Teknoloji

Bakanlık’tan iş yerlerine PCR testi yazısı: Aşı yaptırmak değil ancak test yaptırmak zorunlu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, aşısız çalışanlardan haftada bir kez PCR testi talep etmelerini isteyen işyerlerine yazı gönderdi. Karar tartışmaları da beraberinde getirirken aşının işyerinde zorunlu olup olmadığı tartışılmaya başlandı. Yasaya göre, çalışanların aşı olmaları zorunlu değildir, ancak arkadaşlarının sağlığını korumak için uzmanların tavsiyelerine uymaları gerekmektedir.

Koronavirüs salgınıyla mücadelede atılan yeni adımlardan biri de halka açık alanlarda PCR testine ihtiyaç duyulması oldu. Özellikle aşılanmamış ve bu nedenle risk altında olan kişilere PCR testi istenecektir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da 81 ile PCR testi ile ilgili bir makale gönderdi.

“TÜM İŞÇİLERİ BİLGİLENDİRMELERİ GEREKİYOR”

Sabah’ta bulunan HaberlerBakanlık tarafından gönderilen mektuba göre, “Bu hususta işverenlerin çalışanlarından talep edeceği PCR testini içeren ve çalışanlarını Covid-19 hükümetinin riskleri ve önlemleri hakkında bilgilendireceği 2 Eylül 2021 tarihli genel bir yazı gönderilmiştir. 81 il. Karşılaşılabilecek sağlık ve güvenlik risklerine karşı korunma ve önleme tedbirleri konusunda tüm çalışanlarını bilgilendirmekle yükümlü oldukları hatırlatıldı.

TEST HAFTADA 1 KEZ İSTENİLECEKTİR

Koronavirüsün kesin teşhisinin iş ve sosyal güvenlik mevzuatı açısından olası sonuçları, bilgilendirmeden sonra aşılanmamış işçilere çalışanlar tarafından aktarılmalıdır. 6 Eylül 2021 tarihinden itibaren koronavirüs aşısı olmayan işçiler iş yeri/işveren tarafından haftada bir kez zorunlu PCR testi yaptırmak zorunda kalabilecek ve gerekli adımların atılması için test sonuçları iş yerinde kayıt altına alınacak.

ONUNLA GÖRÜŞMELERİ GETİRDİM

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın gönderdiği mektup, “Aşı zorunlu olacak mı?” tartışmalarını da beraberinde getirdi. Bu gelişmelerden sonra herkes hukuka odaklandı. Kanun aşı dayatmaz, ancak önleyici tedbirler gerektirir.

ARKADAŞLARIN SAĞLIĞI GARANTİ ETMELERİ GEREKİR

Aşı yaptırma zorunluluğu olmadığı için aşı yaptırmak istemeyenlerin virüs bulaşmadığını belgelemeleri gerekmektedir. Bu yöntemle diğer çalışanların sağlığı garanti altına alınır. Bu nedenle çalışanlar aşılanmamışsa her hafta PCR testi ile enfekte olmadıklarını belgelemelidirler.

İşyerlerine bakanlık PCR test yazısı: aşı olmak zorunlu değil, test yaptırmak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu