Sağlık

Dr. Boz: “Pandemi tedbirleri sayesinde başka hastalıklarda azalma oldu”

Dr. Boz: “Pandemi önlemleri sayesinde diğer hastalıklarda azalma oldu” Özel 100. Yıl Samandağ Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları uzmanı. Muhsin Boz, pandemi döneminde alınan önlemler sayesinde diğer hastalıklarda da azalma olduğunu söyledi.

Dr. Boz: “Pandemi Alınan önlemler sayesinde diğer hastalıklar da azaldı.

HATAY – 100. yıla özel Samandağ Hastane enfeksiyon hastalıkları uzmanı Dr. Muhsin Boz, pandemi döneminde alınan önlemler sayesinde diğer hastalıklarda da azalma olduğunu söyledi.

Dr. Boz, yaptığı açıklamada son dönemde pandemi döneminde insanlarda bir yavaşlama olduğunu bunun nedeninin ise insanların çok fazla evde kalması ve canının sıkılması olduğunu ifade etti. İnsanların yaz aylarında daha çok dışarı çıkmak istediğini dile getiren Dr. Boz, “Yaz ayları daha sosyal aylar. Özellikle hastalığa yakalananlar sosyal mesafe gibi bazı özelliklere dikkat etmeye başladılar. El hijyenine dikkat etmemeye başladılar. Aşı olanlar da böyle davranıyor ve böyle davranıyorlar. hastalıktan kurtulan herkes bu şekilde davranıyor.Herkesin bildiği gibi virüs mutasyona uğradı.D Delta Şu anda dediğimiz bir mutant var.Bu mutant ilk virüse göre yüzde 50 daha bulaşıcı yani bir buçuk bulaştırıyor Başka bir handikap ilk enfeksiyon daha şiddetli olmasına rağmen delta varyantında soğuk algınlığı veya grip gibidir. boğaz ağrısı, hapşırma, terleme, ateş. Bazı benzer semptomları olsa da ilk enfeksiyondan daha azdır. . “

“Toplum aşılanmalı”

Taç virüsü ile mücadele alanında toplumun aşılanması gerektiğini vurgulayan Dr. Boz, “Toplumda bağışıklığın iyi olması için tüm aşıların yapılması gerekiyor. İki doz Sinovac alan kişilere önerimiz üçüncü doz.

Biontech aşısını almak için. Hastalığı olan kişilerin de en az bir doz Biontech alması gerekir. Ama herkesin aşı olması gerekiyor” dedi.

Son günlerde vaka sayısının arttığını belirten Dr. Boz, el temizliği, maske, mesafe ve hijyenin yanı sıra beslenmeye de dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

“Tedbirler sayesinde diğer hastalıklar azaldı”

Pandemi döneminde alınan önlemler sayesinde diğer hastalıklarda da azalma olduğunu belirten Dr. Boz, “Bunlar sayesinde diğer bulaşıcı hastalıklarda azalma oldu. Dizanteri, tifo ve diğer bazı solunum yolu hastalıkları gibi diğer hastalıklarda da azalma gördük. Bu azalma elbette el hijyeninden ve el hijyeninden kaynaklandı. Bu önlemler her zaman alınmalıdır.Bunlar bizi hem covid-19’dan hem de diğer bulaşıcı hastalıklardan koruyacaktır” dedi.

Dr.  Ses:
Dr.  Ses:
Dr.  Ses:
Dr.  Ses:

Kaynak: İhlas / Alican Gümüş Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu