Ekonomi

Çiftliğindeki 100 koyun oldu 800

İSTANBUL (İHA) – İstanbulUzun yıllar ticaret ve işletmecilik yaptıktan sonra Romanov koyunculuk işine giren Sakaryalı İrfan Boz, UkraynaTürkiye’den getirdiği koyunların doğumu için gün sayıyor. 100 koyunla başlayan çiftlikteki kuzu sayısının 800’e çıkacağını iddia eden Boz, “Bu karlı yatırımı vatandaşlara tavsiye ediyorum. Bunu hem ülkeme hem de milletime kazandırma hedefiyle yapıyorum. “

İstanbul’da 30 yıla yakın yöneticilik yaptıktan sonra Sakarya’nın Kocaali ilçesinde Romanov koyun çiftliği kuran İrfan Boz, Marmara bölgesinde Romanov koyunu üretimine başlayan ilk isimler arasında yer alıyor. Kocaali ilçesinde yaklaşık 5 yıl önce çiftliği kuran Boz, Ukrayna’dan ilk kez 95 dişi ve 5 koyun olmak üzere 100 Romanov koyunu aldı. Boz, yılda iki kez doğuran ve her doğumda beş yavru doğuran Romanov koyunu yetiştirmeye devam ediyor. Adeta bir kuzu makinası olan Romanov koyun çiftçisi İrfan Boz, ülkeye katkı sağlamayı ve bölgeye hayvancılığı aşılamayı hedefliyor.

İrfan Boz, taç virüsü sonrası ülkeler arası gidiş ve gelişlerde yaşanan sorunlar sonucunda yeniden başlayan kontrollü ithalat ve ihracatla Ukrayna’ya gidip koyunları geri getirmekten mutluluk duyduklarını ifade etti. İlk başlarda 100 koyunla başlayan Boz, yetiştirecekleri koyunlarla bu sayının 800’e ulaşması bekleniyor.

“Koyun sayısının doğuştan 800 olmasını bekliyorum”

Taç virüsü nedeniyle bir buçuk yıldır koyun beklediklerini gözlemleyen Boz, “Koyunlarımızı yeni getirdik” dedi. Biz sadece kendi imkan ve şartlarımızla koyunları getirdik. Koyunlarımızın tamamı hamile ve bir kısmı yolda doğum yaptı. Doğumlar bir hafta, mümkünse 10 gün sonra başlayacak. Birkaç ay sonra kuzular burada dolacak. İnşallah 700-800 hayvanımız olur” dedi.

“Güneş bu hayvanın üzerinde parlamamalı”

Koyun yetiştiriciliği hakkında bilgi veren İrfan Boz, şunları söyledi: TürkiyeBu hayvan Türkiye’nin her ikliminde yetişebilir. Çünkü bu hayvanın yaşadığı yer 6 ay kış 6 ay yaz mevsimidir. Ama ne yaz ne de kış Türkiye’ye benzemez. Bu hayvan soğuk iklim hayvanıdır. Bu hayvanı alırlar ve normal bir ağıla koyarlar. Mesela bizim de ahırımız ve ahırımız var ama burada gölge şart. Yazın güneş bu hayvana kolay kolay çarpmamalıdır. Hayvanı sevdiğin sürece huzurlu olur, sevmezsen zaten bu işi yapamazsın” dedi.

“Hayvana şefkat ve sevgiyle bakacaksın”

Koyunların istenilen performansı alabilmesi için beslenmenin önemine dikkat çeken Boz, “Bu hayvan insan gibi, bu hayvan sabah 6’da kalkıyor, sabah 6’da bütün mamasını vereceksin. hayvan kuru mama yiyecek sabah 9’a kadar örnek vereyim bu koyun için en iyi yem bu tekrar yeşil ot 11-12’ye kadar ve 12’den sonra yatıp dinlenmek için ahıra dönün.Saat 4’te hayvan ahırdan tekrar ayrılır ve akşam namazına kadar hayvanı yeşilliklerde otlatacaksınız.Hayvan gelince yine akşam namazının yanında yemek olur.Bebek doğduktan sonra kesinlikle hayvana yalaması için vermezsiniz.Ortalama olarak 2 yada 3 tane üretip kar amaçlı düşünüyoruz. bu hayvanın verimini elde edersiniz. Bebeği doğduğunda kurutur ve temizlersiniz, Anne de annedir, hayvana gözlerinizle bakmayacaksınız. hayır nai. şaşı Sonunda Romanov koyun üretiminde 1 ila 4’e kadar kazanıyor. Bu hayvana sağlıklı bir şekilde bakar, sıcaktan ve soğuktan korursanız hayvan size verim verecektir. Çayıra gitmesine izin verdiğim insanlar arasında bir söz vardır.

“Ukrayna’dan koyun alıyoruz”

Romanov koyunu yetiştirmeye çalışırken mağdur olan vatandaşlara önerilerde bulunan Boz, “Romanov koyunu yetiştirmek isteyen arkadaşlarımıza öneri ve tavsiyelerim otantik Romanov koyunu üreten çiftlikte Romanov koyunu satın almalıdır. Romanov koyunu üretmek isteyen arkadaşlar Romanov koyunu yetiştirmelidir. bu koyunları çarşıda yada pazarda başka yerden almayın kendi gözleriyle bir çiftliği görsünler karıştırmayın cinslerini bozmayın. adımızda iddialıyız romanov koyunu üretiyoruz ukrayna’ya gidelim , gerçek Romanov koyunu bulduk. Daha sonra tüm aşılarını yapıp tekrar kontrol edildikten sonra hamile olarak çiftliğimize teslim ettik ve işte buradayız. “Hiçbir melezleme yapmadan, başka koyun eklemeden üretime başladık. Bunu Türkiye’de üretim yapmak isteyen ve mağdur olan insanları uyarmak için söylüyorum.”

“Faydalı yatırım, vatandaşlara tavsiye ederim”

Romanov koyununun diğer koyunlara göre daha lezzetli olduğunu ve kokusuz bir cins olduğunu da sözlerine ekleyen Boz, “Koyun 6’ya kadar yavru veriyor. Bu işte teknik bilginiz olmalı. Ben 100 koyunla işe başladım ve işe başladım. Sayıyı 800’e çıkardı. Allah “İstersem az önce getirdiğim 300 koyundan güzel bir sürü yaratırım. Bu karlı yatırımı vatandaşlara tavsiye ediyorum. Bunu hem ülkeme hem de milletime kazanç sağlamak amacıyla yapıyorum” dedi.

Çiftliğinde 100 koyun 800 oldu

Çiftliğinde 100 koyun 800 oldu

Çiftliğinde 100 koyun 800 oldu

Çiftliğinde 100 koyun 800 oldu

Çiftliğinde 100 koyun 800 oldu

Çiftliğinde 100 koyun 800 oldu

Çiftliğinde 100 koyun 800 oldu

Çiftliğinde 100 koyun 800 oldu

Çiftliğinde 100 koyun 800 oldu

İhlas Haber Ajansı – Ekonomi Haberleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu