Teknoloji

Biontech aşısının üçüncü dozu koronavirüse karşı korumayı 3 kattan fazla arttıracak

Bu hafta başında ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nden 16 yıl veya daha uzun süredir onay alan Pfizer-BioNTech de üçüncü doz için onay istiyor. Pfizer tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre yeni doz, koronavirüse karşı antikor üretimini 3,3 kat artırıyor. Onaylandığı takdirde Amerika Birleşik Devletleri’nde 20 Eylül’de 3. doz aşılama çalışmaları başlayacak.

Yeni tip koronavirüs aşısının üçüncü dozunun ABD’de onayı için başvurmaya hazır İlaç şirket Pfizerüçüncü doz aşının Kovid-19’a karşı antikor üretimini ikinci doza göre üç kattan fazla artırdığını duyurdu.

ÜÇÜNCÜ AŞI DOZU Artan antikor seviyesi 3,3 KAT

Pfizer’den yapılan yazılı açıklamaya göre, 306 denekte yapılan denemelerde ikinci dozdan beş ila sekiz ay sonra uygulanan üçüncü doz aşının antikor düzeyini 3,3 kat artırdığı tespit edildi. Henüz tüm detayları yayınlanmayan çalışmaya katılan deneklerde üçüncü doz aşının yan etkilerinin ikinci doz aşıdan farklı olmadığı da belirtildi.

ONAYLANIRSA ABD’DE 3. DOZAJ 20 EYLÜL’DE BAŞLAYACAK

Pfizer ve Alman ortağı BioNTech’in bu hafta Amerika Birleşik Devletleri’nde 16 yaşın üzerindekiler için üçüncü aşı dozu için onay başvurularını tamamlayacakları bildirildi.

ABD yönetimi, geçen hafta virüse karşı Pfizer ve Moderna aşısını alan Amerikalılara ikinci dozdan 8 ay sonra üçüncü dozu almasını tavsiye etti. İlaç Daire Başkanlığı (FDA) onaylandığı takdirde 20 Eylül’de üçüncü doz aşıya başlamaya hazır olduklarını açıklamıştı.

16 YIL VE ÜZERİ BIONTECH İÇİN ONAYLIDIR

FDA, hafta başında 16 yaş üstü olanlar için Aralık ayında acil kullanım onayı verdiği Pfizer-BioNTech Kovid-19 aşısına da tam onay verdi. Pfizer-BioNTech aşısının üçüncü dozu, Amerika Birleşik Devletleri’nde yalnızca bağışıklık sistemi hastalığı olan 12 yaşında veya daha büyük olanlar için hemen kullanım için onaylanmıştır.

Koronavirüs korumasını 3 kattan fazla artırmak için üçüncü doz Biontech aşısı

Kaynak: Axencia Anadolu / Esin Eşkinat Sayılgan

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu