Teknoloji

Doktor, aşı karşıtı kişiyi aşı olmaya böyle ikna etti

– Doktor aşı olacak kişiyi işte böyle ikna etti vatandaş,…

– Doktor bu şekilde kişiyi aşı olmaya ikna etti

Samsun’da doktor, mRNA aşısının hücre olduğunu iddia eden vatandaşa yarım saat boyunca aşının faydalarını ve çalışma prensibini anlattı.

SAMSUN – Samsun’da doktor, aşı karşıtı ve ‘biyoteknoloji Aşısının hücre olduğunu iddia eden bir vatandaşı, insan vücudunun, virüslerin ve aşıların etkilerinin resmini çizerek ve Biontech aşısının elde edilmesinde aracı olduğunu ikna etti.

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından kurulan aşı noktalarında aşı çalışmaları devam ediyor. İlk doz aşıda maviye dönen Samsun’da ikinci doz aşı oranını artırmayı hedefliyor. Bu kapsamda Atakum şehir merkezindeki aşı noktasına gelen bir vatandaş, “Biontech aşısı bir hücredir ve bu nedenle aşı yaptırmak istemediğini” söyledi. Samsun İl Müdürlüğü Hijyenik Aşı Ekipleri Koordinatörü Dr. Nurettin Erol Uyar, 35 yaşındaki Hasan Odabaş, rakibe aşıya karşı bir anlaşma teklif etti ve kendini ikna etmek için bir tartışma önerdi.

Hasan Odabaş’a neden aşı olmak istemediğini soran Dr. Nurettin Erol Uyar, “Biontech aşısında insan vücuduna hücreler enjekte ediliyor” yanıtını aldı. Bunun doğru olmadığını iddia eden Dr. Uyar, aşı karşıtı Hasan Odabaş’a yarım saat boyunca mRNA ve inaktive aşının çalışma prensibini ve faydalarını anlattı. Elinde taşıdığı kağıda ‘Cin Ali’ şeklinde insan vücudunu çizen Dr. Uyar ayrıca virüsü, virüsün bağlandığı çıkıntıları, mRNA aşısının ne yaptığını, oluşturduğu antikoru ve diğer faktörleri de çizerek anlattı.

Yarım saatlik bir tartışmanın ardından aşı olmayı ve Biontech olmayı kabul eden Hasan Odabaş, bu kez aşı formlarını doldururken nöbetçi doktor ve hemşirelere de aynı rahatsızlığı dile getirdi. Doktor ve hemşirelerin Biontech aşısının 3. dozunu da aldıklarını ve elektronik nabız uygulamasından Biontech olduklarını kanıtlamalarının ardından Hasan Odabaş ikna oldu ve aşı olmayı kabul etti. Odabaş, aşı olmaktan korktuğu için aşı koltuğunda doktorlarla görüştü. Görüşme sırasında aşı olan ve fark etmeyen Odabaş, aşının düşündüğü gibi korkmasına gerek olmadığını ve hiçbir şeye zarar vermediğini belirterek herkesi aşı olmaya davet etti.

Aşı gençlerini ikna etmek için yarım fotoğraf çizerek aşının faydalarını anlattı.

“Biontech aşısının hücre olduğunu” iddia eden genci nasıl ikna ettiğini anlatan Samsun İl Sağlık Müdürlüğü aşı ekip koordinatörü Dr. Nurettin Erol Uyar, “Arkadaşımızın aşı konusunda çekincesi vardı. Bizimle paylaştı. Birçok vatandaşımıza aşı noktalarında yardımcı olmaya çalışıyoruz. Çünkü salgına karşı elimizdeki tek silah bu. Bunu kullanmamız gerekiyor. silah da. Arkadaşımızın aşı konusunda çekinceleri olduğunda onu ikna etmenin bir yolu var.” Ona bir soru soracağımı söyledim, cevabını istedim. Bana bir soru soracağını söyledim. Kendimizi bu şekilde ikna etmek istedik. Ona neden Biontech aşısını (mRNA) olmak istemediğini sorduğumda, “Bu aşı bir hücre, yani bu bir hücre. Aşı olmak istemediğini söyledi. Ben de bu aşıyı söyledim” dedi. gerçekten bir hücre değil ve açıklayacağım. “.

Kağıda fotoğraf çizerek aşının ne yaptığını ve virüsün aşısız insan vücudundaki etkilerini anlatan Dr. Uyar, “Kağıda bir fotoğraf çizdim ve mRNA aşılarının hücreden oluşmadığını açıkladım ve ondan teyit ettim. Biyoloji bilgisiyle zaten bildiğiniz gibi hücre çekirdeğinde genetik kodumuz var. Orada. mRNA aşısında RNA şeklinde bir ifadedir.Hücre içermediğini belirttim.Bu şekli de çizdim.Bu RNA vücudumuza girdikten sonra virüsün vücudumuza bağlanmak için kullandığı bazı çıkıntılar oluyor. aşıların bu çıkıntıları tanımladığını, vücudumuzun bu çıkıntıları ürettiğini ve bu çıkıntıları bağışıklık sisteminde tanımladığını ve bağışıklık sistemimizin antikorlar oluşturduğunu söyledim. Buna biraz ikna oldu ama mRNA aşısı olmayan diğer aşının da nasıl inaktif ve inaktif aşı olduğunu anlattım dedi. mevcut varyant virüslere karşı daha koruyucu. Yine de son kararı kendisinin vermesinin uygun olacağına karar verdik. Arkadaşımız kararını verdi ve MRNA aşısı yaptırmak istediğini söyledi. mRNA aşısını aldığında aşı noktamızdan ayrıldı” dedi.

“Doktor bizi ikna etmek için DNA’ya bir görüntü çizerek anlattı”

35 yaşındaki Hasan Odabaş, aşı olmayı planlamadığını ancak doktorun kendisine aşının önemine dair bir çizim anlattığını ve ikna olduğunu belirterek, “Aşıya karşı çok ön yargılıydım. Özellikle tanıştığım insanlardan çok etkilendim. Biontech aşısını duydum. “Aşı olmayı tercih etmedim. Daha sonra bunu aşı noktasında doktorlarla paylaştım. Doktor bana açıklamalar yaptı ve mantıklı geldi. Tüm sağlık personelinde Biontech olduğunu duyunca aşı, aşı olmaya karar verdim. mRNA onu DNA’mıza çekiyor. ”DNA-RNA her şeyi anlattı. Enjeksiyonlardan da korkuyorum. Buna rağmen aşı olduğumu bile hissetmedim. Umarım endişemiz yoktur. Aşıdan sonra kolumun ağrıyacağını düşündüm. Bu sırada ağrı yoktur. Sonuçta korunmak için aşı olmak gerekiyor. Eşim yabancı uyruklu. “Ailesinin tacı var. Eşimi 6 aydır görmedim. Bugün ameliyattan sonra ikinci doz olmaktan korkmuyorum ve kesinlikle olacağım.”

Aşıdan korkmanın gerekmediğini ve insanların bundan etkilenmediğini vurgulayan Odabaş, kendisiyle ilgilenen doktor ve sağlık çalışanlarına teşekkür ederek aşı noktasından ayrıldı.

Doktor aşıyı yaptıran kişiyi bu şekilde aşı olmaya ikna etti.
Doktor bu şekilde kişiyi aşı olmaya ikna etti.
Doktor bu şekilde kişiyi aşı olmaya ikna etti.
Doktor, kişiyi aşı olmaya bu şekilde ikna etti.

Kaynak: İhlas / Erdi Demur Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu