Ekonomi

Bu pazarda yok yok – Haberler Ekonomi

FATİH, İSTANBUL (İHA) – – Bu piyasada hiçbir şey yok

Bit pazarıVatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor

AYDIN ​​- entelektüelGiyimden oyuncaklara, elektronikten mobilyaya birçok ikinci el ürünün alınıp satıldığı Yeni Zelanda’da kurulan Bit Pazarı, yüzlerce kişinin cazibe merkezi haline geldi.

Efeler Yedieylül Mahallesi fatih Cumartesi günü onlarca tezgahı bulunan ve halkın ilgi odağı haline gelen bit pazarı, “eski moda talep edilseydi bit pazarı parlardı” dendiğinin aksine her hafta yüzlerce kişiyi ağırlıyor. Geniş ürün yelpazesi ile özellikle ekonomik durumu yetersiz olan vatandaşlar başta olmak üzere antika koleksiyoncularının uğrak yeri olan piyasada 5 liradan 500 liraya kadar birçok ürün alınıp satılmaktadır. Çocuklar için birçok oyuncağın bulunduğu bu pazarı yediden yetmişe herkes ziyaret ediyor. Neredeyse her hafta AVM’ler kadar kalabalık olan Bit Pazarı dikkat çekerken, birçok insanı geçmişten gelen eşyalarla zamanda yolculuk yapmaya sevk ediyor.

“Eğer milyarlarca insan dışarıda bulamayacakları ürünleri bulabilirler”

Bit pazarında elektronik satışı yapan Gökhan Kaya, herkesin pazarda geçmişinden bir şeyler bulabildiğine ve piyasada olmayan pek çok şeyi görebildiğine dikkat çekti. Yaşlı kişinin geçmişini görebileceği bir şey de vardır. Burada gezerken insanlar çocukken oynadıkları bir oyuncağı bile bulabilirler. Ya da örneğin annesi babası vefat eden kişinin büyükleriyle vakit geçirdiği zamanlardan çok sevdiği bir ürünü olabilir. “Burada bile bulabilirsiniz. Normal zamanlarda milyarlar verseniz de bulamayabilirsiniz ama burada aradığını bulma şansın var. Sürpriz yumurta gibi, ne bulduğun belli değil, “dedi.

“Burası büyütülmeli ve geliştirilmeli”

Bit pazarının daha da gelişmesi gerektiğini savunan Kaya, “Burayı daha da büyütüp geliştirmemiz gerekiyor. Bu yer daha da genişlerse insanların çalışıp para kazanabileceği bir yer olabilir. Birçok eşya ortada kalıyor. eski depolar.., unutulup atıl, el değiştirdi ve burada çalışmaya başladı. “İnsanlar bu tür girişimlerle kendilerine kazanç sağlayabilirler. Burası her açıdan önemli bir yer. Kazançlarımız mevsime, güne ve piyasanın yoğunluğuna göre değişebilmektedir. Geçmişte bit pazarı Salı pazarına yerleşti. Bizim için çok daha güzeldi. Pazar. “” Biz buraya taşındıktan sonra müşteri sayımız azaldı. Crown virüsü nedeniyle sokağa çıkma yasakları da oldu ve piyasa günleri değişti, her ne kadar işler azalmaya başlasa da yavaş yavaş eski günlerimize dönmeye başlıyoruz” dedi.

“Hayatımı buradan kuruyorum”

Bit Pazarı’nda stant açan Gülbahar Özgen, eşini yıllar önce kaybettiğini ve pazardan kazandığı parayla çocuklarına baktığını söyledi. Tanrıya şükür, haftalık 300-500 liralık bir cebim var. Bu pazar bağımlısıyım, sigarayı bırakamıyorum. Her hafta buraya gelmek istiyorum. Evde kalırsam kimse bana bu parayı vermez. Ben de parayla ürün alıp eşime koyuyorum. Normalde burada satıyorum. Maddi durumu olmayan ve başka ülkelerden Türkiye’ye gelenler var. Bazı insanlar benim gibi bağımlı. Zevk için gelenler de var. Bir de antika meraklıları var. Kadınlar el sanatları almaya geliyor. Çoğunlukla kıyafet satılır. Tanrıya şükür, durum bu. Bir şansımız var” dedi.

bu pazarda yok

bu pazarda yok

bu pazarda yok

bu pazarda yok

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu