Ekonomi

Çimentoculardan iş bırakan müteahhitlere yanıt geldi: Konut fiyatlarını yarı yarıya indirin, çimentoyu bedava verelim

Gaziantep, çimento sektörünün çatı kuruluşlarından TürkÇimento’nun Anadolu Buluşmaları etkinliğine ev sahipliği yaptı. Etkinlik öncesi basınla yapılan sohbet toplantısında, sektörün online katılım göstermesi durumunda Türkiye çimento başkanı Fatih Yücelik, Türk çimento başkan yardımcısı Adil Sani Konukoğlu ve Türkcement başkan yardımcısı Nihat Özdemir tarafından açıklamalar yapıldı. Sektör temsilcileri, çimento fiyatlarının pahalı olması nedeniyle işten ayrılan müteahhitlere yanıt vererek, dünyanın en ucuz çimentosunun Türkiye’de satıldığını söyledi. Milliyet’te bulunan HaberlerRapora göre çimento üreticileri müteahhitlere hitaben, “Müteahhitler daire fiyatlarını yüzde 50 düşürürse size çimentoyu bedava veririz” dedi.

Sektör temsilcilerinin iddialara verdiği cevaplar, çimento üretimi ve maliyetleri hakkında verdiği bilgiler şöyle:

“YÜZDE 3 MALİYET”

“150 metrekarelik bir dairede beton maliyeti 21.000 £. Çimento bunun üçte biri… Ürünü ücretsiz verirsek daireler daha ucuz olur mu? Müteahhitler daire fiyatını yüzde 50 indirir mi? çimentoyu bedava vereceğiz ODTÜ’nün araştırmasına göre, konut inşaat maliyetinde çimentonun payı 3 ile 5 arasında Betonun kullanıldığı, dünyanın en yüksek üçüncü barajı olan Yusufeli’nin maliyetinde çimentonun payı yaygın olarak, yüzde 7.7’dir.

“PETROKOKA’NIN TONU 1 YILDA 5 KAT ARTIŞ”

Çimentonun hammaddesi taş olduğu için yerli kaynaklarla üretildiği söyleniyor. Peki bu kayalık toprak kendiliğinden çimentoya dönüşür mü? Taşı 1200 derece sıcaklıkta eritip sıvı hale getirdik. Bunun için ithal petcoke kullanıyoruz. Bunun maliyetimizdeki payı yüzde 65. Eriyen taşı soğutmak için de elektrik kullanıyoruz. Petrokok ile elektriğin maliyet içindeki toplam payı yüzde 80’i aşıyor. Bir yılda bir ton pet kola 40 dolardan 200 dolara çıktı. Elektrik fiyatları yüzde 61 arttı.

“BİR TON ÇİMENTO 399 LİRA”

Bir ton çimento üretmek için 207 kilo kömür ve 86 kilo elektrik kullanıyoruz. İşçilik ve diğer masraflar da 106 lira. Bir ton çimentonun maliyeti 399 lirettir.

Çimento üreticileri işini bırakan müteahhitlere yanıt verdi: Ev fiyatlarını yarıya indirin, çimentoyu bedava verelim

“DÜNYANIN EN UCUZ ÇİMENTOSU TÜRKİYE’DE”

Dünyanın en ucuz çimentosunu satıyoruz. Türkiye’de çimentonun maliyeti ton başına 35 dolar. Çin’de 70 dolar, fuel oil’in üretildiği Kuveyt’te 80 dolar, doğalgazla üretilen Suudi Arabistan’da 60 dolar… Müteahhitler çimentonun 400-500 liraya çıktığını söylüyor. Hiçbir fabrikada bu fiyata yok. Bizden 330-340 liraya mal oluyor. Nakliye pahalı olduğu için ürün için daha fazla ödeme yapabilirler. Kargo ücreti bizi bağlamaz.

“FAİZSİZ BANKACILIK YAPIYORUZ”

İthal kömürün maliyeti artmasın diye peşin ödüyoruz. Elektrik faturasını ve işçinin maaşını o gün ödüyoruz. Masraflarımızı peşin öderken ürünü 90 gün 120 gün teslim ediyoruz. Bir nevi faizsiz bankacılık yapıyoruz” dedi.

“YABANCI YATIRIMCI KAÇTI”

Bir süre önce Türkiye’de çimento sektöründe çok sayıda yabancı yatırımcı vardı. Zamanla, çoğu endüstri koşulları nedeniyle terk edildi. Sanko’nun çimentodaki yabancı ortağı şirkete 357 milyon dolar ile girdi. Ayrılırken hisselerini 162 milyon dolara sattı. 200 milyon dolar kaybetti. Şimdi sadece Bodrum’da tatil yapmak için Türkiye’ye geliyor.

“İHRACAT KISITLAMASI FİYATI ARTIRIYOR”

Türkiye’nin dünyanın en büyük ikinci çimento ihracatçısı olduğunu ve geçen yıl 1.8 milyar dolar ihracat yaptığını iddia eden Fatih Yücelik, fiyat görüşmelerinin ardından gündeme gelen “rekor” ihracat hamlesinin bir nevi kısıtlama olabileceğini öngördü. Yücelik, “Yüzde 40 kapasite fazlamız var. Maliyeti ihracatla dengeliyoruz. İhracat kısıtlanırsa birçok fabrika iflas eder. Üretim düşer. Maliyetler artar. Müteahhit de dünya fiyatlarına çimento kullanıyor. Ceza ödüyoruz çünkü Yurtdışı sözleşmelerimizi yerine getiremiyoruz. Pazarlarımızı kaybettik ve 10 yılda geri alamıyoruz.”

“TÜM TÜRKİYE ATIKLARINI İSTİYORUZ”

Adil Sani Konukoğlu, Danimarka’da incelediği bir çimento fabrikasında üretimin yakılarak yapıldığını açıklayarak, şu bilgileri verdi: “Kendilerini ayıran belediyelerin gönderdiği atıkları yakıyorlar. Ayrıca bir ton atık için 25 euro ödüyorlar. “Ücretsiz. Tüm atıklarını vakumluyoruz. Belediyeler ayırıp getirsin, yakıt olarak kullanıyoruz. Bacalarımız yüksek teknolojili filtrelere sahip olduğu için karbon salınımı da daha az olacak.”

“Sorunlarımızı anlatmak için bir film yapmalı mıyız?”

Yıllarca iş hayatını yürüten kuruluşları yönetenlerin bile çimento üreticisinin sorununu anlamadığını iddia eden Nihat Özdemir, “Ülkenin taşını, toprağını kullanıp fahiş fiyatlarla ürün satıyorlar” dedi. “En yüksek maliyetin ithal girdi olduğu sorunumuzu nasıl açıklayabiliriz? Konuyla ilgili bir film çekelim mi? Söyleyelim mi?” dedim. Bu sözlere yanıt olarak Özdemir, “Filmin adı ‘Taş Yürek’ olsun” şakasına gülerek, “Cehaleti aşmalıyız” yanıtını verdi.

Çimento üreticileri işini bırakan müteahhitlere yanıt verdi: Ev fiyatlarını yarıya indirin, çimentoyu bedava verelim

Haberler.com – Ekonomi haberleri

Mesut Şahin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu