Sağlık

“Diz kireçlenmesi en çok kadınlarda görülüyor”

– Diz osteoartriti daha çok kadınlarda görülür. Dr.

– Diz artriti kadınlarda daha sık görülür

ELAZIĞ – Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. hacı Bayram Tosunidiyopatik olarak tanımlanan diz osteoartritinin yaşlılıkta ve özellikle kadınlarda çok sık görüldüğünü gözlemlediklerini söylediler.

Elazığ Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Mediline Doç. Dr. Hacı Bayram Tosun, diz ağrısının en sık nedeni, yaşlılıkta diz kireçlenmesi ve ileri diz kireçlenmesinde etkili tedavi yöntemi hakkında bilgi verdi. “Toplam Diz Değiştirme Ameliyatı” yaparak diz eklemi protezi tedavisi ile ciddi başarı elde ettikleri göz önüne alındığında, konf. Dr. Tosun, bunun sonucunda hastaların hem ağrı hem de sosyal hayata uyum açısından rahatlık kazandığını ifade etti. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Hacı Bayram Tosun, “Diz kireçlenmeleri, en yaygını idiyopatik olmak üzere birçok nedenden kaynaklanabilir. Travma, eski romatizmal hastalıklar, bağ dokusu hastalıkları veya şaft bozuklukları gibi doğumsal deformitelere bağlı olarak görülebilir. Sebep, ancak fleksiyona neden olur, ağrı, gürültü ve ciddi diz güçlükleri.

Diz osteoartritinin kadınlarda daha sık görüldüğünü gözlemlediklerini iddia ederek, konf. Dr. Tosun, “Erken evrelerde çok önemli tedaviler var. Fizyoterapi ve rehabilitasyon çok önemli bir tedavi yöntemi. Erken yaşta başka yöntemler de var. Bazıları tükendiği için diz kireçlenmesinde birçok ifade kullanılıyor. sıvı ve bazıları kemikleri birbirine sürtüyor. Artritte ana olay kıkırdaktır. “Sonuç olarak kemik dokusu ortaya çıkıyor. Kemik dokusu dışarı çıktığında, şaft bozukluğuna bağlı olarak dizde sürtünme meydana gelir ve kişinin sosyal hayatını ciddi anlamda aksatan ağrılara neden olur” dedi.

Tosun, gerçekleştirdikleri diz protezi ameliyatının amacına değinerek, “Hastanın ağrısını gidermek, kaybedilen bu kıkırdak dokusunu dizdeki implantlarla değiştirmek, sürtünmeyi önlemek ve hasta mobilizasyonunu sağlamak. Buradaki amaç hastanın konforunu sağlamaktır. Bu ameliyatın önemli bir komplikasyonu yok. Enfeksiyon dışında. “Cidden korkacak bir şey yok. Hem ağrı açısından hem de sosyal hayata uyum açısından hastalara rahatlık sağlıyor” dedi.

Kaynak: İhlas / Rıdvan Yeşilırmak Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu