Ekonomi

Barış Mahallesi sakinleri: ‘Hayallerimiz gerçek oluyor’

AKDENİZ, MERSİN (İHA) – MERSİN (İHA) – Akdeniz Barış Mahallesi’nde belediyenin girişimleriyle başlayan kentsel dönüşüm mahalleyi sevindirdi. Kentsel dönüşüm konusunda heyecanlı olan mahalle sakinleri, hayallerinin gerçekleştiğini söyledi.

MersinTürkiye’nin merkez ilçesi Akdeniz belediyesinin girişimleriyle TOKİ tarafından şehir merkezinde bulunan Barış semtinde uzun bir bekleyişin ardından yerinde kentsel dönüşüm projesine başlandı. Geçtiğimiz hafta bölgede eski evlerin yapı malzemeleriyle yıkımına başlandı. TOKİ tarafından yürütülen proje ile mahallede 415 yeni, güvenli ve modern bina Konut, alışveriş alanları, kültür merkezi, ibadethaneler, kreşler ve parklar yapılacak.

“Daha güzel, temiz ve güvenli bir evde yaşamak istiyoruz”

Barış Mahallesi sakinleri; Yıllarca bekledikten sonra yaşadıkları bölgede başlayacak ve çevrelerini tamamen değiştirecek olan mekandaki kentsel dönüşüm projesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Barış Mahallesi sakinlerinden Emine Selimbabaoğulları 37 yıldır aynı evde oturduğunu belirterek, “Ben bu evde doğup iki çocuğumu büyüttüm. İyi kötü günlerimiz acı tatlı geçti tabi. , güzel anılarımız güzel anılarımız var. her yerde. Ama tabi gönül daha güzelini istiyor. Daha temiz ve düzenli bir eve gidin. Şimdi inanıyoruz ki bu proje ile hayallerimiz gerçek olacak.”

“Büyük bir sorundan kurtulduk”

65 yıldır Barış mahallesinde yaşadığını söyleyen 72 yaşındaki Ahmet Kara, “Bu mahallede doğdum, bu çok eski mahallede büyüdüm. Eskiden patlıcan bahçesiydi. Güzel bir mahalleydi. O zaman yapılırdı ama şimdi oturamıyoruz çünkü beton çürüyecek.” Betonun nereye düşeceğinden korktuk, evlerimizde uyuyamadık. Allah’a şükür meclisimiz burayı yıkmaya başladı. Bu sorundan kurtuluyoruz” dedi.

“Yıllardır beklediğimiz bir gündü”

1992’den beri mahallede yaşadığını iddia eden Recep Tepe, “Çocuklarım burada doğdu, burada büyüdü, burada eğitim gördü. Yıllardır beklediğimiz an, Akdeniz Belediye Başkanımız Mustafa Gültak’ın zamanında geldi. Yıllardır. , belediyeler ‘Kentsel dönüşüm yapacağız’ dediler. Ama Cumhurbaşkanımız Gültak yardımcı oldu. Çok acı çekiyoruz, çatılar akıyor, sokaklarımız kirli. Mahallemizde kentsel dönüşümün başlamasından ve buraların yeniden yapılmasından dolayı artık çok mutluyuz. Başkanımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

“Eski evler tadilat ve onarımla düzelmez”

46 yaşındaki mahalle sakini Hürü Kurttekin, duygularını şu sözlerle dile getirdi:

“30 yıl bu mahallede yaşadım. Çocuklarımı doğurdum, büyüttüm burada evlendim. Buranın her köşesinde farklı ve güzel anılarım var. Kızımın sevgilisinin kapısından çıkmayı hayal ettim. Şimdi kalbim hayır. daha uzun Ama evlerimizi aldığımızda eskiydi, ne yazık ki evlerimizi yenilemeye ve onarmaya çalıştık ama eski ev bunun için tekrar yıkılıyor, sızıntılar, atık su, su, elektrik sorun oluyor camdan. evin naylonlu, çünkü yağmur suyu geliyordu. Ayrılmak zor, yıllar geçti. Ama bize sağladığı kentsel dönüşüm projesini beğendik.”

“Mutluyum, mutluyum”

Barış Mahallesi sakinlerinden 36 yaşındaki Fatma Aslan, mahalleye bir kız arkadaşının geldiğini söyledi. Aslan, “Burada da güzel anılarım var” dedi; “Burada durup çocuklarımı büyüttüm. Evimizi yeniledik ama düzen olmadı. Burayı ve burayı yapmak istedik ama her yerinden sular aktı. Yağmur yağdığında her yer su ya da çamur oldu.” ekonomik anlamda zaten bu evde yaşamak istemezdim. İçki içen, kavga eden, gürültü yapan çok insan var. Çocuklarım çok olumsuz etkilendi ama şimdi bize bu proje sunuldu. Çok mutluyum. Kendi adıma çok mutluyum.Ayrıca başkanımıza da çok güveniyoruz” dedi. – MERSİN

Barış mahallesi sakinleri: hayallerimiz gerçek oluyor

Barış mahallesi sakinleri: hayallerimiz gerçek oluyor

Barış mahallesi sakinleri: hayallerimiz gerçek oluyor

Barış mahallesi sakinleri: hayallerimiz gerçek oluyor

Barış mahallesi sakinleri: hayallerimiz gerçek oluyor

Barış mahallesi sakinleri: hayallerimiz gerçek oluyor

İhlas Haber Ajansı – Ekonomi Haberleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu