Ekonomi

Brent petrolün varil fiyatı 75,54 dolar

Brent petrolü uluslararası piyasalarda varil başına 75,54 dolardan işlem görüyor.

Dün 75,87 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı günü 75,46 dolardan tamamladı. Brent petrolün varili, bugün sabah 8:45’teki kapanışa göre yüzde 0,10 artışla 75,54 dolardan işlem gördü. Aynı dakikalarda Batı Teksas ham petrolü (WTI) ham petrolü varil başına 72.64 dolardan alıcı buldu.

ABD’de ham petrol stoklarında beklenenin üzerinde gerileme, talepte canlanma algısı ile fiyatların yükselmesini destekledi. Amerika Birleşik Devletleri Enerji Bilgi İdaresi’ne (EIA) göre, ülkedeki ham petrol ticaret rezervleri geçen hafta 6 milyon 400 bin varil (yüzde 1,5) azalarak yaklaşık 417 milyon 400 bin varile geriledi. Piyasa beklentisi stokların 3 milyon 900 bin varil azalacağı yönündeydi.

Bu dönemde ABD benzin stokları 1 milyon 900 bin varil (%0,8) azalarak 218 milyon 100 bin varil olarak kaydedildi.

Uzmanlar, ABD ham petrol rezervlerindeki düşüşle birlikte küresel petrol rezervlerinin beş aydır ilk kez azaldığını kaydeden uzmanlar, ÇED verilerinin Uluslararası Enerji Ajansı’nın Meksika Körfezi’ndeki fırtınaların neden olduğu arz kaybının OPEC arzını dengeleyeceği yönündeki açıklamasını desteklediğini söyledi. artışlar.

Nicholas Kasırgası Teksas’ı geçtikten sonra beklenen kategoriye ulaşmadan Meksika Körfezi’nde faaliyet gösteren enerji şirketlerinin çoğu üretime yeniden başladı.

Houston’dan New York Limanı’na günde 100 milyon galondan fazla benzin ve diğer yakıtları taşıyan Colonial Boru Hattı, benzin ve dizel transferlerine yeniden başlarken, bölgenin Meksika Körfezi’ndeki en büyük petrol üreticisi Royal Dutch Shell, üretimi yeniden başlatmayı planlıyor. Perdido açık deniz platformunda.

ABD Sahil Güvenlik, fırtına öncesi gemi trafiğine kapatılan Teksas limanlarının da dün yeniden açıldığını bildirdi.

ABD İçişleri Bakanlığı İç Güvenlik ve Uygulama Departmanı, Meksika Körfezi’ndeki petrol üretiminin yaklaşık yüzde 29’unun ve doğal gaz üretiminin yüzde 39’unun hala kapalı olduğunu söyledi.

Teknik olarak Brent petrolünde 74.69$ ile 75.81$ aralığının direnç olarak, 75.19$ ile 75.07$ aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu