Ekonomi

Deve sütü üretimini artırmaya yönelik eğitim verildi

AKDENİZ, MERSİN (AA) – entelektüel“vermek”Akdeniz “Havzada deve sütü üretimi, işlenmesi ve tüketiminin artırılması projesi” kapsamında deve üreticilerine süt üretimini artırmaya yönelik eğitimler verildi.

ispanya Tarım Gıda ve Teknoloji Araştırma Enstitüsü öncülüğünde Fransa, Almanya, İtalya, Hırvatistan, Cezayir, Kanarya Adaları ve TürkiyeProje kapsamında İncirliova Kültür Merkezi’nde etkinlik düzenlendi.

Fransız Tarım ve Kalkınma için Uluslararası İşbirliği Enstitüsü Üyesi Prof. Bernard Faye, deve sütünün potansiyeli, sağım makinesine adaptasyonu ve süt veriminin artırılması konularında sunumlar yaptı.

Al Farabi Kazak Ulusal Üniversitesi Biyoteknoloji Bölümü Prof. Dr. Gaukhar Konuspayeva, deve sütünün sağımdaki hijyeni ve saklama sistemleri hakkında da bilgi paylaştı.

Aynı zamanda deve yetiştiricisi olan İncirliova Belediye Başkanı Aytekin Kaya, gazetecilere verdiği demeçte, 25 dişi devesi olduğunu ve ortalama bir devenin 2 ila 8 litre süt verdiğini söyledi.

Dişi develerin Türkiye’ye getirilmesi için girişimlerde bulunacaklarını anlatan Kaya, “Avrupa’da deve sütünü artırmak için deve çiftlikleri kuruluyor. 30 yıl sonra deve sütü ihtiyacının artması bekleniyor. Deve sütünü Türkiye’ye tanıtacağız. Türkiye’de dişi deve sıkıntısı var. Tarım ve Orman Bakanlığı ile görüşerek bu sorunu aşmak istiyoruz.” dedim.

Türkiye proje koordinatörü ve Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atakan Koç, ADÜ Gıda Mühendisliği Bölümü Dr. Profesör Selda Bulca ve deve üreticileri yer aldı.

Deve sütü üretimini artırmak için kuruldu

Deve sütü üretimini artırmak için kuruldu

Deve sütü üretimini artırmak için kurulduDeve sütü üretimini artırmak için kuruldu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu