Ekonomi

Çimento devi Lafarge’ın, DEAŞ’ı Fransa istihbaratının bilgisi dahilinde finanse ettiğini kanıtlayan belgelere ulaşıldı

DEAŞ’ın da aralarında bulunduğu terör gruplarının Suriye’de faaliyetlerini sürdürdüğü için haraç ödeyen Fransız çimento devi Lafarge’a ilişkin yeni belgeler sızdırıldı. Belgeler, Lafarge’ın DEAŞ ile ilişkisi hakkında Fransız ulusal, yabancı ve askeri istihbarat teşkilatlarını sürekli bilgilendirdiğini ve ilişkinin Fransız devletinin bilgisinde gerçekleştiğini ortaya koydu. Fransız istihbaratı, söz konusu ilişkinin kurulduğunu kabul etti.

Anadolu Ajansı (AA) Hakkında Suriyefaaliyetlerini geliştirmek için DEAŞ“İnsanlığa karşı suçlara iştirak” suçlamasıyla hakkında soruşturma açılan Lafarge’ın bu ilişkiyi Fransız devletinin bilgisi dahilinde yürüttüğüne dair belgeler elde etti. Lafarge, Suriye’deki terör örgütleriyle ilişkiler ağı, işbirlikleri ve faaliyetlerini yürütmek için bölgeden görüşmeler yapıyor. Haberler Bunu para almak için kullanan Fransız istihbarat teşkilatlarının, yaptıklarının suç olduğu konusunda şirketi uyarmadığı da belgelerde yer aldı.

Etkileşim 2014’te başladı

Fransız devletine ait belgelerde, Lafarge şirketi ile Fransız istihbarat servisi arasındaki ilişkinin, şirketin güvenlik müdürü Jean Claude Veillard’ın Ocak ayında İçişleri Bakanlığı’na ait bir adrese gönderdiği e-postayla başladığı anlaşılıyor. 22 2014.

Veillard şirket yetkilisi e-postasında, Lafarge’ın Suriye’de halen aktif olduğunu ve çalışmalarını sürdürmek için “yerel aktörlerle” ilişkiler kurması gerektiğini belirtti. Güvenlik müdürü, istihbarat servisine yöneticilerinin ve karargahlarının sahip olduğu riski sordu ve onlar hakkında bazı olumsuz basın haberleri olduğunu kaydetti. Lafarge’a yanıt olarak, istihbarat görevlisi ona bu durumu tartışması için bir tarih verdi.

ŞİRKET, Suriye’de bilgi kaynaklarına sahip olduğunu kabul eder.

Lafarge-terör örgütü ilişkileri rezalet Fransa 18 Kasım 2018’de AM 02 kod adlı bir istihbarat görevlisi mahkemede ifade verdi. Açıklamaya göre görevli, Lafarge’ın Suriye’deki bilgi kaynağı olduğunu kabul etti. İstihbarat memuru yargıca Fransız gizli servislerinin Lafarge fabrikasından nasıl yararlandığını anlattı.

SİLAHLI GRUPLARA GÖNDERİLEN ÇİMENTO

Raporda, istihbarat görevlisi, 2012-2014 döneminde Lafarge’ın Suriye’deki tüm silahlı gruplara (Nusra cephesi dahil) çimento gönderdiğini söyleyerek DEAŞ’ı dışlamadı. İstihbarat ajanı mahkemede, “Lafarge’ın devam eden çalışmasından yararlanarak duruma tamamen fırsatçı yaklaştık” dedi. dedim. DEAŞ’a yapılan çimento sevkiyatının detayları, 1 Eylül 2014’te Lafarge güvenlik şefi Veillard ile Fransız istihbarat servisi arasında yapılan yazışmada tartışılmıştı.

Fransız istihbaratı “DEAŞ’a giden çimento hakkında daha fazla bilgi verir misiniz?” derdi. Lafarge’ın söz konusu dönemde terör örgütüyle olan ilişkisinden Fransız devletinin sorumlu olduğu ifade edildi. HaberlerDar olduğu açıkça görülmektedir.

30’DAN FAZLA GÖRÜŞME

Sadece 2013-2014 yılları arasında Lafarge ile Fransız ulusal, yabancı ve askeri istihbarat servisleri arasında 30’dan fazla görüşme yapılması dikkat çekici.DAEŞ’in sağladığı çimento ile ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine karşı güçlü sığınaklar ve tüneller inşa ettiği biliniyor.

BULUNAN BİLGİLER FRANSIZ İSTİHBARATINA AKTARILDI

Şirketin güvenlik şefi Veillard, Lafarge’ın terör örgütlerini finanse ederek insanlığa karşı suç işlemekle suçlandığı 30 Kasım 2017’de polis önünde ifade verdi. AA’nın elde ettiği transkripte göre Veillard, ifadesi sırasında yaptığı her şey için Fransız hükümetini ve istihbarat teşkilatlarını suçladı. HaberlerDar olduğunu kanıtlamaya çalıştı. Açıklamanın eklerinde, Lafarge güvenlik müdürünün sahadaki görüşmesinden alınan bilgilere, sahada gelişen koşullara ve aldığı duyumlara ilişkin belgeler yer aldı.

Veillard’ın silahlı gruplar arasındaki çatışmalar ve askeri dengeye ilişkin saha bilgilerini Fransız istihbaratına aktardığı anlaşıldı. Söz konusu notlardan birinde Veillard, Ekim 2013’te “Fransız Dış İstihbaratına (DGSE) Gönderildi” el yazısıyla yazılmış bir not buldu.

VERİLEN MALZEME VE YAKIT

Fransa’da, 2016 yılında Lafgarge, Suriye iç savaşını haraç ödeyerek terör örgütü DEAŞ’ı finanse etti. Haberler yayınlanan. Fransız basınına göre şirket, DEAŞ’ın Suriye’nin Çelebiye bölgesinde faaliyetlerini sürdürmesini onurlandırmanın yanı sıra örgüte malzeme ve yakıt sağladı.

İDDİALARA KARŞI

Şirket, 2017 yılında fabrikanın açık kalması için Suriye topraklarındaki silahlı gruplara ödeme yapacağını kabul etmesine rağmen, “insanlığa karşı suçlara ortak” olduğu iddialarını yalanlamıştı.

Hakkında soruşturma başlatılan şirketin 8 yöneticisi terörü finanse etmek ve insanlığa karşı suçlarda işbirliği yapmakla suçlanıyor. Haziran 2018’de şirkete yöneltilen “insanlığa karşı suçlara iştirak” suçlaması, Kasım 2019’da düşürüldü.

Karar bekleniyor

Görevin düşmesine tepki gösteren sivil toplum kuruluşları, konuyu Fransız Yargıtay’ına taşıdı. Fransa Yüksek Mahkemesi’nin bugün, Lafarge’ın DEAŞ’lı teröristleri finanse ettiği için insanlığa karşı suçlara ortak olmakla suçlanmasının önünü açacak bir karara varması bekleniyor.

Çimento devi Lafarge'ın DEAŞ'ı Fransız istihbaratı bilgisi ile finanse ettiğini gösteren belgeler bulundu

Kaynak: Anadolu Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu