Ekonomi

Bakan Pakdemirli’den tarıma dayalı OSB müjdesi

Tarım Tarım ve gıda sektörü ile ilgili konuları görüşmek üzere Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile görüşecek. izmir Ticaret Oda (İZTO), yönetim kurulu üyeleriyle toplantı yaptı. Bakan Pakdemirli, organize sanayi bölgeleri (OSB) ile ilgili bazı konularda ilerlemek için Bakanlığın desteğine ihtiyaç duyduklarını söyleyen İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener’e olumlu yanıt verdi. Bakan Pakdemirli, “İzmir verimli ve çalışan bir şehir. Bir an önce tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgelerini hayata geçirmek istiyoruz. Teknoloji ve Ar-Ge çok önemli. Tüm yatırımcıları tarım ve ormancılık sektörüne yatırım yapmaya davet ediyorum.”

Tarım ve Gıda Sektörü Buluşması’na Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de katıldı. İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener, organize sanayi bölgeleri ile ilgili bazı konularda ilerleme sağlayabilmek için Bakanlığın desteğine ihtiyaç duyduklarını belirterek, “Projeleri tamamlanan Geyikli barajının Dikili Bakırçay için önemli olması, 2022 yatırım programında yer alması ve DİZİL tarım ihtisas OSB’nin Geyikli barajını içermesi altyapı ve proje çalışmaları için kaynak aktarma programı.Olumlu bir sonuç bekliyoruz.Son olarak, Bayındır ve Kınık OSB’nin tarımda uzmanlaşması.Yerli gayrimenkullerin arsalarını maliyetinin taban değerinden satın almaları ve satışları için bekliyoruz. meydana gelir.” dedi. Bakan Pakdemirli, “İzmir çalışan ve üreten bir şehir. Bir an önce tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgelerini hayata geçirmek istiyoruz. Teknoloji ve Ar-Ge çok önemli. Tüm yatırımcıları tarım ve ormancılık sektörüne yatırım yapmaya davet ediyorum. “.

“Tarım sektörü büyüyor”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, salgının getirdiği zorluklara değinerek, “Pandemiden henüz kurtulamadık. Belki önümüzde bir buçuk yıl var. Türk iş adamlarına güvenim tam. Onlar. Hızla değişen ortama ayak uydurabiliyor.Rakamları incelediğimizde sanayi üretimi çok arttı.Tabi ki bu bizim işimiz.Tarım sektörü son 12 çeyrekte yani 3 yılda büyüdü.Tarımsal üretim cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı.Bakanlık olarak üreticilere güzel destekler var.Cumhuriyet tarihinde ilk kez ekim alanları geçen yıla göre arttı.Tüketici fiyatlarında artış yaşandı. pandemi dönemi. “Bunun geçici olduğunu düşünüyorum. İhracata izin verilmesi, ithalat vergilerinin düşürülmesi vb. önlemler alıyoruz” dedi.

“En düşük tasarruf fark yaratır”

Gelecek nesiller için ekosistem koruması ve temiz bir dünya; Toprağı ve suyu bırakmanın bizim sorumluluğumuz olduğunu vurgulayan Başkan Özgener, “Ülkemizde daha yüksek su tüketiminin tarım arazilerinin sulanmasında kullanıldığını düşünürsek, yapacağımız en küçük tasarrufun bile büyük fark yaratacağına inanıyorum. bu kapsamda orta ve uzun vadede su tasarrufunu artırıyor ve “Tarımsal sulamada teknolojik yeniliklerden daha fazla yararlanmak için çalışmalara hız vermeliyiz. Elbette sadece sulama yöntemlerinde değil, tarımsal üretimin bütününde bir dönüşüm olması kaçınılmazdır. “

Dijital Karavan tarım sektörüyle de buluşacak

Bakan Pakdemirli’ye tarımda dijitalleşme konusundaki önerilerini de sunan Başkan Özgener, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İzmir Ticaret Odası olarak projelerimizin üyelerimizin dijitalleşme ve dijital dönüşüm süreçlerine katkı sağlayacak bir temelde geliştirilmesine de önem veriyoruz. Yaklaşık 2 yıldır titizlikle üzerinde çalıştığımız Mobil Karavan Dijital projemiz. yıl, bu konuda kilit projelerimizden biridir.Dijitalleşmenin sıfır noktasında olan ileri teknoloji firmaları.İş süreçlerine uyarlanabilen yazılım,donanım ve teknolojileri içeren kervanımızı çok kısa sürede hizmete açacağız, kullanan firmaların her kademesine uygundur. Ayrıca tarım sektöründe faaliyet gösteren üyelerimiz ile kervanımıza katılacağız.”

Konuşmaların sonunda Bakan Pakdemirli, İZTO Başkanı Mahmut Özgener’e “Sofranı koru, yemeğini koru” projesine verdiği destekten dolayı ödül takdim etti. Bakan Pakdemirli’nin İZTO meclis ve komite üyelerinin sorularını yanıtladığı toplantıda, İzmir Adalet ve Kalkınma Partisi Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir MHP Genel Başkanı Veysel Şahin, Adalet Partisi ve İzmir İl Başkan Yardımcısı Ali Aslan , İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener, Meclis Başkanı Selami Özpoyraz, Tarım ve Orman Bakanlığı Genel Müdürü Ahmet Güldal, Bekir Karacabey, Harun Seçkin, Kerim Üstün, Dr. Mehmet Hasdemir veya Dr. Mustafa Altuğ Atalay, Dr. Törene Nevzat Birişık ve Zekeriyya Erdurmuş, Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Özen, Orman Bölge Müdürü Zafer Derince ve DSİ Bölge Müdürü Birol Çınar katıldı. – İZMİR

Bakan Pakdemirli'den tarıma dayalı OSB'den müjdeli haber

Bakan Pakdemirli'den tarıma dayalı OSB'den müjdeli haber

Bakan Pakdemirli'den tarıma dayalı OSB'den müjdeli haber

Bakan Pakdemirli'den tarıma dayalı OSB'den müjdeli haber

Bakan Pakdemirli'den tarıma dayalı OSB'den müjdeli haber

İhlas Haber Ajansı – Ekonomi Haberleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu