Teknoloji

Endişelendiren harita! İstanbul’da sivrisinek haritası çıkarıldı, 193 bin aktif üreme alanı var

İstanbul’da sivrisineklerin üreme haritası çizildi. Sonuç olarak İstanbul’da 193.000 aktif üreme noktası bulunmaktadır. Çoğu üreme, durgun suda, tava altı suluklarda, kullanılmış araç lastiklerinde ve mezarlardaki kuş suluklarında meydana gelir.

Dünyada ve Türkiye’de tehlikeli boyutlara ulaşan ve İstanbulHacettepe Üniversitesi, İstanbul Cerrahpaşa Üniversitesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile İstanbul Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen kongrede, Türkiye’de sayısı giderek artan Asya kaplan sivrisineklerine karşı alınması gereken önlemler tartışıldı. Yerli ve yabancı birçok bilim insanının katılımıyla düzenlenen İstilacı Sivrisinekler Kongresi’nde İstanbul sivrisinek haritası açıklandı.

193 BİN AKTİF OYNATMA ALANI VAR

İBB Vektör Kontrol Otomasyonu verilerine göre İstanbul’da 193.000 aktif sivrisinek üreme alanı tespit edildi. En çok sivrisinek görülen ilçeler Beykoz, Sarıyer, Silivri Çatalca, Büyükçekmece, Şile, Ümraniye’dir. Yine sivrisinek üremesi için en aktif alanlar durgun sular, saksıların altına yerleştirilen çanaklar, hurda araç lastikleri, mezarlardaki kuş sulukları ve süs havuzlarıdır.

Endişe verici harita!  İstanbul'da sivrisinek haritası çizildi, 193.000 aktif üreme alanı var

İstilacı Sivrisinekler Kongresi’nde verileri paylaşan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık Dairesi Başuzmanı Önder Yüksel Eryiğit, “Şu anda reel olarak tespit ettiğimiz kaynak sayısı yaklaşık 193.000. kırsal dediğimiz ilçelerde yani kendi bölgesinde kırsal alan olan ilçelerde.Dahası.Ad olarak telaffuz etmemiz gerekirse Sarıyer, Beykoz, Ümraniye, Şile, Çatalca, Silivri, Bu alanlarda yılda 12 ay haftalık kontroller yapılıyor ve bu alanlarda larva gözlemlenirse biyolojik etkinliği test edilmiş ilaçlarla ilaçlama yapılıyor” dedi.

Endişe verici harita!  İstanbul'da sivrisinek haritası çizildi, 193.000 aktif üreme alanı var

Tarlaların yüzde 80’i insan eliyle yaratılıyor.

Eryiğit, durgun su dediğimiz tüm alanların üreme kaynağı olduğunu söyleyebiliriz ve üreme kaynağı olarak adlandırdığımız alanların ne yazık ki yüzde 80’i insan yapımı alanlardır. Evimizde balkonumuzda bulunan çiçeklerin altındaki fıskiyeler uygun sıcaklıklarda üç gün veya dört beş gün içinde üreme kaynağı olabilir. Bu nedenle özellikle yaz aylarında en fazla beş gün olmak üzere sık aralıklarla değiştirilmelidir. Bahçede kontrolden çıkan süs havuzları, ikinci el lastikler, evin bahçesine bırakılan ikinci el lastikler. “Yağmur suyunun lastiklerde bıraktığı su birikintileri sivrisinekler için harika bir üreme alanıdır” dedi. İkinci el lastiklerin depolanması ve saklanması ile ilgili yasal düzenlemelerin yapılması gerektiğini ifade etti.

Endişe verici harita!  İstanbul'da sivrisinek haritası çizildi, 193.000 aktif üreme alanı var

MEZARLIKLARA DİKKAT

İstanbul’un geniş bir alanı kaplayan mezarlıklara dikkat çeken Eryiğit, “Mezarlıklarda kuşların su içebilmesi için fıskiyeler var. Yine bu içicilerin suları ve durgun suları doğru sıcaklıkta ve uygun sıcaklıkta. doğru ortam.” bu yıl. Ekiplerimiz periyodik olarak larvaların orada üreyip üremediğini kontrol ediyor” dedi.

Endişe verici harita!  İstanbul'da sivrisinek haritası çizildi, 193.000 aktif üreme alanı var

Kaynak: Demirören haber ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu