Sağlık

Burun estetiği talebi pandemide arttı

Pandemi döneminde burun estetiğine (rinoplasti) olan talebin arttığını iddia eden Op. Dr. Bilal Sarataş, “Kapalı ve açık teknik rinoplasti yapılabilir.

Pandemi döneminde burun estetiğine (rinoplasti) olan talebin arttığını iddia eden Op. Dr. Bilal Sarataş, “Rinoplasti kapalı ve açık teknikle yapılabilir. Kapalı ameliyat iz bırakmaması açısından avantajlı olsa da açık ameliyatın daha net ve net bir görüş alanı sağlamada avantajları vardır. Ameliyattan sonra hastanın son durumu ameliyattır. burun genellikle cildin yapısına bağlı olarak 6 ila 12 aydır. Daha sonra ortaya çıkar. Olası bir problem durumunda revizyon ameliyatı için en az 1 yıl beklenmelidir” dedi.

Medipol Üniversitesi vatan Klinikler, Kulak Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı Op. Dr. Bilal Sarataş en çok uygulanan estetik Ameliyatlardan biri olan burun estetiği ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMI EN ÖNEMLİ FAKTÖR

Öpücük. Dr. Pandemi döneminde kozmetik taleplerindeki artışa dikkat çeken Sarataş, “Koronavirüs salgını sırasında sosyal medyadaki eylemlerin ve güzellik kavramının artması sonucunda burun estetiği uygulamalarına olan talep arttı.” dedi. Kişinin yüz şekli, çenenin durumu, dudakların burunla ilişkisi gibi kriterleri göz önünde bulundurarak kişiye özel bir burun belirlemeyi amaçlıyoruz. Bunun için ameliyat öncesi kişinin fotoğrafını çekerek neler yapılabileceğini değerlendiriyoruz” dedi.

AÇIK VE KAPALI AMELİYATLARIN HEM AVANTAJLARI VARDIR

Ameliyat süresinin hastadan hastaya değiştiğini belirten Op. Dr. Sarataş, şöyle devam etti:

“Ameliyatlar genel anestezi altında yapılır, ameliyat süresi hastaya göre değişir, rinoplasti kapalı ve açık teknikle yapılabilir. Açık ameliyatta burun delikleri arasındaki septumdan kesi yapılır, kapalı ameliyatta ise girilir. Kapalı ameliyat iz bırakmaması açısından avantajlı olsa da açık ameliyat daha avantajlıdır.Net ve net bir görüş alanı sağlama açısından avantajları vardır.Açık ve kapalı burun ameliyatı seçimine cerrah tarafından karar verilmelidir. Hastanın burun yapısına göre uzman doktor.

İNCELEME İÇİN EN AZ 1 YIL BEKLEMELİSİNİZ

Öpücük. Dr. Bilal Sarataş değerlendirmelerine şöyle devam etti:

“Son zamanlarda piezoestetik, rinoplastide popülaritesi artan bir yöntem olarak ön plana çıktı. Aslında piezo bir teknik değil, kemikleri şekillendirmek için kullanılan bir araçtır. Piezo ile klasik yöntem arasındaki fark, bazen istenmeyen kırıkların oluşmasıdır. klasik yöntemde çekiçle oluşabilir.Ameliyat sonrası morluk ve şişlik oluşabilir.Piezo yönteminde kullandığımız cihaz titreşimlerle çalışır,burun kemiği ultrasonik ses dalgaları ile kalıplanarak yumuşak doku bağ olmadığı için dokular, kas dokusu, sinirler ve damarlar zarar görmez, ağrı, morluk ve şişlik daha az görülür.İyileşme süreci de daha hızlı tamamlanır.Ameliyattan 1 hafta sonra.Ardından tampon ve bandaj yapılır.Hastalarımız yaklaşık 1 hafta işlerine dönebilirler. ameliyattan sonra. Rinoplastiden sonra hastanın burnunun son hali genellikle 6-12 ortaya çıkar. aylar sonra, cildin yapısına bağlı olarak. Olası bir problem durumunda revizyon ameliyatı için en az 1 yıl beklenir. Emlak. “

AMELİYAT SONRASI BU DURUMLARA DİKKAT

Ameliyattan sonra dikkat edilmesi gerekenler olduğunu kaydeden Op. Dr. Sarataş şu tavsiyelerde bulundu:

“Ameliyattan sonra saçınızı enseden aşağısı yıkayabilirsiniz. Yüzünüzü ıslamasın diye saçınızı yıkayabilirsiniz. Makyaj ve nemli mendil ile yüzünüzü temizleyebilirsiniz. Burun estetiği sonrası istirahat önemlidir ve yapmanız gerekir. yeni oluşan burnu travma ve darbelerden koruyun.Bu nedenle özellikle ameliyattan sonraki ilk 2 hafta boyunca sırt üstü ve yüksek bir yastık üzerine yatmak gerekir.Öne bükün, kuvvetli kaldırın, ısının, hareketsiz durun uzun süre efor sarf etmek burun ödemini artırabilir ve rahatsızlığa neden olabilir. Bu nedenle ameliyattan sonraki ilk iki hafta efor gerektiren durumlardan kaçınmak ve çok yorulmamak gerekir. En önemli sorunlardan biri kesinlikle ameliyat sonrasıdır. Sigara içilmemelidir. Yaz ve kış ayları arasında belirgin mevsimsel fark yoktur. Sadece yaz aylarında burnu güneşten daha fazla korumak gerekir. Ameliyattan bir ay sonra hasta yüzebilir. arzu edildiği takdirde. İlk iki ay gözlük takmamalı, maske takmalı; maske burun ucuna biraz daha gevşek olmalı, burna çok fazla dokunmayın ve baskı uygulamayın. Maske burun ucunu aşağı çekecek kadar sert olmamalı ve mümkünse kumaşlı maskeler tercih edilmelidir.

Kaynak: Demirören haber ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu