Ekonomi

Ata tohumunun lezzetli mahsulleri hasat edildi

ANKARA (İHA) – Keçiören Belediyesi tarafından benim bağlantımTohumluk Sosyal Yardımlaşma Eğitim Kültür ve Sanat Vakfı üyelerine, 19 yıllık bir alanda kurulan meyve bahçesi gezisi ile ata tohumlarından üretilen ürünler tanıtıldı ve hasat edildi.

Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, tarımsal üretimin önemine ve ata tohumlarının yayılmasına dikkat çekmek için düzenlenen sebze bahçesi turuna katıldı. Ankara Seedluk Kültür ve Sanat Vakfı Sosyal Yardımlaşma Vakfı Başkanı Milletvekili Lütfiye Selva Çam, Pınar Ayhan Eğitim ve vakıf üyeleri katıldı. Etkinlikte Keçiören’in yeni yıldızları bahçe alanına kurulan sahnede konser vererek katılımcılara keyifli anlar yaşattı.

“Atalarımızın tohumlarını kovalıyoruz”

Hasat Daha önce katılımcılara seslenen Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, “Bu sebze bahçesinin yanı sıra üzüm bağlarımız, meyvelerimiz, lavantalarımız, kekiklerimiz ve gül fidanlarımız da var. Eskiden ata tohumlarımızı küçümsüyorduk. Doğal tohumlarımızı kaybettik. atamız. Köyden kasabaya göçle. Artık uzun ömürlü bir melezimiz var. “Tohumları tercih ediyorlar. Ama atalardan kalma tohumları arıyoruz. Bahçemizde yetiştirdiğimiz tüm sebzeler atalardan kalma tohumlardan üretilir. Denediğinizde damak zevkinize göre fark edilebiliyor” dedi.

“Seramızda fidan yetiştiriyoruz”

Başkan Altınok, ata tohumlarından üretilen fidanların belediyenin seralarında yetiştirildiğini de belirterek, şunları kaydetti:

“Akıllı seramız da var. Birçok belediye bu tesisi örnek alıyor. Seramızda tüm sebze ve meyvelerimizin fidanlarını üretiyoruz. İlçemizde 4 köyümüz var. Köylerimize ücretsiz sebze fidesi dağıtıyoruz. Şu anda bunlar köylerimiz sebze meyve üretiyorlar aynı zamanda köylerimizin yollarını da yaptık kimsenin ayağı çamura değmedi bu sayede köye dönüş arttı. Ankara Olmadan Üretimin yaygınlaşması için her türlü desteği vermeye hazırız.Sağlıklı yaşam tüm Türkiye’ye yayılsın.Aynı zamanda komşularımıza ücretsiz siyez dağıtıyor ve köylerimizde tandır çatısı yapıyoruz.Ekmeğin tadı bu buğdaylardan elde ettiğimiz unla ürettiğimiz hiçbir şey yok. Tarımsal üretim işlerimiz ülkemize, geleceğimize ve çocuklarımıza borcumuzdur. Onlara daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için kaybettiğimiz değerlerimizi bulup yaşatmaya devam edeceğiz. Gelecek yıl üzümlerimizi Hasande’deki bağımızda hasat edeceğiz. “Dünyanız En lezzetli üzümleri toplayacağız.

“Doğaya dönüş sağlıyoruz”

Sağlıklı bir toplum için sağlıklı beslenmenin önemine vurgu yapan Başkan Altınok, konuşmasına şöyle devam etti:

“Toplumumuzda hastalık oranları oldukça arttı. Sosyal güvenlik şemsiyemiz dünyanın hiçbir yerinde yok. Ne Avrupa’da ne Amerika’da. Ama bu durum sürdürülemez. Çünkü geçen yıl SGK açığımız 120 milyar TL’lik resmi verilere yansımıştı. .Bunun nedeni hasta sayısıdır. Diğer bir neden ise sağlık hizmetlerine ulaşımın kolay olmasıdır.Resmi verilere göre acı vericidir ülkemizde 12 milyon kişi antidepresan kullanmaktadır. beslenme, stres ve hareketsizlik Toprakla iç içe olmak insan stresini azaltarak tarımsal üretimi teşvik eder.Bütün bunları aşmak için geçmişte yürüme yolları yaptık bugün de yapmaya devam ediyoruz.Sadece Atatürk Orman Çiftliği ve Oran’da yollar vardı. Buraları belediye yapmadı, vatandaşlar yürüme yolları yaptı.Bizler yürüyüş yolları yapmaya başladık, özellikle kadınlarımız. onlara teşekkür ettiler. Anlaşmaya varan kişiler, yürüyüş yollarımızın stresini atarak bu durumdan kurtulduklarını belirttiler. Hareket ve beslenme çok önemlidir. Sağlığımızı kaybederiz çünkü onları kaybederiz. Biz de doğaya dönüşü sağlamak için adımlar attık ve ilçemizde bu konuda birçok çalışma yürütüyoruz. Dünyanın en lezzetli sebze ve meyveleri Türkiye’de yetiştirilmektedir. El ele çalışırsak, bu çalışmaları tüm Türkiye’ye yayabilirsek; Sağlıklı bir yaşam, sağlıklı bir gelecek, sağlıklı bir toplum yaratacağız. “

AK Ankara Partisi Milletvekili Lütfiye Selva Çam, yakın gelecekte dünyayı ilgilendirecek en önemli şeyin tarım ve hayvancılık olduğunu vurgulayarak, “Cumhurbaşkanımız Turgut çok iyi bir cumhurbaşkanıdır.” Önümüzdeki yüzyılın en büyük sorunu tarım ve hayvancılıktır. TİGEM’in ata tohumları konusunda da çok kapsamlı bir çalışması var. Keçiören Belediyesi de tarımsal üretimi teşvik etmek ve köye dönüşü teşvik etmek için fidan ve tohum için ücretsiz destek veriyor. Desteklendiğinde, “Halkımızın ayakları çamura değmeyince çiftçilerimiz köylerine dönüp üretime başlıyor. Keçiören belediyesine ve başkanımıza güzel çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum.”

Tohumluk Sosyal Yardımlaşma Eğitim Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Pınar Ayhan, tarımsal üretimi teşvik etmek amacıyla vakıf üyeleri için düzenlenen bahçe turu ve ata tohumlarının yaygınlaştırılması için yapılan çalışmalardan dolayı Başkan Altınok’a da teşekkür etti.

Protokol konuşmalarının ardından katılımcılara çeşitli ikramlarda bulunuldu. Daha sonra belediye ekiplerinin dağıttığı hasır sepetlerde sebzeleri toplayan vakıf üyeleri, doğal mahsulleri evlerine götürme fırsatı buldu. – ANKARA

Hasat edilmiş ata tohumlarının lezzetli hasadı

İhlas Haber Ajansı – Ekonomi Haberleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu