Teknoloji

DOÇ. DR. SAVAŞÇI: KIRMIZI ALARM VERMEYE BAŞLADIK

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, koronavirüs vaka sayısının son 15 günde 3-5 kat arttığını belirterek, “Son 15 günde hastaneye kaldırılan ve yoğun bakıma ihtiyacı olan hastalarımız var.

Bulaşıcı ve klinik hastalıklar Mikrobiyoloji Uzman Doç. Dr. Ümit Savaşçı, koronavirüs vaka sayısının son 15 günde 3-5 kat arttığını belirterek, “Son 15 günde hastaneye kaldırılan ve yoğun bakıma ihtiyacı olan hastalarımız var. Bunun üzerine kırmızı vermeye başladı. uyar.” . 40 yaş altı vakaların çok yoğun olduğunu hatırlatan Doç. Dr. Savaşçı, 65 yaş üstü kişilere dikkat çekerek, “Özellikle 2 doz inaktif aşı olan 65 yaş üstü hastalanmaya başladı ve yoğun bakıma alındı.”

Gülhane Sağlık Bilimleri Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı konf. Dr. Savaşçı’ya koronavirüs vakalarındaki artışa yanıt deuile konuştu. Savaşçı, “Geçmiş dönemde hafif poliklinik vakalarımız vardı, ciddi bir durum, buradan anlıyoruz. Birinci öncelik halen aşı olmak istemeyen, aşı yaptırmayanların olması. Hatta bir ailede anne baba aşı oluyor 21 yaşındaki oğluna aşı olmadı, çok üzüldü, çocuğu hastaneye yatırmak zorunda kaldık ve genel durumu kötüydü. Özellikle 65 yaş üstü 2 doz inaktif aşı yaptıranlar hastalanmaya ve yoğun bakıma alınmaya başladı” dedi.

“Kırmızı alarm vermeye başladık”

Savaşçı, vakalarının neredeyse tamamının Delta varyantları olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Maalesef vakalarımızın neredeyse tamamını Delta varyantı olarak değerlendirebiliriz. Bulaşma riskleri biraz yüksek ve inaktif aşı koruma oranları biraz düşük. Vaka sayısı arttıkça yoğun bakım ihtiyaçlarımız da artıyor. Son 15 günde, klinikte takip edilecek boş yatak sayısı az ama yoğunlar.Bakımda ciddi artış var.Son 15 günde 3-5 kat arttı. daha ılımlı ve ciddi bir şey. O yüzden kırmızı alarm vermeye başladık. Yaz dönemi, hastalık izni, 2 yıl sağlık çalışanları. “Yorulmaya başladık. İnsanlarımız duyarsızlaşmaya başladı. Tehlike, aşılananlar arasında kendini çok güvende hisseden bir kitlenin olmasıdır.”

OKUL SERVİS BİLDİRİMİ

Savaşçı, okulların açılmasıyla birlikte uyulması gereken kurallara da değinerek, “Özellikle yavrularımız aileleriyle birlikte okulların açılmasını büyük bir heyecanla bekliyorlar. Okullarda yoğunluk olacak, koğuşlarda da olacak. yavrularımızı korumak istiyorsak birinci önceliğimiz ailelerimizi aşılamaktır. İkinci önceliğimiz ise ailelerimiz aşılı olsa bile aşılarının devam etmesidir. Maske, mesafe ve hijyene dikkat etmeli ve çocuklarını bu konuda eğitmelidirler. öğretmenler ve okul yönetimi bu konuda çok ciddi önlemler alıyor.Ayrıca servisler biraz riskli görünüyor.Servislerde maddi kayıp yaşamamak için çok boş koltuklu bir sistem olmayacak.İçki içmemeliler.maskeler alınmamalı Mümkünse klimalar değil, doğal havalandırma dediğimiz pencereler güvenli bir şekilde açılmalıdır. her hizmet için. eklentiyi kullanmalısın. Hizmet için harcanan süre uzun olmamalıdır. Ama burada kilit nokta aşı olmaktır” dedi.

“Çocuk vaka sayısı arttı”

Savaşçı, aşının önemini bir kez daha hatırlatarak, “Sabaha kadar baktığımız hastalarda görüyoruz, anne babalar buna çok üzülüyor, çocuklarını kontrol edemiyorlar, ‘biz yapamadık’ diyorlar. aşı olun.’ genç hastalar. Çocuk vaka sayısı da arttı. 12 yaşına kadar olan yavrularımıza aşı yaptırabiliyoruz. 12 yaşından küçük çocukları korumak istiyorsak toplumun bağışıklığını en üst düzeye çıkarmamız gerekiyor. İletişim kurmayı seviyor, bu yüzden kurallara dikkat edemeyiz. “Aşıları yapmalıyız” dedi.

ASOC.  doktor  SAVAŞÇI: Kırmızı alarm almaya başlıyoruz
ASOC.  doktor  SAVAŞÇI: Kırmızı alarm almaya başlıyoruz
ASOC.  doktor  SAVAŞÇI: Kırmızı alarm almaya başlıyoruz
ASOC.  doktor  SAVAŞÇI: Kırmızı alarm almaya başlıyoruz

Kaynak: Demirören haber ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu