Gündem

AVRUPA HAREKETLİLİK HAFTASI’NDA BİSİKLETLE TARİHİ YOLCULUK YAPILDI

BEYOĞLU, İSTANBUL (DHA) – BeyoğluAvrupa Hareketlilik Haftası kapsamında bisiklet turu düzenlendi. Gençlerle bisiklet sürmek, doğaçlamaOndan tarihi Ayasofya camisinde sona erdi.

Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında bugün Taksim Meydanı’ndan Ayasofya’ya bisiklet gezisi düzenlendi. Beyoğlu Belediyesi ve Beyoğlu İlçe Gençliği spor Müdürlüğü ile ortaklaşa düzenlenen etkinlik, “Tarihi bisiklet gezisi” mottosuyla 6.5 kilometrelik bir rotada gerçekleşti. Tura gençler kendi bisikletleri ile katıldı. Taksim Camii önünde pedal çevirmeye başlayan gençler, Galata Kulesi’nin yanında da durdu. Tur Ayasofya’da sona erdi. Gençlik ve Spor Bölge Müdürü Metin Albayrak, “İstanbul’un simge yapısı olan Taksim Camii ile Ayasofya Camii arasında bu etkinliği gerçekleştirdik. Buradaki temel amaç, gençlerin sağlıklı bir yaşam sürmelerini sağlamak ve onları spor yapmaya teşvik etmektir” dedi.

Bisikleti seçmelerinin özel nedeninin vücuttaki her kası çalıştırmak olduğunu söyleyen Albayrak, bisikletin sağlıklı bir aktivite olduğunu vurguladı.

İNSANLARIN KEYFİNİ ÇIKARABİLİRSİNİZ

Tura katılan 15 yaşındaki Ecenur Arslan, “Bugün buraya birlikte bisiklet sürmek için geldik. Bu aktiviteyi çok faydalı buluyorum. İkisi beni spor yapmaya teşvik etti ve bisiklet sürmeyi çok özledim. Gören gören var mı? Bisiklete binmek için bisiklet kullanımı yaygınlaştırılır.Trafiği azaltmak için bisikletin yaygınlaştırılması gerektiğini söyleyen Arslan, bunun çevreye daha az zarar vereceğini de söyledi.

BİSİKLET YOLLARI YAPILMALI

14 yaşındaki Berra Kahraman, sağlıklı bir yaşam için bisiklete bindiğini belirterek, etkinliğe insanlara örnek olmak için katıldığını söyledi. Sekiz yaşından beri bisiklet kullandığını ifade eden Kahraman, “Evimizin bahçesinde kullandık. Şimdi Taksim’de kullanacağız. Bence İstanbul’da bisiklet sürmek için yeterli yol yok. Devamı bisiklet yolları yapılabilir.” dedi.

TARİHİ BİSİKLET AVRUPA HAREKETLİLİK HAFTASINDA TARİHİ BİR YOLCULUK YAPTI

TARİHİ BİSİKLET AVRUPA HAREKETLİLİK HAFTASINDA TARİHİ BİR YOLCULUK YAPTI

TARİHİ BİSİKLET AVRUPA HAREKETLİLİK HAFTASINDA TARİHİ BİR YOLCULUK YAPTITARİHİ BİSİKLET AVRUPA HAREKETLİLİK HAFTASINDA TARİHİ BİR YOLCULUK YAPTI

Demirören Haber Ajansı – Son Dakika Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu