Ekonomi

Bakan Karaismailoğlu: “Tek amacımız ihracatta pazara hükmedecek 32 ülkedeki 46 destinasyona yüzde 35 indirimli olarak ulaştırmak”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, TİM ve THY Hava Kargo İşbirliği protokolü ile Türkiye’nin ticari ilerlemesini güçlendireceklerine dikkat çekerek, “Anadolu’da, Amerika’da, Ortadoğu’da bin bir emekle üretilen ürünler. ve Afrika .Ayrıca Avrupa’da …

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, TİM ve THY hava taşımacılığı işbirliği protokolüne imza attı. TürkiyeTicari ilerlemeyi güçlendireceklerini kaydederek. AfrikaTek hedefimiz Avrupa’da kısaca dünya genelinde faaliyet gösteren ve ihracat pazarına hakim olacak 32 ülkede 46 destinasyona yüzde 35 indirim sunmak” dedi.

Ticaret Bakanlığı binasında, Türk havayollarıTurkish Cargo, Türk hava kargo markası ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) arasındaki işbirliği anlaşması için tören düzenlendi. Törene Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yanı sıra Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle ile Türk Hava Yolları Konsey ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı katıldı. TİM ve THY arasında imzalanan “TİM ve THY Hava Kargo İşbirliği Protokolü” ile Türkiye’ye katma değerli ihracatla döviz kazandırmak amacıyla bozulabilir ürün çeşitleri 46 destinasyonda yüzde 10’dan yüzde 35’e çıkarılarak 46 destinasyonda ve nitelikli. TİM’e THY’ye varan indirimler yapmayı hedefliyor.

“Türkiye’de yolcu taşımacılığı ve özellikle hava kargo hızla büyüyor”

Karaismailoğlu burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin havacılık sektöründeki gelişmişlik düzeyine ulaşmasıyla sektörün büyük önem kazandığını belirterek, “Ülkemiz 19 yılda havacılık tarihinde yeni bir sayfa açarak büyük başarılara imza attı. durum, yolcu taşımacılığı ve özellikle hava kargosu hızla büyüdü. Büyüyor” dedi.

Karaismailoğlu, 1933 yılından bu yana hava kargo sektöründe hizmet veren “Turkish Cargo”nun 2000 yılında hava kargo pazarındaki konumunu güçlendirdiğini ve uluslararası alanda saygın bir konuma ulaştığını belirterek, şu bilgileri verdi:

“2015 yılı itibarıyla toplam 10 kargo uçağına sahip olan Turkish Cargo, 25’i direkt kargo olmak üzere 372 uçakla oldukça güçlü bir filoya sahip. 2015 yılında dünya hava kargo şirketleri arasında 15. sırada yer alan Turkish Cargo, 2015 yılında 3. sıraya yükseldi. Haziran 2021, Amerika, Avrupa ve Uzak Doğu’nun en büyük markalarını geride bırakarak.”

TİM ile Turkish Cargo arasında imzalanan ilk işbirliği anlaşmasının ardından elde edilecek sonuçların kargo sektörünün büyümesini artıracağını ve ihracatın gelişimi için ne kadar değerli olduğunu göstereceğini belirtti.

THY ile TİM arasında imzalanan ilk işbirliğinin ardından Aralık 2020-Mart 2021 arasındaki dört aylık dönemde 28 belirli noktaya toplam 1,2 milyar dolarlık yüksek katma değerli ürün ihracatı yapıldığını ifade eden Karaismailoğlu, şunları kaydetti: hava kargo ile hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilen bu taşımaların ortalama değeri kara, deniz ve demiryolu modlarından 50 kat daha değerli olarak konumlanmıştır.

“Tek hedefimiz ihracat pazarını domine edecek 32 ülkedeki 46 destinasyona yüzde 35 indirim sunmak”

Bakan Karaismailoğlu, söz konusu işbirliği sayesinde Türkiye’nin ticarette büyük ilerleme kaydettiğini belirterek, “Artık yenilenen ikinci bir anlaşma ile bu işbirliğini güçlendireceğiz. Türkiye’nin neredeyse havadan kurduğu ticaret köprüleri sayesinde Anadolu’nun her yerinde. Tek hedef binbir emekle üretilen ürünleri Amerika, Ortadoğu, Afrika, Avrupa kısacası tüm dünyada faaliyet gösteren 32 ülkede 46 destinasyona ulaştırmak ve ihracat pazarına hakim olmaktır. yüzde 35.

“Yıl sonuna kadar 6 milyar dolara yakın katma değerli ihracat yaparak ihracat seferberliğini hızlandırmayı amaçlıyoruz”

Havayoluyla yapılan ihracatın payının daha da yükseleceğini söyleyen Bakan Karaismailoğlu, “Sonuna kadar yaklaşık 6 milyar dolarlık yüksek katma değerli ihracat beklentisiyle ülkemizin ihracat seferberliğini hızlandırmayı amaçlıyoruz. Ülke ekonomisine her yönden katkı sağlayan bu başarılı işbirliği ile İstanbul’u İstanbul’a taşıyacağız. İstanbul’u lojistik bir cazibe merkezi haline getirme hedefimiz de ivme kazanacak” dedi.

“Artık kararları takip etmeyen, kararları kendisi veren Türkiye var”

Karaismailoğlu, artık tüm çalışmaların tüketen değil üreten bir Türkiye’ye odaklandığını ifade etti.

“2003-2021 yılları arasında havacılığa 113,7 milyar TL’den fazla yatırım yaptık”

Türkiye’nin 67 ülkeye 4 saate kadar uçuş mesafesinde olmasının coğrafi avantajına sahip olduğunu kaydeden Bakan Karaismailoğlu, “2003-2021 yılları arasında havacılığa 113,7 milyar liranın üzerinde yatırım yaptık” dedi.

“Dünyada ulaşamayacağımız yer yok dedik ve büyük ölçüde başardık.”

2003 yılında 2 merkezden 26 destinasyona iç hat seferlerinin 7 merkezden 56 destinasyona yapıldığını bildiren Bakan Karaismailoğlu, “2003 yılında 50 ülkede 60 destinasyona uçarken bugün 127 ülkede 329 destinasyona ulaştık. Kısacası, “Dünyada ulaşamayacağımız yer kalmayacak” dedik ve bunu büyük oranda gerçekleştirdik” dedi.

Türkiye’nin kalkınmasının önündeki engellerin bir bir ortadan kalktığını dile getiren Karaismailoğlu, “Kim ne derse desin, yatırımlarımızı ve mega projelerimizi tüm Türkiye için yapmaya devam edeceğiz.”

Bakan Karaismailoğlu, Türk Hava Yolları’nın son 19 yılda dünyanın en büyük havalimanlarından biri olan İstanbul Havalimanı ile geleceğe çok daha emin adımlarla yürüdüğünü belirterek, “Dünyanın en büyük havalimanlarından biri olan İstanbul Havalimanı ile, şimdi geleceğe çok daha güvenli adımlar atıyor” dedi.

“SmartIST Turkish Cargo’nun dünyanın lider hava kargo markası olmasını hiçbir şey engelleyemeyecek”

İstanbul Mega Hub Havalimanı’nda, 60’tan fazla başkentten 7 saat uçuş mesafesinde, tamamlandığında toplam 165.000 metrekare alana sahip olacak SmartIST tesisi ile Turkish Cargo’nun çok daha fazla rekabet avantajı kazanacağını iddia ediyor. Bakan Karaismailoğlu, “Yıllık 4 milyon ton kargo elleçleme kapasitesine sahip. İnsansız kara araçlarının yer alacağı SmartIST, robotik süreç otomasyonu ve otomatik gibi teknolojik altyapı sistemleri sayesinde dünyanın en önemli teknoloji merkezlerinden biri olacak. depolama sistemleri” dedi. – ANKARA

Bakan Karaismailoğlu:

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu