Gündem

BM Yemen Temsilcisi, Yemen’deki barış çabalarına kadınların da dahil edileceğini söyledi

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilci Hans Grundberg, Yemen’de barışın sağlanması çabalarında kadınların da rol oynayacağını belirtti.

Yemenli Kadınlar Özel Danışma Grubu bu hafta Grundberg ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Ürdünbaşkenti AmmanTürkiye’de bir toplantı yapacağı ve dün BM Özel Temsilcisi Grundberg ile görüştüğü belirtildi.

Açıklamada ifadelerine yer verilen Grundberg, grubun kadın üyelerinin “barışa bağlılığının” ilham verici olduğunu vurguladı.

Barış çabalarında başta sosyal çeşitlilik olmak üzere içermenin önemini vurgulamaya devam edeceğini belirten Grundberg, ülkedeki çatışan ve aktif taraflarla bu konuda ısrar etmeye devam edeceğini kaydetti.

Birleşmiş Milletler Yemen Özel Temsilciler Ofisi tarafından oluşturulan Yemenli Kadınlar Özel Danışma Grubu, tanınmış Yemenli aktivistleri içeriyor.

BM’ye göre, dünyanın en kötü insani krizlerinden birinin yaşandığı Yemen’de, nüfusun yüzde 80’inin insani yardıma ve korumaya ihtiyacı var.

Siyasi istikrarsızlığın uzun süredir devam ettiği Yemen’de, İran destekli Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor.

Husiler Eylül 2014’ten bu yana başkent Sanaa’yı ve bazı bölgeleri kontrol ederken, Suudi liderliğindeki koalisyon güçleri Mart 2015’ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetini destekliyor.

Ülkede yaklaşık 6 yıl süren çatışmalarda binlerce insan hayatını kaybetti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu