Ekonomi

Çanakkale Köprüsü, bölgedeki arsa fiyatlarını bir yılda yüzde 150 artırdı

Salgında arazi alımları arttıkça, Çanakkale Köprünün yapıldığı Lapseki ve çevresi arsa yatırımı yapanların gözdesi haline geldi. Köprünün 18 Mart’ta açılması beklense de bölgede fiyatlar yüzde 150 arttı. Köprünün ana bağlantı noktası olan Lapseki ve çevresinde imara açılmayan arsaların metrekare fiyatları 40 TL’ye, imarlı arsaların fiyatları ise minimum 100 TL’ye çıkarıldı. Danışmanlık firmasının yöneticisi Hakan Erilkun, “Kuzey Marmara yolunun en önemli bağlantı noktası olmasına rağmen verimli toprakları ve elverişli iklimi bölgenin talebini artıracak, Çanakkale Köprüsü iki yakayı birbirine bağlayacak. Bölge Türkiye’de en hızlı büyüyen değerdir. Bunu başarmıştır” dedi.

“DENİZ MANZARALI ARSA DÖVİZ HIZI İLE EL DEĞİŞTİRİYOR”

Erilkun, “Şu anda en çok rağbet gören noktalar, köprü ayağının bulunduğu Lapseki ve çevre köyler. En hareketlileri ise eski Rum köyleri Güreç, Çardak, Mecidiye ve Gazi Süleyman Paşa. Bu noktalar noktalar. ve duyuru ile birlikte arazi niteliği taşıyan birçok yer araziye dönüştürülecek. Dolayısıyla birçok yatırımcı bu noktalardan yer topluyor, özellikle denize bakan araziler borsanın hızıyla el değiştiriyor” dedi.

Bunun sonucunda bölgede fiyatların bir yılda yüzde 150 arttığını kaydeden Erilkun, “Yatırımcılar irili ufaklı tüm birikimleriyle Çanakkale’de arsa alıyorlar. Yakın zamana kadar 25 TL’ye yer bulmak mümkün değildi. Güreç’te hektarı TL ama bugün aynı arazi için hektarı 65 TL. Bundan aşağısını bulamazsınız” dedi.

Çanakkale Köprüsü bir yılda bölgedeki arsa fiyatlarını yüzde 150 artırdı

“YATIRIMCILAR DA SATILIYOR”

Emlak uzmanı Aytek Topuzoğlu, yükselen arsa fiyatlarına da dikkat çekti. Bir yıl önce 35 TL seviyesinden satılan imarsız arazinin metrekare fiyatının bugünlerde 60 TL’ye ulaştığını iddia eden Topuzoğlu, “Çünkü Türkiye’de yabancılara satılamayacağına dair şerh var. Çanakkale bölgesi, İstanbul gibi büyük şehirlerden yerli alıcılar bölgede alışveriş yapıyor.Çünkü köprünün bölgeye getireceği hareketlilik göz önünde. Köprünün yeni yatırımları çekeceği düşüncesiyle Biga alımları artıyor. Biga gibi sanayi bölgesine ulaşım kolaylığı ile Aynı zamanda köprünün bulunduğu Lapseki bölgesinde yüksek fiyat artışları yaşandı. Yatırım için arsa alanlar bile bu fiyatlarla ikinci ve üçüncü satışa gitti .100 TL Metrekare fiyat isteyenler de var” dedi.

“Ana imar planlarından sonra”

Çanakkale Köprüsü’nün 18 Mart’ta hizmete açılacağını kaydederek, arsa fiyatlarının yeniden en az yüzde 20 oranında arttığını kaydederek, “Özellikle köprü ayağının takılmasıyla birlikte köprüye yakın bölgelerde hareketlilik yoğunlaştı. Birçok kişi daha önce yerlere teşekkür etti. büyük yatırımcılar tarafından toplanan büyük parsellerin çoğu şimdiden tükendi. Asıl hareketlilik, Çanakkale’nin yanı sıra üçüncü köprünün ve İstanbul Kanalı’nın açılmasından sonra imar planlarının açıklanmasıyla yaşanacak.

Çanakkale Köprüsü bir yılda bölgedeki arsa fiyatlarını yüzde 150 artırdı

Dunya.com – Ekonomi haberleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu