Teknoloji

Düğün yapamadılar, aşı yaptılar

Evlenemediler, düğünü 8 ay erteleyen sağlık çiftine aşı yaptılar. “Önemli olan insanımız, sağlığımız” “Aşıları olana kadar çalışmaya devam ediyoruz” Çift sağlık çalışanı taç virüsüne karşı birlikte çalışıyor Salgın nedeniyle 8 ay sonra düğünlerini planlıyorlar.

Düğün yapamadılar, aşı oldular

Düğünü 8 ay erteleyen çift, “Önemli olan halkımızın, bizim sağlığımızdır” dedi.

“Aşıları alana kadar çalışmaya devam edeceğiz”

Sağlık çifti taç virüsüne karşı birlikte çalışıyor

İstanbul – Pandemi Düğünleri nedeniyle 8 ay sonra düğünlerini kutlayabilen hemşire Damla ve çift Ahmet Bıçak, düğünlerinin ardından Covid-19 ile mücadele için görevlerine yeniden başladı. Kimi zaman yoğun bakımda, kimi zaman aşı çalışmalarında bulunan çift, “Düğün de olsa kendimizi, halkımızın sağlığını, sağlığımızı feda ettik. Zaman zaman işe geldiği zaman geldi. Sıra dışıydı, biz de aşı çalışmalarına katılıyoruz. Gelmelerine izin verdikleri ve aşıları yapabildikleri sürece yine burada çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde hemşirelik eğitimi alan 25 yaşındaki Ahmet ve Damla Bıçak çifti, eğitimlerini tamamladıktan sonra görevlerine başladı. Damla hemşire İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura’da Şehir HastanesiAhmet Bıçak’ın Bursa Şehir Hastanesi’ne atanmasıyla çift, çalışmalarını farklı illerde yapmaya başladı. Bir süre sonra evlenmeye karar veren çift, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde eş olarak görev yapmaya başladı. Ancak dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınına karşı görevlerini sürdüren çift, düğünlerinden yaklaşık 8 ay sonra düğünlerini kutlayabildi. Temmuz ayında yapacakları nikahtan çok mutlu olan çift, düğünlerinde pandeminin kurallarına da dikkat etti.

Sağlıkçı çift herkesi aşı olmaya davet etti

Düğünlerinin ardından tekrar mesailerine başlayan çift, zaman zaman aynı hastanede aşı çalışmalarına da katılıyor. Bazen biri sabah, diğeri gece çalışır. Çift, mesailerinin uyuşmadığı günlerde hastanede kalarak birbirlerine yardım ediyor. Salgınla birlikte mücadele eden çiftten Damla Bıçak, eşinin aşılarını da yaptı. En önemli şeyin her zaman sağlık olduğuna dikkat çeken ikili, düğünleri ertelemelerine rağmen görevlerini büyük bir sevgiyle yerine getirdiklerini belirterek, herkesi aşı yaptırmaya davet etti.

“Aşıları alana kadar çalışmaya devam edeceğiz”

Pandemi döneminde eşiyle aynı hastanede görev yapan ve düğünü ertelemek zorunda kalan Hemşire Ahmet Bıçak, “Düğün yapmaya karar verdik ama Covid’in yüksek nüks oranı nedeniyle düğün yapamadık, düğünümüz oldu. zorundaydı.Kapanış süreciyle.Kapanış süreçleriyle birlikte evdeki hesap piyasaya uymadı.Sürekli tercih ediyoruz.Yapmak zorunda kaldık.İzinlerimiz zaten kapalıydı.O yüzden bir süreliğine erteledik.Sonunda , aşının etkisiyle vaka sayısı biraz daha düştü.Sonuç olarak temmuz ayında düğünümüzü kutladık.Düğünü kutlayamadık bu süreçte biz de aşı olduk.Birçok kişiyi birlikte aşıladık.Eşimle .Aşı çalışmalarına birlikte katıldık.Kadınım Covid servisinde çalışıyordu ben de Covid yoğun bakım ünitesinde çalışıyordum.O sırada Covid’de olan arkadaşlarımız vardı, izliyorduk yer geldi, gidemedik. uzun zamandır görüşürüz. Herkesi burada aşı olmaya davet ettik. gidelim, yine buradayız. Gelip aşı olduklarında çalışmaya devam edeceğiz. Biz burada sıhhi bir ordu olarak her zaman hazırız” dedi.

“İşim bitince işe gidiyorum”

Eşiyle aynı hastanedeki vardiyalarını anlatan Hemşire Ahmet Bıçak, “Mesela bir gün gündüz çalışıyorum, saat 5’te çıkıyorum” dedi. Çıkınca işe geliyorum. hastanede 5-10 dakika konuştuğumuz zamanlar bunlar. Yöneticilerimiz sayesinde birlikte çalışmamızı da sağladılar. Düğünü erteledik, sabrettik, çalıştık. Karı kocaymışsınız gibi tepkiler alıyoruz” dedi.

“Düğün için bile kendimizi feda ediyoruz, önemli olan sağlığımız”

Eşiyle aynı hastanede çalışması istenen hemşire Damla Bıçak, “Aynı hastanede çalışıyoruz, diğer arkadaşlarımıza göre bu konuda şanslıyız. Yaklaşık 7-8 ay sonra düğünümüz oldu, ve sebebi herkes gibi Covid yüzünden ertelemek zorunda kaldık. Burada tabiki pandemi ile mücadele ediyoruz. Biz de bazı şeylerden fedakarlık ettik. Pandemi olduğu için birileri onu feda etmek zorunda kaldı. Düğün de olsa fedakarlıklar yaptık, mutluyuz, önemli olan insanımız, sağlığımız. izindeyim. 3-4 gün eşleşmediğimizde oluyor. Halkımızı mutluluklarını ertelememek, salgınla savaşmamak, bu salgına son vermemek için aşı olmaya davet ediyoruz. Eşime de iki doz aşı yaptım” dedi.

(HK- MB-ÖFA

Düğün yapamadılar, aşı oldular
Düğün yapamadılar, aşı oldular
Düğün yapamadılar, aşı oldular
Düğün yapamadılar, aşı oldular

Kaynak: İhlas / Hasibe Karadağ Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu