Ekonomi

Balık tezgahları havaların soğumasını bekliyor

ESKİŞEHİR (İHA) – Balık tezgahları havaların soğumasını bekliyor

Bir kilo hamsinin fiyatı bir günde yüzde 25 düşerek 30 liraya düştü.

Zamanın soğumasıyla birlikte miktarı artan balıklar ucuzlayacak.

Balıkçı Cavit Aladağ:

“Balık fiyatları her gün değişiyor”

ESKİŞEHİR – EskişehirTürkiye’de hamsi fiyatı 24 saatte yüzde 25 düşerek 30 TL’ye gerilese de havaların soğumasıyla tüm balık çeşitlerinin fiyatlarının daha da düşmesi bekleniyor.

Balık sezonunun açılmasıyla birlikte balık pazarları da hareketlenmeye başladı. Balık çeşitleri ve miktarları arttıkça fiyatlar da değişmektedir. Türk Balık avı denilince akla ilk gelen türlerden biri olan hamsinin fiyatı her geçen gün değişmektedir. Hamsinin ağırlığı bir günde yüzde 25 azalarak 40 TL’den 30 TL’ye düştü. Havaların soğuması ve deniz suyunun sıcaklığı arttıkça miktarı artacak olan hamsi fiyatının daha da düşmesi bekleniyor. Vatandaşlar ise hamsiden hiçbir bedel karşılığında vazgeçmiyorlar.

Balık fiyatları her geçen gün değişiyor.

Balıkçı Cavit Aladağ, hamsi fiyatlarının günden güne değiştiğini belirterek, havaların soğumasıyla birlikte tüm balık fiyatlarının genel olarak daha uygun olacağını tahmin ettiklerini söyledi. Balık kıtlığı nedeniyle fiyatların normalden yüksek olduğunu iddia eden Aladağ, buna rağmen talebin yeterli olduğunu belirtti. Aladağ konuyla ilgili şöyle konuştu:

“Mesela dün 40 TL olan hamsi fiyatı bugün 30 TL’ye düştü. Yarın hava soğursa biraz daha düşebilir. Balık arttıkça fiyatlar düşer. Balıklar yükseldi ama bugün yükseldi. Havalar soğudukça fiyatlar 20’den 25’e düşüyor. Geçen sene hamsi 25 TL idi, bundan aşağısına satmıyoruz.Diğer balıklar ucuz, örneğin sardalya, uskumru ve diğer çeşitleri Palamut bu sene biraz pahalı, düşecek inşallah artacak.Balıkların suları sıcakken çoğalır.En güzeli balık, vitamin olarak, besin olarak.Havalar daha sıcak Sezonu açtığımızda azar azar tezgahlar doluyor, çeşit çeşit var. Her şey var: palamut, lüfer, lüfer, uskumru, mezgit, kefal ve fiyatlar da uygun. 40 TL sonuçta Türkiye’nin her yerinde aynı, bir ilde bu kadar yüksek yok.Ucuz olunca talep daha fazla oluyor. 20 kutu balığı 40 TL’ye, 100’ü 25 TL’ye sat. Bir kutu balık satıyor. Herkesin bütçesine uygun.”

Hamsi fiyatı vatandaş için önemli değil

Eskişehir’de yaşayan Behice Eltutan, hamsiyi fiyatı ne olursa olsun tüketmeyi tercih ettiğini söyledi. Ben de alıyorum” dedi.

Havaların soğumasını bekleyen balık tezgahları

Havaların soğumasını bekleyen balık tezgahları

Havaların soğumasını bekleyen balık tezgahları

Havaların soğumasını bekleyen balık tezgahları

Havaların soğumasını bekleyen balık tezgahlarıHavaların soğumasını bekleyen balık tezgahları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu