Ekonomi

Edirne’de ayçiçek hasadı başladı

Edirne’de ayçiçeği hasadı başladı Türkiye’den yağ ve kuruyemiş üretiminde önemli bir yere sahip olan Edirne’de ayçiçeği hasadı başladı.

Edirne’de ayçiçeği hasadı başladı

EDİRNE – Türkiyeyağ e ceviz Ayçiçeği üretiminde önemli bir yere sahip olan Edirne’de ayçiçeği hasadı başladı.

Edirne Süloğlu Domurcalı ilçesine bağlı Domurcalı köyünde bu yıl ekilen ayçiçeği tarlalarında hasat heyecanı başladı. Nisan ayının ilk haftasında ekilen ayçiçeği tohumlarının Temmuz ayında sararması onları fotoğraf tutkunları için doğal bir stüdyo haline getirdi. Ağustos ayının sonlarına doğru biçerdöverler ayçiçeklerini olgunlaştırmak ve karartmak için tarlalara girdi. Bu sezonki rekoltenin arzu edilen ve düzensiz bir şekilde yağdığını söyleyen çiftçiler, yağışların haziran ayına kadar çok iyi geçtiğini ve bu dönemden sonra da devam etmesi halinde mevcut rekolteyi ikiye katlayabileceklerini söyledi.

Edirne’nin Süloğlu ilçesinde ayçiçeği tarlası hasadı yapan Ertan Çekiç, “Ayçiçeği hasadına başladık. Kumlu alanlarda verimimiz biraz düşük, kara topraklı alanlarda verimimiz yüksek. Yağmurlar çok güzel yağdı. .Haziran ayına kadar O dönemden sonra birkaç yağmur daha yağsa belki şu anki rekolteyi ikiye katlardık. Satın alabilirdik ama orası diyelim biz çiftçiler olarak üretmeye ve Türkiye’ye para getirmeye devam ediyoruz” dedi. dedim.

Tarımsal ürün işletmecisi Selim Şahin, “Bu yıl ayçiçeği hasadı başladı. Şimdiye kadar ayçiçeğinin yüzde 20’si hasat edildi. Ayçiçeği verimi kumlu alanlarda biraz düşük ama kara topraklı yerlerde verim olur. biraz yağmur yağsa daha iyi olurdu ama sağolsun.

Edirne'de ayçiçeği hasadı başladı
Edirne'de ayçiçeği hasadı başladı
Edirne'de ayçiçeği hasadı başladı
Edirne'de ayçiçeği hasadı başladı
Edirne'de ayçiçeği hasadı başladı
Edirne'de ayçiçeği hasadı başladı

Kaynak: İhlas / Mehmet Basmacı Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu