Ekonomi

Brent petrolün varil fiyatı 78,08 dolar

Brent petrolü uluslararası piyasalarda varil başına 78.08 dolardan işlem görüyor.

Bir tek Günde 78,24 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı günü 77,23 dolardan tamamladı.

Brent petrol varil bugün saat 10:09’da kapanışa göre yüzde 1.10 artışla 78.08 dolardan işlem gördü. Aynı dakikalarda Batı Teksas tipi ham petrol (WTI) varil başına 74.78 dolardan alıcı buldu.

Benzin Pek çok ülkede yeni tip koronavirüs salgınıyla (Kovid-19) mücadelede kısıtlamaların gevşetilmesiyle talep beklentilerinin iyileşmesine rağmen petrol arzına ilişkin artan endişeler nedeniyle yükselen petrol fiyatları devam ediyor.

Dünyanın en büyük petrol tüketicisi olan Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ham petrol rezervleri son üç yılın en düşük seviyelerine yakın bir seyir izleyerek talebin canlandığı algısını pekiştirirken, artan doğalgaz fiyatları da talebin canlanmasına katkı sağlıyor.

Arz tarafında ise talepteki canlanmanın aksine, petrol üreticisi ülkelerin salgın döneminde yetersiz yatırım ve üretim tesislerinde gerekli bakımların yapılmaması gibi teknik nedenlerle üretimlerini artırmakta zorlanmaları da fiyatların artmasında etkili oluyor.

Öte yandan dünyanın en büyük petrol üreticisi Amerika Birleşik Devletleri’nde petrol sondaj kulelerinin sayısının artması, üretimin artacağını gösteriyor. Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes tarafından yayınlanan haftalık verilere göre, 18-24 Eylül döneminde ülkedeki petrol kuyusu sayısı bir önceki haftaya göre 10’dan 421’e yükseldi. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki petrol sondaj kulelerinin sayısı geçen yıl 238 arttı.

Teknik olarak Brent petrolünde 78,33 dolar ile 78,63 dolar aralığının direnç olarak, 78,03 dolar ile 77,73 dolar aralığının destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu