Teknoloji

Aşı olmayı kabul etmeyen hasta: “Keşke geriye dönebilsem ve hemen aşı olsam”

Aşı olmayı reddeden hasta: “Hemen gidip aşı olmak istiyorum” 12 gün yoğun bakımda kalan Erhan Topalkara, “Aşı olmayacağım için üzgünüm.”

Aşı olmayı reddeden hasta: “Hemen gidip aşı olmak istiyorum”

12 gün yoğun bakımda kalan Erhan Topalkara, “Aşılanmadığım için üzgünüm”

DENİZLİ – DenizliTürkiye’de aşı yaptırmamayı tercih ederken Covid-19’a yakalanan iki yoğun bakım hastası, tedavilerinin devam ettiği yoğun bakım ünitesinden; “Biz aşı olmadık, çok zor bir süreçten geçiyoruz. Aşısı olmayanlar bir an önce aşı olmalı” diye seslendi.

Denizli’de yaşayan 52 yaşındaki Erhan Topalkara ve 40 yaşındaki Olcay Bıçak, sıralarına rağmen aşı yaptırmadan hastalığa yakalandı. Şu anda yoğun bakımda tedavi gören iki hasta aşı yaptırmayanlara başvurdu. Denizli İl Sağlık Müdürü Rahatsızlık. Dr. Berna Öztürk de aşısız ya da eksik aşılı hastaların çoğunun hastanelerde tedavi edildiğini belirterek, aşısız vatandaşları çok geç olmadan aşı olmaya davet etti.

Servergazi Devlet Hastanesi’nde taç virüsü nedeniyle 16 gün tedavi gören ve 12 gün yoğun bakımda kalan Erhan Topalkara, aşı yaptırmadığı için pişman olduğunu söyledi. Zamanı geldiğinde hemen aşı olacağını belirten Topalkara, şunları kaydetti:

“Almanya’dan Türkiye’ye tatile geldim. Tatilimin ilk haftası harikaydı, sonra Covid-19 hastalığına yakalandım. Öksürdüm, hastalık ciğerlerime girdi. Şimdi aşıyı ertelediğim için üzgünüm. Keşke tüm aşılarımı yaptırsaydım, yoğun bakımdayken ne kadar zor olduğunu anlamıştım. “Dünyadan ayrısın, herkese ihtiyacın var. Ama teşekkür ederim, buradaki sağlık çalışanlarımız bize çok iyi baktılar. Hastalıktan kurtulduğumda biraz ciğerlerimde kaldı. Eğer bunu aşarsam, umarım zamanı geldiğinde beni aşılarlar. yapmak zorunda kalacağım,” dedi.

“Keşke geri dönüp hemen aşı olabilseydim”

Bir diğer hasta, 6 gündür hastanede yatan 40 yaşındaki inşaat mühendisi Olcay Bıçak; Artık aşının önemini daha iyi anladığını kaydetti. Knife, “Şimdi geri dönebilseydim hiç düşünmeden felç geçirirdim” diyerek üzüntüsünü dile getirerek; “Hastalık süreci zor bir süreçti. Neden yaşadığıma dair hiçbir fikrim yok. Bana olmayacağını düşündüm, gençtik. Ben de aşı olmadım. Ama bu aşamada aşının olduğunu görüyorum. çok önemli keşke vurulsaydım dönme hakkım olsa aşı olmak isterdim” dedi.

“Aşı olmadığına pişman olan hastalarımıza kulak ver, aşılarını yaptır”

Denizli’de koronavirüsle mücadelede en önemli silah olan aşılama konusunda yürütülen çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Kamu, özel, üniversite ve aile sağlığı merkezlerinin yanı sıra alışveriş merkezleri, fabrikalar, iş yerleri gibi yoğun nüfuslu bölgelerde vatandaşlara mobil aşı cihazları ile aşı yapılmaktadır.

Denizli İl Sağlık Müdürü Dr. Dr. Berna Öztürk, şu anda hastanelerde yatan hastaların büyük çoğunluğunun aşılanmamış veya aşılanmamış orta yaşlı ve genç hastalar olduğunu belirterek aşının önemine vurgu yaptı. Öztürk; “Maalesef daha sonra bana bir şey olmaz diyerek aşıları geciktiren vatandaşlar olabilir.” Maskelere mesafe kuralına uysak da en önemli silahımız aşı. Bu nedenle aşısı olmayan vatandaşlarımızın da kendi sağlıkları ve toplum sağlığı için bir an önce aşı olmalarını temenni ediyoruz” dedi.

Aşı olmayı reddeden hasta:
Aşı olmayı reddeden hasta:
Aşı olmayı reddeden hasta:
Aşı olmayı reddeden hasta:

Kaynak: İhlas / Mehmet Barlas Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu