Sağlık

Doktor Oytun Erbaş: Hamilelikte tuzlu ve şekerli gıdaların aşırı tüketimi otizm yapıyor

Haberler.com’un YouTube kanalına konuk olan Doç. Dr. Oytun Erbaş, otizmli çocuklarla ilgili ürkütücü açıklamalar yaptı. Otizmin anne karnında başladığını iddia eden Erbaş, anne adaylarını “Tuz, soda ve konserve içecekler otizme neden olur” demeleri konusunda uyardı.

Deneysel Tıp Uzmanı Doç. Dr. Oytun Erbaş, Haberler.com’un YouTube kanalına konuk olan Nihal Gülbaş’ın sorularını yanıtladı. Otizm Hamilelikle ilgili bilinmeyenleri anlatan Erbaş, hamilelikte yapılması ve tüketilmemesi gereken şeylerden bahsetti.

“YUMURTA SAĞIRLARI KADINA YEMELİ”

Anne adaylarının hamilelikte mümkün olduğunca doğal beslenmeleri gerektiğini savunan Erbaş, “Rahim enfeksiyonu, hava kirliliği, sigara, ilaç ve ağrı kesiciler otizme neden oluyor. Çocukların aşı olmasına karşıyım. Otizme yatkın. Her çocuk aşılanmamalı. Otizm grubuna asla. Şu anda. “Otizm için tanısal bir test yok ama 5-10 yıl içinde her yer otizmle dolu olacak. Tepe otizm için çok iyi. Yumurta sarısı ve fındıkta bulunur. Yumurtanın sarısı anne karnında yenmelidir.”

“SAL AYRAN OTİZME NEDEN OLUYOR”

“Hamilelikte tuzlu şeyler yememeliler. Tuzlu ayran otizme neden oluyor. Yoğurt ve tuz birleşince zehir oluyor. Otizmde böyle bir şey var. Ayrı yendiğinde hiçbir şey olmuyor ama birleşince zehirli oluyor. Alkolsüz içecekler ve tuz birleşince zehir oluyor. Otizmde böyle bir şey var. otizme neden olur. Bol su için. Hamilelikte doğal beslenin. “Gerekli.”

Hamilelere tavsiyelerde bulunan Erbaş, “Günde 2-3 yumurta yemeliler. Egzersiz yapmalılar. Obez olduklarında hamile kalmamalılar. Anne babaların hamilelikten 6 ay önce aldıkları alkol bile onları etkiliyor.

Dr. Oytun Erbaş: Hamilelikte tuzlu ve şekerli gıdaların aşırı tüketimi otizme neden oluyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu