Ekonomi

Bitcoin için tarihi gün! El Salvador’da bugün itibarıyla resmi para birimi oluyor

Bitcoin kripto para birimi için tarihi bir gün. Bugün Bitcoin, El Salvador’da ilk kez resmi para birimi haline geldi. Ülke genelinde dijital cüzdana kaydolan tüm vatandaşlar 30 dolar değerinde Bitcoin alacak. Kripto para birimine yatırım yapanlar oturma izni alacak. El Salvador’dan gelen bu hamle Bitcoin’i teknik olarak etkilemeyecek olsa da güveni artıracak.

Bugün Bitcoin ve kripto para birimleri için tarihi bir gün. Bitcoin ilk kez resmi para birimi oluyor. Bugün itibariyle El Salvador’da resmi bir ödeme aracı olarak kullanılıyor. El Salvador Başkanı Nayib Bukele, ilk olarak Haziran ayında, Bitcoin’i yasal ihale olarak tanımlayan bir yasa tasarısını Kongre’ye göndereceğini duyurdu. Yasanın çıkmasıyla birlikte ülke, ABD dolarının yanı sıra Bitcoin kullanımının da yolunu açtı. O yasa bugün yürürlüğe giriyor.

BITCOIN YATIRIMCILARINA OTURMA İZNİ VERİLMİŞTİR

Hükümet, kripto para birimini tanıtmak için ulusal dijital cüzdana kaydolan tüm vatandaşlara 30 dolarlık ücretsiz Bitcoin dağıtılacağını duyurdu. Ülkeye 3 Bitcoin yatırımı yapan yabancıların oturma izni alacağı bildirildi. Bukele dün yaptığı açıklamada, süreç kapsamında 200 yeni Bitcoin alımı gerçekleştirdiklerini duyurdu. Yeni satın alma ile ülkenin Bitcoin varlıkları 400 Bitcoin’e yükseldi.

ATILMIŞ ADIM BİTCOİN’DE GÜVENİ ARTIRABİLİR

Yaklaşık 6,5 milyonluk nüfusu ve 26 milyar dolarlık ekonomisiyle El Salvador’un günlük yaklaşık 50 milyar dolarlık işlem hacmi olan Bitcoin’in fiyatını etkilemesi beklenmiyor. Ancak kripto para birimlerinin resmi bir ödeme aracı olarak tanıtılması ve bu testin başarısı orta vadede Bitcoin’e olan güveni artırabilir. Bu nedenle bu El Salvador hareketi Bitcoin ve tüm kripto para birimleri için önemlidir.

52 BİN DOLARI AŞTI

Bitcoin, bu tarihi günün sabahında %1.8 artarak 52.600 dolara yükseldi. Yukarıda belirtildiği gibi, El Salvador kaynaklı bir talep patlaması olması muhtemel değildir. Ancak Bitcoin ilk kez resmi para birimi olduğu için sosyal medyada birkaç Bitcoin satın alma kampanyası düzenleniyor. Bu kampanyalar yeterli kişiye ulaşırsa fiyat hareketine neden olabilir. Ancak yatırımcıların bu tür yapay hareketlere karşı dikkatli olmaları gerekiyor.

SOL HIZLI YÜKSELİŞ

Tabii şu ana kadar Bitcoin’de olağanüstü bir hareket olmadı. Halihazırda yaklaşık 2 haftadır 50.000 doları kırmaya çalışan Bitcoin, dün 51.000 doların üzerine çıktı. Ethereum %0,24 artışla 3.925 dolara yükseldi. Solana bugüne kadar yüzde 28 ile günün en dikkat çekici yükselişini gerçekleştirdi.

Cryptocurrency ile ilgili canlı veriler ve cryptocurrency ile ilgili tüm haberler için tıklayın.

Bitcoin için tarihi gün.  Bugünden itibaren El Salvador'da resmi para birimi haline geliyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu