduğunu ifade eden Prof. Dr. Polat, “Bizim için bu yeterli değil. En az yüzde 75’i geçmemiz gerekiyor. Sebeplerden biri de vatandaşlarımız arasında aşıya hala biraz güvensizlik olması. Ancak bu çok anlaşılır bir şey değil. Bu direnç” dedi. hiçbir bilimsel temeli yok, hiçbir temeli yok. “Tamamen medyaya ya da söylentiye dayalı bir direnişle karşı karşıyayız. Herhangi bir aşı aşaması çalışması yapılmadan onay alınamaz ve bu aşama çalışmaları şeffaf bir şekilde yetkili mercilerle paylaşılır. Vatandaşlar bu konuda sakin olmalı. Yoğun bakımda yatan hastalarımızın tamamına yakını ya öldü, ya aşı oldu ya da öldü. “Yapmadı ya da eksik yaptı. Bunlar gerçekten çıkmış olsa da hiçbir temeli olmayan ya da bilimsel temeli olmayan aşının neden reddedildiğini anlamak zor. Bir yandan bu kadar çok aşama oldu. Taç virüsünün hastalıklara neden olduğu, yoğun bakıma girip öldürdüğü kesin aşı üzerinde yapılan çalışmalar, onaylandı, yan etkisi yok ama mevcut vatandaşlarımız hala aşı olmama konusunda ısrarlı bir şekilde direniyor” dedi.

İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Polat, okulların 6 Eylül’de açılması nedeniyle öğretmenler ve öğrenciler için aşı, maske, hijyen ve temizlik çağrısında da bulundu.

aşı takip ediyor
aşı takip ediyor
aşı takip ediyor
aşı takip ediyor

Kaynak: İhlas / Rıdvan Yeşilırmak Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu