Sağlık

Dünya Bankasından ilaç sıkıntısı çeken Lübnan’a 25 milyon dolarlık destek

Dünya Bankası’nın ilaç sektöründe büyük bir krizin yaşandığı Lübnan’a sağlık alanında kullanılmak üzere 25 milyon dolar ayıracağı belirtildi.

Dünya Bankası, ilaç endüstrisinde büyük bir kriz olduğunu söyledi. Lübnan25 milyon sağlıkta kullanılacak dolar Atanacak.

Lübnan Haberler NNA haber ajansına göre, Lübnan Sağlık Bakanı Hamed Hasan, Hizbullah ve Emel Hareketi’nin başkent Beyrut’ta düzenlediği ve birçok bölgeden belediye başkanlarının katıldığı bir toplantıda açıklamalarda bulundu.

Hasan, “Dünya Bankası ve uluslararası kuruluşların güvenini kazandık. Kronik hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların satın alınması ve herkesin bu ilaçlara ulaşabilmesi için 25 milyon dolar ayrılacak.” dedim.

Sağlık Bakanı, söz konusu miktarın 3 devlet hastanesinin donanımını da kapsadığını söyledi.

Bakan Hasan, vatandaşlara sübvansiyonlarla ihtiyaç duydukları ilaçları alabilmeleri için 6 milyon “ilaç kartı” verilmesi konusunda bir ilaç firmasıyla anlaştıklarını ifade etti.

Lübnan Sağlık Bakanı Hassan, 23 Ağustos’ta ülkenin merkezi ve güneyindeki depolarda depolanan tonlarca ilaca el konduğunu duyurdu.

2019 yılının sonundan bu yana Lübnan’da yaşanan ekonomik kriz ve döviz likiditesi sorunu nedeniyle, akaryakıt ve ilaç gibi temel maddelerin ithalatında uzun süredir sorunlar yaşanıyor.

Kaynak: Anadolu / Gülşen Topçu Ajans

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu