Ekonomi

Brent petrolün varili son 3 yılın en yüksek seviyesini gördü

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kapsamında kısıtlamaların gevşetilmesiyle birlikte iyileşen talep görünümüne rağmen Brent petrolün varili, arzın talebi karşılayamayacağı endişesiyle 79 doları aşarak 3 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. .

Dün günü 77,23 dolar seviyesinde tamamlayan Brent petrolü, günün kapanışına göre yüzde 2,34 artışla 79,04 doları gördü. Böylece Brent petrolün varil fiyatı Ekim 2018’den bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Aynı dakikalarda Batı Teksas ham petrolü (WTI) ham petrolü varil başına 75.72 dolardan alıcı buldu.

Geçen ayın sonlarında ABD Meksika Körfezi’ni etkileyen Ida Kasırgası’nın neden olduğu arz kesintileri nedeniyle yükselen petrol fiyatları son 5 haftadır devam etti ve ülkedeki petrol rezervleri Ekim 2018’den bu yana en düşük seviyelere geriledi.

Bu kapsamda uluslararası finans ve bankacılık hizmetleri şirketi Goldman Sachs, bu yıl için petrol fiyatı tahminini varil başına 10 dolar artırarak 90 dolara çıkardı.

Fiyat incelemesinde, salgında Delta varyantından sonra düşen akaryakıt talebinde beklenenden hızlı toparlanmanın yanı sıra ABD ham petrol stoklarının gerilemesi ile dünya arzındaki daralma da önemli rol oynadı.

Uzmanlar, doğalgaz fiyatlarındaki rekor artışın petrol fiyatlarındaki yukarı yönlü hareketleri de desteklediğini söylüyor. Böyle bir artışın alternatif yakıtlara olan talebi artırması beklenirken, soğuk kış aylarında gaz tedariğinde yaşanan sorunlar nedeniyle elektrik şirketlerinin üretim için gaz yerine petrol kullanabileceği iddia ediliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu