Sağlık

“Embriyoyu dondurmak tüp bebek tedavisinde avantaj sağlıyor”

Jinekoloji ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Yusuf Aytaç Tohma, embriyo dondurma yönteminin tüp bebek tedavi sürecinde avantaj sağladığına dikkat çekti.

Jinekoloji ve tüberküloz nena Uzman Doç. Dr. Yusuf Aytaç Tohma, embriyo dondurma yönteminin tüp bebek tedavi sürecinde avantaj sağladığına dikkat çekti.

Tüp bebek tedavisi alanında, 30 yılı aşkın süredir tüm dünyada embriyo dondurma ve saklama ve istenildiği zaman bebeklerin çözdürülerek bebek sahibi olunması tercih edilmektedir. Türkiye’de de son yıllarda uygulanan bu yöntem sayesinde çok sayıda sağlıklı bebek dünyaya geldiğini iddia eden Bahçeci Ankara Tüp Bebek merkezi doktoru, kadın doğum uzmanı ve tüp bebek uzmanı Doç. Dr. Yusuf Aytaç Tohma, “Tüp bebek tedavisi sürecinde birçok avantaj sağlayan embriyo dondurma yöntemi ile çiftin Aktar Daha sonra kullanıma uygun sağlıklı embriyolar ilerideki değerlendirmeler için saklanırken, donmuş embriyoların transferleri taze embriyo transferleriyle karşılaştırılır. gebelik Oranlar benzer hatta daha yüksek” dedi.

“EKSİ 196 DERECE DONDUR”

Tüp bebek tedavisi ile elde edilen embriyoların dondurularak ve ileride kullanılmak üzere saklandığını iddia etmeye, Doç. Dr. Yusuf Aytaç Tohma, “Tıpta teknolojinin gelişmesiyle birlikte üreme sağlığında yerini alan yeni yöntemler de birçok çiftin hayallerine kavuşmasını sağlıyor. Bunlardan biri de yakın zamanda tedavi protokolüne dahil ettiğimiz embriyo dondurma yöntemi. .. “

Doç. Dr. Yusuf Aytaç Tohma, “Bilimsel çalışmalarda tüp bebek tedavisi sırasında kullanılan ilaçlar ve buna bağlı olarak vücudun tepkisi sonucu artan hormonların rahim iç zarını bir miktar etkileyebildiği gözlemlenmiştir. Bu kişiden kişiye değişir. . kullanılan ilaç miktarına ve hormon düzeylerindeki artışa bağlı olarak. Embriyolar donduruldukça yüksek hormon seviyelerinin etkisinin ortadan kalkması beklenir. Rahim doğal yapısına kavuştuğunda embriyolar çözülür ve transfer edilir. Vitrifikasyon adı verilen yöntem, her embriyo, sıvılar ve özel teknikler kullanılarak dakikada 10.000 derecelik bir sıcaklık düşüşü sağlanarak dondurulur ve kullanım anına kadar daha az kalır. 196 derecede saklanır” dedi.

“YÜKSEK DÜZEY EMBRİYO DONDURMA TEKNİKLERİ”

Embriyo dondurmanın önceki yıllarda sadece belirli hasta gruplarına önerilen bir yöntem olduğunu hatırlatan Tohma, “Donmuş embriyo transferi özellikle tedavi sürecinde rahim astarı yeterli kalınlığa ulaşmamış hastalarda veya hormon artışı olması durumunda tercih ediliyor. biz progesteron diyoruz.”

Günümüzde embriyo dondurma tekniklerinin üst düzeyde olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Tohma, “Bugün elde edilen veriler gösteriyor ki, yeni embriyo transfer etmek yerine donmuş embriyo transferini tercih ettiğimizde, kontrolümüz dışında gelişen hormonal değişikliklerden ve bunların rahim iç tabakasına olumsuz etkilerinden korunuyoruz. Bu veriler, yumurta toplama işleminden sonra embriyoların dondurulup saklanması ve ardından hormon seviyelerinin kontrol edilmesi” dedi. Günümüzde embriyo dondurma tekniklerinin ulaştığı nokta çok yüksek bir seviyededir. Dondurulmuş embriyolar çözdürüldüğünde büyük oranda canlanıyor ve yanlarında hamilelik ve sağlıklı doğumların müjdesini getiriyoruz” dedi.

EMBRİYO DONDURMA YÖNTEMİ İÇİN HANGİ ÇİFTLER ÖNERİLİR?

Tüp bebek tedavisinde kullanılan embriyo dondurma yönteminin çiftlere fiziksel, ekonomik ve zaman açısından büyük faydalar sağladığını iddia eden Doç. Dr. Yusuf Aytaç Tohma; embriyo dondurma işlemi için uygun çiftleri şu şekilde sıraladı:

“Polikistik over tanısı konulan ve tedavi sırasında hormon düzeyleri çok yüksek seviyelere ulaşan hastalarda. Gebe annede yumurta deposu az ise. Embriyolarda genetik tarama yapılması gereken durumlarda (ilişkili bir genetik hastalık varsa). ileri yaş veya taşıyıcı oldukları olası bir genetik hastalık erken menopoz Kemoterapi veya radyasyon tedavisi öncesi yumurta depolanmasını olumsuz yönde etkilemesi gerekir.Anne adaylarında ameliyat öncesi embriyoların dondurulması yöntemi önerilir.

Kaynak: Demirören haber ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu