Sağlık

Diyetisyen Kübra Tekay: “Yağlar ölçülü tüketilirse kilo aldırmaz, kilonun korunmasına yardımcı olur”

Diyetisyen Kübra Tekay: “Yağlar ölçülü tüketilirse kilo aldırmaz, kilonun korunmasına yardımcı olur” Kübra Medical Hospital Park Elazığ’da beslenme ve diyet uzmanı, günlük enerji alımının yaklaşık yüzde 30’unun yağ olduğunu iddia etti. Tekay. “Karbonhidratlarda olduğu gibi, …

Diyetisyen Kübra Tekay: “Yağlar ölçülü tüketilirse kilo aldırmaz, kilonun korunmasına yardımcı olur”

ELAZIĞ – Medical Park, günlük enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 30’unun yağ olduğunu belirtiyor Elazığ Hastane beslenme ve diyet uzmanı Kübra Tekay, “Karbonhidrat gibi ölçülü ve doğru kaynaklardan alınan yağlar kilo aldırmaz, aksine iştah kontrolünü sağladığı için kilo kontrolüne yardımcı olur. yağlar çok önemlidir. çünkü vitaminleri çözerler ve vücut tarafından emilmelerini sağlarlar.”

Karbonhidratlar ve yağlar hakkında bilgi veren ve tüketilen yağların dost mu düşman mı olduğunun bilinmesi gerektiğini söyleyen Elazığ Medical Park Hastanesi beslenme ve diyet uzmanı Kübra Tekay, “Diyette yapılan yanlışlar arasında şunlar var: “Ekmeği tamamen kesin, yağ ve yağlı ürünleri tüketmeyin” gibi ifadeler doğru kaynaklardan alınan karbonhidratlar kilo vermenizi sağlamaz, kilo vermenize yardımcı olur.Yağlar tüketirseniz sizi şişmanlatmaz. ve karbonhidratlar gibi doğru ise diğer yandan iştah kontrolünü sağladıkları için kilo kontrolüne yardımcı olurlar. Ayrıca yağlar vitaminleri çözüp vücudun onları emmesine izin verdiği için çok önemlidir.”

Enerjinin yüzde 30’u yağdan gelmeli

Günlük enerjilerinin yüzde 30’unun yağlardan gelmesini istediklerini belirten beslenme ve diyet uzmanı Kübra Tekay, “Aldığımız yağ oranının katı yağların üçte biri, sıvı yağların üçte ikisi olmasını öneriyoruz. yağ pahalı, ben kullanamam.” Zeytinyağının yarısını kullanabilirsiniz. Zeytinyağı bizim için çok değerli bir Omega-3 kaynağı” dedi.

“Kalori önemliyse yeşil zeytini, bağışıklık kazanmak için siyah zeytini tercih edin”

Kalp sağlığı ve kardiyovasküler bütünlük için EPA’nın, göz sağlığı ve zihinsel beyin gelişimi için DHA Omega-3’ün kaynaklarının alt gruplar olduğunu iddia eden Tekay, “Zeytinyağı, balık, fındık, tohumlara ek olarak Chia tohumu, keten tohumu ve avokado. Ayrıca çok değerli Omega-3 kaynaklarıdır.Özellikle kanserden ve kadın sağlığından korunmak için sofralarımıza yavaş yavaş avokado eklememiz gerekiyor.Chia tohumlarını salatalara, çorbalara ve yoğurda ekleyip tüketebilirsiniz. pahalıysa keten tohumunu çorbalara, yoğurtlara ve salatalara ekleyerek daha uygun fiyata tüketebilirsiniz.” Zeytini de çok iyi bir yağ grubu olarak biliyoruz. Kaloriyi önemsiyorsan yeşil zeytini öneriyoruz ama bağışıklık için daha iyi olmasını istiyorsan siyah zeytini öneriyoruz” dedi.

“Çiğ fındık yiyin”

Kavrulmamış kuruyemişlerin çiğ olarak ölçülü tüketildiğini öne süren Tekay, “Doktorunuz yasak değilse her gün yumurta tüketmenizi öneririz. Ayçiçek yağı ve mısır yağı çok fazla tüketiyorsanız ve çok fazla ısıya maruz bırakarak kullanıyorsanız. , ne yazık ki trans yağlardan farkları yoktur.Bu yüzden çok fazla kullanılmazlar.Yağ kullanılmasını tavsiye etmiyoruz.Saklama koşulları da bizim için çok önemli.Yüksek ısıya maruz bırakırsanız oksitlenmesine neden olurlar. bu yağlar bizim için plastikten farksızdır.Yani yağ gibi yağlar hava ile koyu renkli cam şişelerde saklanır.Sobadan uzak tutmanızı tavsiye ederiz.Dolaplarda katı yağ gruplarının bulundurulması tavsiye edilir. Kardiyovasküler hastalık, obezite, diyabet, kronik inflamatuar hastalıklar gibi yağların ana nedeni değildir, ancak çok miktarda karbonhidrat, glikoz şurubu ve Trans yağ. Paketli gıdalarda “trans yağ yok” ibaresini aramanızı, yüksek sıcaklıklara maruz kalan ürünlerin ve fast food gıdaların tüketimini en aza indirmenizi öneririz. Gelişim ve büyüme çağındaki çocuklarınız varsa yarı yağlı veya yağsız ürünlerin kullanılması önerilmez. Doktorunuz sizi yasaklamadıysa veya obezite gibi bir sorununuz yoksa veya bir hastalığınız yoksa tam yağlı süt ve süt ürünlerini yağda kullanmanızı öneririz.

Diyetisyen Kübra Tekay:
Diyetisyen Kübra Tekay:
Diyetisyen Kübra Tekay:
Diyetisyen Kübra Tekay:

Kaynak: İhlas / Ahmet Mücahid Kantarcıoğlu Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu