Sağlık

“Bel fıtığı ilerlediğinde bel ağrısı olmuyor”

“Fıtık ilerlediğinde sırt ağrısı olmaz” Doç. Dr. Cüneyt Göçmez: “Bel fıtığında bilimsel olmayan uygulamalar felçlere neden olabilir” Acıbadem Kayseri Hastanesi Beyin ve Beyin Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr.

“Fıtık ilerlediğinde bel ağrısı olmaz”

Doç. Dr. Cüneyt Gomez:

“Bel fıtığında bilimsel olmayan uygulamalar felce neden olabilir”

KAYSERİ – Acıbadem Kayseri Beyin ve Sinir Cerrahisi Hastanesi konf. Dr. Cüneyt Göçmez, ameliyatsız olarak kolayca tedavi edilebilen bel fıtığının, bilim dışı uygulamalar nedeniyle çok ciddi bir hal aldığını belirterek, “Bel fıtığı nedeniyle ciddi sorunları olan hastaların çoğu daha önce bilimsel olmayan uygulamalara başvuruyor. Aslında tedavi edilebiliyor. yatak istirahati ve fizik tedavi gibi basit yöntemlerle. Hatalı uygulamalar nedeniyle sorun ameliyatın gerektirdiği düzeye gelebilir ve hatta hastanın felç olmasına neden olabilir.

sedanter yaşam tarzı, sigara Bağımlılık ve obezitenin artması, bel fıtığı sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Bel fıtığı tedavisi için halk arasında doktor yerine “klasikçi” olarak bilinen kişilere veya bilimsel olarak kanıtlanmamış alternatif yöntemlere uygulanması felç gibi ciddi sorunlara neden olabilir. Ancak ilk dönemde bel fıtığı olan hastaların küçük bir kısmı ilk üç hafta dinlenme ve medikal tedavi ile iyileşebilir. Hastanesi Acıbadem Kayseri Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Cüneyt Göçmez, ameliyata gerek kalmadan kolayca tedavi edilebilen bel fıtığının, bilim dışı uygulamalar nedeniyle çok ciddi bir hal aldığını belirtti. “Bel fıtığı nedeniyle ciddi sorunlar yaşayan hastaların çoğu daha önce bilimsel olmayan uygulamalara başvuruyor. Aslında yatak istirahati ve fizik tedavi gibi basit yöntemlerle sorun çözülebiliyor. Hatalı uygulamalar nedeniyle ameliyat ve ameliyat gerektirecek boyutlara ulaşabiliyor. hatta hastanın felce neden olur” diye uyardı.

Göçmez, “Lümen fıtığı, omurgayı oluşturan kemikler arasındaki kolajen disklerin hasar görmesi nedeniyle gelişir. Bacaklarda veya ayaklarda beton uyuşması, kas güçsüzlüğü, harekette zorluk, erkeklerde iktidarsızlık sorunu, bacak ağrısı, yorgunluk, güç kaybı denge ve idrar kaçırma Bel fıtığı gibi belirtiler bel fıtığına işaret edebilir çünkü ağrı başladığında ve hastanın uyguladığı tedaviler önemli olduğundan muayene ve MRG sonuçlarına göre hasta şu faktörlere göre değerlendirilir. fıtığın sinire yaptığı baskı, ağrının şiddeti, hareket kaybı ve ilaca yanıt gibi. teşhis yapılır.

“Dış müdahale fayda sağlamaz”

Halk arasında fıtığın masaj veya benzeri yöntemlerle tedavi edilebileceğine dair inanışların olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Göçmez, “Fıtığı oluşturan et parçası sinirin altındadır, sinir kemiğin altındadır ve bu kemiklerdeki kas ve yağ dokusunun altındadır. Dolayısıyla fıtığı dışarıdan hissetmemiz mümkün değildir, yerini değiştir, fıtığı erit ve yerine koy.”

Başlangıçta tıbbi tedavilerle tedavi edilebilir.

Bazen fıtıklar doğal iyileşme sürecini takiben azalabilir. Bu durumu açıklayarak, “Fıtık oluştuktan sonra vücudun kendi ürettiği mekanizmalar sayesinde fıtık su kaybedebilir ve küçülebilir. Bu bazı hastalarda doğal bir iyileşme sürecidir. Yani bazen hastalarımız tıbbi yöntemlerle kendiliğinden iyileşebilmektedir. . . ” dedi ve bu iyileşmelerin genellikle ilk üç haftada meydana geldiğini söyledi. Hastaların bu iyileşmenin tıbbi olmayan uygulamalardan kaynaklandığını düşündüklerini söyleyen Göçmez, “Ancak iyileşme vücudun kendi mekanizmalarıyla oluyor. Bu nedenle bel fıtığı semptomları olan hastalara dor’a ne kadar devam edeceklerini soruyoruz” dedi.

“Fıtık ilerlediğinde bel ağrısı olmaz”

Bel ağrısı olan hastalarda bu ağrının esas olarak fıtıktan kaynaklanmadığı, ameliyat için ise fıtığın sinire yaptığı baskı nedeniyle hastanın bacaklarında veya ayaklarında kuvvet kaybı olması gibi parametrelere dikkat çekilmiştir. İlaç tedavisine ve idrar kaçırmaya rağmen şiddetli ağrının devam etmesi” diye konuştu. Bacak ağrısı ile gelen ve bel ağrısı olmayanlar. Yani bel ağrısı olan çoğu hasta için sorun aslında bel fıtığı değildir. Mekanik bel ağrısı, kas spazmı veya dejeneratif problemlerden kaynaklanan ağrılar olabilir. Diğer problemler ‘Sanırım bel fıtığım var’ diye bize gelen hastalarda omurgada, omurilikte hatta tümörler görülebilir.

Kaynak: İhlas / Turan Bulut Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu